X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Komentarze i archiwalne nagrania w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 22:00
W związku z wydarzeniami w Paryżu, duża część wtorkowego programu Trójki jest poświęcona paryskiej katedrze Najświętszej Marii Panny – zarówno próbom jej ratowania jak i 800-letniej historii. 
Audio
  • Marek Brzeziński o akcji gaszenia pożaru w katedrze (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Michel Viatteau, szef biura AFP News Agency w Polsce, o tym, czym katedra Notre Dame jest dla Francuzów (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Starszy Brygadier Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, o akcji gaśniczej w paryskiej świątyni (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Monika Małkowska o historii katedry Notre Dame i przemianach społecznych, których świątynia była świadkiem (Do południa/Trójka)
  • Paweł Rozwód, były wiceszef Polskiej Agencji Prasowej, redaktor naczelny portalu polskifr.fr o reakcjach Francuzów na pożar katedry (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Historia Notre Dame i jej zabytków (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Ile czasu i funduszy pochłonie odbudowa paryskiej świątyni? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Michał Żakowski i Eryk Mistewicz o znaczeniu katedry Notre Dame dla Europejczyków i chrześcijan na całym świecie (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Wnętrze katedry Notre Dame po pożarze
Wnętrze katedry Notre Dame po pożarzeFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Prezydent Francji zapowiedział odbudowę paryskiej katedry Notre Dame. Poniedziałkowy pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Runęła też sięgająca 93 metrów wysokości iglica – jeden z symboli Paryża. Emmanuel Macron zapowiedział uruchomienie publicznej zbiórki pieniędzy na rzecz odbudowy zabytku. – Solennie zapowiadam: katedrę odbudujemy. Francja na to czeka, a jej historia na to zasługuje. To nasze przeznaczenie – powiedział francuski przywódca. 

W porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz. 6.05-9.00) prowadzonej przez Marcina Łukawskiego łączyliśmy się z francuskim korespondentem Polskiego Radia Markiem Brzezińskim. Rozmawialiśmy także z w Michelem Viatteau, szefem biura AFP News Agency w Polsce. O znaczeniu katedry w chrześcijańskiej tradycji Europy i konieczności odbudowy świątyni mówił w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. W porannym paśmie swoimi wspomnieniami związanymi z katedrą opowiadali słuchacze. 

O paryskiej świątyni mówiliśmy także w audycji "Do południa" (godz. 9.05-12.00). Piotr Baron rozmawiał na temat wczorajszej tragedii z Moniką Małkowską. Także wtorkowe wydanie audycji "Za, a nawet przeciw" poświęcone było pożarowi we francuskiej stolicy. Kuba Strzyczkowski pytał słuchaczy, czy pożar katedry zmieni Europejczyków?

W popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz. 16.05-19.00) pojawiły się cztery materiały reporterskie poświęcone różnym aspektom dramatycznych wydarzeń w Paryżu. O godz. 18.45 wyemitowaliśmy fragmenty archiwalnej audycji Anny Fuksiewicz z 1995 roku z cyklu "Słynne katedry" o Katedrze Notre Dame. Wypowiadali się w niej Krzysztof Zanussi i prof. Henryk Samsonowicz.

"Klubie Trójki" Monika Małkowska z gośćmi: Elżbietą Bogaczewicz-Biernacką (konserwatorem dzieł sztuki), prof. Wojciechem Kowalskim (prawnikiem) i Danielem Wyszogrodzkim (znawcą musicali) rozmawiała o obecności Katedry Notre Dame w kulturze i popkulturze.  

Przez cały dzień w oprawie muzyka francuska.

Pożar katedry Notre Dame, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT Pożar katedry Notre Dame, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
Zobacz więcej na temat: Trójka Paryż Notre Dame

Czytaj także

Katedra Notre Dame. Najsłynniejsza świątynia i symbol chrześcijaństwa we Francji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:47
Katedra Notre Dame to jedna z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbol Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345), zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame"; to w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów. W katedrze znajduje się m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Zdjęcia i filmy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:12
Runęła objęta ogniem iglica, a następnie cały dach katedry Notre Dame w Paryżu. Strażacy nadal walczą z ogromnym pożarem, jaki wybuchł w świątyni. Na zdjęciach i filmach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ogromną chmurę dymu oraz płomienie ponad dachem gotyckiej katedry, w której prowadzono prace renowacyjne.
rozwiń zwiń