X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Serwis specjalny z okazji 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 13:27
Z okazji 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza ruszył specjalny serwis Gombrowicz.polskieradio.pl, poświęcony życiu i twórczości tego wybitnego pisarza. Na multimedialnej stronie, przygotowanej przez Portal Polskiego Radia, można m.in. posłuchać głosu twórcy czytającego fragmenty "Dziennika" oraz obejrzeć wywiad z Ritą Gombrowicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR

Pisanie – podkreślał Witold Gombrowicz w swoim "Dzienniku" – nie jest niczym innym, tylko walką, jaką toczy artysta z ludźmi o własną wybitność. Fragment "Dziennika" z m.in. tym właśnie zdaniem – czytany przez samego Autora i nagrany pod koniec lat 50. XX w. – zachował się szczęśliwie do naszych czasów. Głos pisarza w tym szczególnym nagraniu (po raz pierwszy usłyszeć można jego wersję zrekonstruowaną, inną niż ta powszechnie znana) otwiera serwis specjalny Polskiego Radia przygotowany z okazji 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza, który zmarł 24 lipca 1969 roku.

Obok nagrań głosu pisarza znaleźć można w serwisie opowieść biografów o jego skomplikowanych drogach życiowych: od szlacheckich korzeni, przez międzywojenne kawiarnie, wyjazd na chwilę przed wybuchem wojny do Argentyny, ponad 20 lat spędzonych w Ameryce Południowej, po ostatnie lata w Europie. Dzieje walki o własną wybitność, walki o bycie sobą.

Jednak czy "bycie sobą" jest według autora "Ferdydurke" w ogóle możliwie? Na stronie Gombrowicz.polskieradio.pl można wysłuchać głosów znawców, przypominających najważniejsze idee – literackie i egzystencjalne – polskiego pisarza, próby odpowiedzi na jego najważniejsze pytania. Kim jestem? Kim mogę być? Kim być nie chcę? Nie zabrakło oczywiście głosów o stosunku Gombrowicza do polskości czy do religii.

Gombrowicz.polskieradio.pl to również krótkie przypomnienie, dzięki radiowym nagraniom, tematów i postaci najważniejszych dzieł pisarza. Co istotne, będzie można także odsłuchać obszernych fragmentów "Dziennika" (czytanego przez Grzegorza Małeckiego) oraz "Ferdydurke" (w genialniej interpretacji Piotra Fronczewskiego). 

Uzupełnieniem opowieści o życiu i twórczości Witolda Gombrowicza jest nagranie wideo spotkania z Ritą Gombrowicz, które odbyło się kilka lat temu w Studiu PR im. W. Szpilmana, które także można obejrzeć w serwisie.

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka