X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radiowa Trójka świętuje setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 14:51
Z okazji przypadającej na 20 maja okrągłej, 100. rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Program 3 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone życiu i twórczości wybitnego pisarza, eseisty, żołnierza i więźnia obozów koncentracyjnych Gułagu. Nie zabraknie również premierowej adaptacji jednego z jego dzieł literackich – zbioru opowiadań "Skrzydła ołtarza".
W związku z wręczeniem doktoratu honoris causa Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu na UMSC (21.05.1997) wydawnictwo tej uczelni przygotowało zestaw książek tego wybitnego pisarza. W większości są to po raz pierwszy w Polsce drukowane pozycje
W związku z wręczeniem doktoratu honoris causa Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu na UMSC (21.05.1997) wydawnictwo tej uczelni przygotowało zestaw książek tego wybitnego pisarza. W większości są to po raz pierwszy w Polsce drukowane pozycjeFoto: PAP/CAF/Mirosław Trembecki

W poniedziałek 20 maja tego roku minie setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Z tego powodu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 rokiem autora "Innego świata" i "Dzienników pisanych nocą". Specjalnych audycji poświęconych Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu nie zabraknie również w radiowej Trójce. 


Bartosz Porczyk 1 IMG 1200.jpg
Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Trójce

Już w niedzielę 19 maja w "Kwestii kultury" (godz. 20.05-21.00) gościem Mariusza Cieślika będą badacze twórczości Gustawa Herlinga-Grudzinskiego: prof. Zdzisław Kudelski i dr Karol Samsel oraz dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

W poniedziałek 20 maja już od rana Program 3 Polskiego Radia emitował będzie całodzienny cykl (po każdym serwisie informacyjnym w godz. 9.00-17.00), na który złożą się wypowiedzi Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Z kolei w popołudniowym bloku "Zapraszamy do Trójki" ok. godz. 18.45 premiera reportażu "Opowieść o pewnej przyjaźni" Grażyny Wielowieyskiej. – Gustaw Herling-Grudziński urodził się w Kielcach, ale dzieciństwo spędził w Suchedniowie. I właśnie Suchedniów, rodzinna miejscowość fotoreporterki Hanny Musiałówny (współzałożycielki Stowarzyszenia Dokumentalistów "Droga") sprawiła, że pomiędzy nią a pisarzem nawiązała się piękna przyjaźń – w 1991 roku wysłała do niego pierwszy list i tak narodziła się korespondencja, która trwała do śmierci pisarza – wyjaśnia autorka.

A wreszcie w paśmie prozy o godz. 20.50 Trójka rozpoczyna emisję "Skrzydeł ołtarza" w odcinkach i w aktorskiej interpretacji Bartosza Porczyka. Tytułowy zbiór opowiadań to niesamowicie metafizyczna proza, pełna alchemicznych symboli, otoczona tajemnicą cierpienia i człowieczeństwa. Niektóre z opowiadań napisane są w bardzo oryginalnej konwencji literackiej – to połączenie eseju i nowelistyki, krótkiej formy literackiej. A to wszystko miesza się z wybitnym umysłem i erudycją Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. – Po przeczytaniu w pamięci zostaje sporo faktów, żywych obrazów miejsc i ludzi oraz wyciskający łzy, delikatnie sączony ból istnienia i samotności – czytamy w jednej z recenzji tego zbioru.

Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Książki.

Gustaw Herling-Grudziński – serwis specjalny Polskiego Gustaw Herling-Grudziński – serwis specjalny Polskiego Radia

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński - pisarz wielowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 10:14
- Gustaw Herling-Grudziński był pisarzem metafizycznym. To znaczy, że wbrew bardzo popularnemu wyobrażeniu, że był jedynie członkiem redakcji "Kultury" lub pisarzem politycznym, przez całe swoje życie zadawał sobie pytania dotyczące istoty człowieczeństwa - mówił prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń