Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Komentarze i archiwalne nagrania w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 22:00
W związku z wydarzeniami w Paryżu, duża część wtorkowego programu Trójki jest poświęcona paryskiej katedrze Najświętszej Marii Panny – zarówno próbom jej ratowania jak i 800-letniej historii. 
Audio
  • Marek Brzeziński o akcji gaszenia pożaru w katedrze (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Michel Viatteau, szef biura AFP News Agency w Polsce, o tym, czym katedra Notre Dame jest dla Francuzów (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Starszy Brygadier Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, o akcji gaśniczej w paryskiej świątyni (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Monika Małkowska o historii katedry Notre Dame i przemianach społecznych, których świątynia była świadkiem (Do południa/Trójka)
  • Paweł Rozwód, były wiceszef Polskiej Agencji Prasowej, redaktor naczelny portalu polskifr.fr o reakcjach Francuzów na pożar katedry (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Historia Notre Dame i jej zabytków (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Ile czasu i funduszy pochłonie odbudowa paryskiej świątyni? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Michał Żakowski i Eryk Mistewicz o znaczeniu katedry Notre Dame dla Europejczyków i chrześcijan na całym świecie (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Wnętrze katedry Notre Dame po pożarze
Wnętrze katedry Notre Dame po pożarzeFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Prezydent Francji zapowiedział odbudowę paryskiej katedry Notre Dame. Poniedziałkowy pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Runęła też sięgająca 93 metrów wysokości iglica – jeden z symboli Paryża. Emmanuel Macron zapowiedział uruchomienie publicznej zbiórki pieniędzy na rzecz odbudowy zabytku. – Solennie zapowiadam: katedrę odbudujemy. Francja na to czeka, a jej historia na to zasługuje. To nasze przeznaczenie – powiedział francuski przywódca. 

W porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz. 6.05-9.00) prowadzonej przez Marcina Łukawskiego łączyliśmy się z francuskim korespondentem Polskiego Radia Markiem Brzezińskim. Rozmawialiśmy także z w Michelem Viatteau, szefem biura AFP News Agency w Polsce. O znaczeniu katedry w chrześcijańskiej tradycji Europy i konieczności odbudowy świątyni mówił w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. W porannym paśmie swoimi wspomnieniami związanymi z katedrą opowiadali słuchacze. 

O paryskiej świątyni mówiliśmy także w audycji "Do południa" (godz. 9.05-12.00). Piotr Baron rozmawiał na temat wczorajszej tragedii z Moniką Małkowską. Także wtorkowe wydanie audycji "Za, a nawet przeciw" poświęcone było pożarowi we francuskiej stolicy. Kuba Strzyczkowski pytał słuchaczy, czy pożar katedry zmieni Europejczyków?

W popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz. 16.05-19.00) pojawiły się cztery materiały reporterskie poświęcone różnym aspektom dramatycznych wydarzeń w Paryżu. O godz. 18.45 wyemitowaliśmy fragmenty archiwalnej audycji Anny Fuksiewicz z 1995 roku z cyklu "Słynne katedry" o Katedrze Notre Dame. Wypowiadali się w niej Krzysztof Zanussi i prof. Henryk Samsonowicz.

"Klubie Trójki" Monika Małkowska z gośćmi: Elżbietą Bogaczewicz-Biernacką (konserwatorem dzieł sztuki), prof. Wojciechem Kowalskim (prawnikiem) i Danielem Wyszogrodzkim (znawcą musicali) rozmawiała o obecności Katedry Notre Dame w kulturze i popkulturze.  

Przez cały dzień w oprawie muzyka francuska.

Pożar katedry Notre Dame, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT Pożar katedry Notre Dame, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
Zobacz więcej na temat: Trójka Paryż Notre Dame

Czytaj także

Katedra Notre Dame. Najsłynniejsza świątynia i symbol chrześcijaństwa we Francji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:47
Katedra Notre Dame to jedna z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbol Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345), zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame"; to w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów. W katedrze znajduje się m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Zdjęcia i filmy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:12
Runęła objęta ogniem iglica, a następnie cały dach katedry Notre Dame w Paryżu. Strażacy nadal walczą z ogromnym pożarem, jaki wybuchł w świątyni. Na zdjęciach i filmach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ogromną chmurę dymu oraz płomienie ponad dachem gotyckiej katedry, w której prowadzono prace renowacyjne.
rozwiń zwiń