Sprawdzamy, co słychać w Budapeszcie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 17:00
Tym razem w ramach akcji "Trójka – jesteśmy połączeni" odwiedziliśmy stolicę Węgier. Do Budapesztu wybrała się nasza wysłanniczka – Paulina Kozion.
Audio
  • Generał Józef Bem, węgierski bohater (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Dlaczego warto odwiedzić budapeszteńskie kąpieliska i kurorty? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Jak brzmi Budapeszt? (LP Trójka)
  • Którego wieku sięga tradycja winiarska na Węgrzech? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Gdzie powstało pierwsze metro kontynentalnej Europy i jaka jest historia kostki Rubika? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Panorama Budapesztu
Panorama BudapesztuFoto: Arndale/shutterstock.com/cc

15 marca Węgrzy obchodzą swoje święto narodowe upamiętniające Rewolucję Węgierską z 1848 roku. Bohaterem tamtego czasu jest generał Józef Bem. – Był symbolem walki o wolność, nie tylko w Polsce, ale także na Węgrzech. Był najważniejszym generałem w walce niepodległościowej. Od kiedy przyjechał tutaj, armia węgierska zaczęła wygrywać z Habsburgami. Było wiele zwycięskich bitew – opowiada historyk, Miklós Mitrovits.

W relacjach Trójkowej reporterki mogliśmy usłyszeć także m.in. o polsko-węgierskiej miłości, wyjątkowcych laźniach w Budapeszcie, dźwiękach, jakie najczęściej słychać w stolicy i węgierskich winach. Paulina Kozion szukała także odpowiedzi na pytanie, dlaczego węgierskie świętowanie zaprawione jest nutką melancholii. Pytała także o historię węgierskiego metra i okoliczności powstania kostki Rubika. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej "egzotycznych" miast. Kolejnym miejscem, które odwiedza Program 3 Polskiego Radia, jest Budapeszt.

Relacje naszej reporterki Pauliny Kozion wyemtowaliśmy w piątek 15 marcaporannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "LP Trójka".

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku – przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: SeulTbilisiWenecjęTel Awiw i JerozolimęLos AngelesPulęPodgoricęOdessęKluż-NapokęKaliningrad, Nowy JorkBerlin, ChicagoTokio, Dubrownik, Los Angeles, Singapur, Niceę, Oslo, Pekin, Toronto, Genewę i Stambuł.Czytaj także

"Trójka - jesteśmy połączeni". Prawda i mity o Los Angeles

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 17:30
Miasto Aniołów odwiedziła Katarzyna Borowiecka. Czym ją zaskoczyło? Czym zachwyciło? Jakie jest naprawdę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry, Polska, Słowacja – sto lat wspólnych doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 22:00
Polacy, Węgrzy i Słowacy od wieku budują swoje nowoczesne relacje polityczne i społeczne. 
rozwiń zwiń