X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie tylko cerkwie, koniki polskie i… granie na pile, czyli "Trójka wraca do Korzeni" w Tomaszowie Lubelskim

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 10:00
W piątek 20 września Monika Suszek z Programu 3 Polskiego Radia odwiedziła z reporterskim mikrofonem Tomaszów Lubelski.
Audio
  • Jak się mieszka w Tomaszowie Lubelskim? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Piła – instrument, który śpiewa (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Roztocze – raj dla fanów dwóch kółek (LP Trójka)
  • Konik polski – symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Roztocze pełne muzyki (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Tomaszów Lubelski
Tomaszów LubelskiFoto: Monika Suszek/PR

W powietrzu jest więcej jodu niż nad morzem, a w okolicy można natknąć się na zabytkowe drewniane cerkwie i kościółki – mówiła Monika Suszek, która w piątek 20 września odwiedziła z reporterskim mikrofonem Tomaszów Lubelski, zwany sercem środkowego Roztocza. A wszystko to w ramach popularnego radiowego cyklu "Trójka wraca do korzeni".  

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze stacji z ul. Myśliwieckiej odwiedzili ponad 20 miast i miasteczek: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelplin, Włocławek, Starogard Gdański, Białkę Tatrzańską, Lądek-Zdrój, Solinę, Krościenko, Żywiec, Kalisz, Kielce, Iławę, KołobrzegKraków, Gdańsk, SandomierzLublin, Zakopane, Wrocław i Hel. A w każdym miejscu, do którego zaglądają, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają ich specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w piątek 20 września w Tomaszowie Lubelskim. Tego dnia na antenie Trójki nie brakowało ciekawostek o atrakcjach turystycznych, lokalnej kuchni i zwyczajach tego urokliwego miasta położonego w sercu pięknego Roztocza, jak i okolicy.

– Od setek lat, tu w Tomaszowie, przeplatały się różne kultury i interesy, ponieważ przez Tomaszów wiódł jeden z najważniejszych szlaków handlowych. Do dziś można tu oglądać cerkiew z XIX wieku usytuowaną tuż obok starszego o 300 lat drewnianego kościoła. A w centrum miasta stoi ponadstuletni drewniany budynek herbaciarni – mówiła Monika Suszek, która zwiedzała urokliwe miasto i okolice na dwóch kółkach. – Rowerem docieraliśmy do tych zakątków Roztocza, do których nie da się dojechać samochodem. Sprawdziliśmy, co szumi na Tanwią, przyglądaliśmy się skamienielinom drzewnym. Odwiedziliśmy jeden z najstarszych ośrodków zachowawczych konika polskiego – symbolu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Sprawdziliśmy też, dlaczego konik polski nazywany jest najbardziej charakterną końską rasą – dodała dziennikarka Trójki.

W jej reporterskich materiałach nie zabrakło również opowieści o muzyce Kresów. – Sprawdziliśmy, na czym grywano i jak śpiewano na pograniczu. Poznaliśmy technikę śpiewu, którą może opanować każdy, bez względu na zdolności muzyczne. A skoro mowa o muzyce – na koniec posłuchaliśmy jak się gra na… pile. Mój gość – wicemistrz świata w grze na pile – przekonywał, że technika podobna jest do gry na skrzypcach – dodała Monika Suszek.

Relacje emitowane były w porannym popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "Do południa" – o godz. 6.40, 7.40, 10.30, 16.20 i 17.20.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. W następnych miesiącach Program 3 Polskiego Radia odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Zobacz więcej na temat: Trójka wraca do korzeni

Czytaj także

Nie tylko cebularze, wagi i trolejbusy, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 17:30
Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Tym razem odwiedziliśmy Lublin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Tatry, narty, oscypki i ciupagi, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Zakopanem!

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 10:00
– Śnieg, narty, Tatry, górskie wycieczki, kolejka na Kasprowy Wierch i oscypek. Właśnie z tym najczęściej kojarzy nam się Zakopane – wyliczał Mariusz Krzemiński z Programu 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko krasnale, zoo i inspektor Mock, czyli "Trójka wraca do korzeni" we Wrocławiu!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 17:30
W czwartek 15 listopada Jakub Witkowski z Programu 3 Polskiego Radia odwiedził z reporterskim mikrofonem Wrocław.
rozwiń zwiń