X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powrót Daru Młodzieży. Relacje w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 19:00
W Gdyni uroczyście powitano Dar Młodzieży, który zakończył ponad dziesięciomiesięczny "Rejs Niepodległości". Była eskorta dla żaglowca, gdy wpływał do macierzystego portu, przemówienia oficjeli i radość mieszkańców, którzy – jak mówili – stęsknili się. Na Skwerze Kościuszki byli Agnieszka Szwajgier i Tomasz Kowalczewski.
Audio
  • Agnieszka Szwajgier i Tomasz Kowalczewski z Gdyni o uroczystościach powitania Daru Młodzieży (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Agnieszka Szwajgier wspomina swój fragment podróży na Darze Młodzieży w ramach "Rejsu niepodległości", rozmowa z Marysią Dydycz, ambasadorką rejsu (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Tomasz Maracewicz, II oficer na Darze Młodzieży opowiada o "Rejsie niepodległości"
Uroczystość zakończenia Rejsu Niepodległości i powitania żaglowca Dar Młodzieży, 28 marca 2019 w Gdyni. Rejs dookoła świata zorganizowano dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
Uroczystość zakończenia "Rejsu Niepodległości" i powitania żaglowca Dar Młodzieży, 28 marca 2019 w Gdyni. Rejs dookoła świata zorganizowano dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez PolskęFoto: PAP/Adam Warżawa

– Najtrudniejszymi momentami były kryzysy. Tęskniło się, miało się dość tej codzienności tutaj, że wszystko się buja, że ciągle jesteśmy zamknięci na 100 metrach, z tymi samymi osobami. To jest sprawdzian dla naszego charakteru – przyznaje Marysia Dydycz, ambasadorka "Rejsu niepodległości". Rozmówczyni Agnieszka Szwajgier podkreśliła, że w portach całego świata ludzie widząc statek reagowali niezwykle entuzjastycznie. – Za każdym razem ktoś był ubrany na biało-czerwono, ludzie mieli ze sobą flagi. Wiadomo, Dar Młodzieży to ponad 100 metrów Polski, bo pływamy pod polską banderą. To było dla nich bardzo ważne, że mogli się znaleźć na pokładzie, poczuć polskość – wspomina, podkreślając, że dumna jest też z tego, kim się stała dzięki rejsowi. 

Dar Młodzieży nie zostaje w Gdyni długo. – Prawdopodobnie w sobotę będziemy wychodzili w morze, tym razem do Vigo w Hiszpanii – powiedział Tomaszowi Kowalczewskiemu, zastępcy dyrektora Programu III Tomasz Maracewicz, II oficer na Darze Młodzieży i jednocześnie słuchacz Trójki. Na pokładzie znajdą się studenci z renomowanej Akademii Morskiej w Antwerpii.

Jakie zdaniem Tomasz Maracewicz były reakcje, które budził polski statek? – Wszyscy podziwiali, że kraj, który nie ma w końcu tak ogromnej tradycji morskiej jak Wielka Brytania Francja, Hiszpania, Portugalia potrafił się na taką wyprawę poważyć i że ten żaglowiec jest taki piękny. Rzeczywiście znawcy morza, ale nie tylko, widząc białą fregatę są zachwyceni – mówił podsumowując "Rejs niepodległości". Dodał, że spotkania z Polakami rozsianymi po różnych zakątkach globu były szczególnie wzruszające. 

Dar Młodzieży wrócił do portu w Gdyni Dar Młodzieży wrócił do portu w Gdyni

Jak fakt, że część osób, która wzięła udział w "Rejsie niepodległości" to cywile, wpłynęło na prace na statku? Czy wszyscy uczestnicy rejsu mieli szansę w jego ramach opłynąć całą Ziemię? Jakie wydarzenie było najtrudniejsze w trakcie wyprawy?

Dar Młodzieży wyruszył w "Rejs Niepodległości" dziesięć miesięcy temu. Wpływając do poszczególnych portów, promował Polskę i stulecie odzyskania przez nasz kraj wolności. Załogę żaglowca stanowiło łącznie tysiąc osób. Odwiedzili oni 22 porty w 18 krajach świata. "Rejs Niepodległości" zorganizowały wspólnie ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Materiał reporterski: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 28.03.2019
Godzina emisji: 16.05-19.00

gs

Czytaj także

Dar Młodzieży przypłynął do Gdyni i zakończył Rejs Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 12:30
Po ponad 10 miesiącach rejsu dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął w czwartek do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Rejs zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dar Młodzieży wrócił do Gdyni. Wspomnienia z podróży

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 19:12
Dla jednych to aż przygoda. Dla innych to przede wszystkim codzienna praca. Pochodzą z różnych środowisk, mieszkają w różnych częściach Polski. Ale jedno ich łączy – morze.
rozwiń zwiń