X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moniuszko na jazzowo, czyli Włodek Pawlik gra premierowy repertuar na koncercie w radiowej Trójce 

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 15:38
Jak brzmi na żywo repertuar z wydanego 22 lutego albumu "Pawlik/Moniuszko: Polish Jazz"? Pierwsi będą mogli się o tym przekonać słuchacze Programu 3 Polskiego Radia.
Włodek Pawlik
Włodek Pawlik Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Najnowsza autorska płyta autorska Włodka Pawlika – pianisty, kompozytora, laureata Grammy ukazuje się w jubileuszowym Roku Moniuszkowskim, uchwalonym zarówno przez Sejm RP, jak też przez UNESCO. O tym, jak brzmi na żywo repertuar z wydanego 22 lutego albumu "Pawlik/Moniuszko: Polish Jazz", pierwsi będą mogli się przekonać słuchacze Programu 3 Polskiego Radia. Początek koncertu i transmisji w niedzielę 3 marca o godz. 19.05.

Światowej sławy polski pianista jazzowy Włodek Pawlik wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki i zaaranżował je w jazzowej estetyce. Efekt – jak zwykle w przypadku tego wybitnego artysty – jest fantastyczny. W odróżnieniu do bardzo licznych płyt jazzowych z opracowaniami muzyki Chopina, nowa płyta Trio Włodka Pawlika jest pierwszą na polskim, a jednocześnie światowym rynku fonograficznym, na której trafiły utwory Moniuszki w jazzowej interpretacji.

Na albumie znalazły się prawdziwe perły twórczości Stanisława Moniuszki, w tym m.in. pieśni: "Prząśniczka", "Znasz-li ten kraj", "Matko już Cię nie ma" oraz aria Jontka "Szumią jodły na gór szczycie" z opery "Halka" czy motyw z kurantem z opery "Straszny dwór".

Do nagrania płyty "Pawlik/Moniuszko: Polish Jazz" pianista zaprosił muzyków tworzących na co dzień najsłynniejszy polski zespół jazzowy Włodek Pawlik Trio – Pawła Pańtę (kontrabas) i Adama Zagórskiego (perkusja). Materiał został nagrany na przełomie roku 2018 i 2019 w studiach Polskiego Radia i został opracowany przez najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku.

– Moniuszko to kompozytor o niesamowitej łatwości tworzenia wpadających w ucho melodii. Tak, jak jazzmani na całym świecie od lat przerabiają na język jazzowej improwizacji tematy ze starych musicali i filmów, tak ja przetworzyłem pieśni Moniuszki – mówił artysta kilka dni temu w radiowej Dwójce. Włodek Pawlik podkreślił też, że pieśniami Moniuszki zainspirowała go żona Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, która od lat wykonuje i nagrywa ten repertuar.

Uznawany za jednego z największych polskich jazzmanów, rozpoznawany na całym świecie, jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu (za płytę "Night in Calisia") nie po raz pierwszy w swej twórczości mierzy się z muzyką klasyczną. Już na krażku "America" z 2015 roku, prezentowanym na ponad 200 koncertach na całym świecie, umieścił on niezwykłe jazzowe interpretacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. A na "Songs Without Words" z roku 2017 umieścił własną, jazzową impresję pieśni Chopina – "Wiosna" na fortepian solo.

Początek koncertu i transmisji na antenie Trójki w niedzielę 3 marca od godz. 19.05.

Wcześniej, w czwartek 28 lutego, Włodek Pawlik będzie gościem Piotra Metza w audycji "Magazynek" (godz. 15.00-16.00).