X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia" 

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 00:14
W niedzielę 13 października w nowoczesnym multimedialnym studiu na wieczorze wyborczym Polskiego Radia spotkali się politycy, publicyści i eksperci, którzy na bieżąco komentowali wyniki wyborów. Wieczór prowadzili Anna Popek i Antoni Trzmiel. 
Audio
  • "Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia". Komentarze Polityków i ekspertów (Trójka)
  • Exit poll: zdecydowane zwycięstwo PiS (serwis Trójki, poniedziałek 14 października, północ)
Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia. Od lewej: Antoni Trzmiel, Anna Popek, Katarzyna Gójska, Marek Suski, Julia Zimmermann, Piotr Apel, Dariusz Joński
"Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia". Od lewej: Antoni Trzmiel, Anna Popek, Katarzyna Gójska, Marek Suski, Julia Zimmermann, Piotr Apel, Dariusz JońskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. Komitet Wyborczy PiS zdobył według tego badania 43,6 procent. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska - 27,4 procent, a trzecie Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11,9 procent. Próg wyborczy przekroczyły także komitety Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość- odpowiednio 9,6 i 6,4 procent głosów. 

Badanie exit poll, opublikowane o 21.00, zostało przeprowadzone wśród osób biorących udział w wyborach przed obwodowymi komisjami wyborczymi. 

Exit poll: Prawo i Sprawiedliwość z samodzielną większością. Czytaj więcej >>>

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jego partia ma powody do radości. Według sondażu Ipsos, Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne, a wynik 43,6 procent może jej zagwarantować samodzielne rządzenie. Jarosław Kaczyński podkreślał, że to dopiero sondaż, ale wiele wskazuje na zwycięstwo. Mówił, że wstępny wynik to sukces, ponieważ jego ugrupowanie odniosło prawdopodobnie zwycięstwo mimo "potężnego frontu" przeciwko PiS. Zapowiedział, że dobra zmiana będzie trwała, jeśli PiS rzeczywiście wygra i będzie rządził. 

Prezes PiS: przed nami zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy. Czytaj więcej >>> 

– Żadna partia w wyborach parlamentarnych, jeśli się potwierdzi ten wynik, nie miała nigdy procentowo takiego znakomitego wyniku – podkreślił premier Mateusz Morawiecki po ogłoszeniu wyników exit poll wyborów parlamentarnych.  

Premier: ten wynik daje nam ogromny społeczny mandat. Czytaj więcej >>>

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podziękował wyborcom, którzy oddali głos na opozycyjne ugrupowania, a w szczególności - na Koalicję Obywatelską. Wyraził też wdzięczność wolontariuszom, kandydatom i koalicjantom Platformy.
– Poczekamy na pełne wyniki wyborów; wierzę, że będą bardzo dobre, wierzę także, że Senat będzie przez nas zdobyty - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska w niedzielę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

Grzegorz Schetyna: dziękujemy naszym wyborcom za zaufanie. Czytaj więcej >>>

Radości z wyniku nie krył przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. – Będziemy mogli przedstawić swój program, bronić konstytucji, którą Polsce dała polska lewica, a także mówić o Europie i Unii Europejskiej, do której polska lewica Polskę wprowadziła – mówił Włodzimierz Czarzasty. 

Lewica wraca do Sejmu. "Będziemy odważną opozycją". Czytaj więcej >>>

Prezes PSL po ogłoszeniu sondażowych wyników podziękował wyborcom za każdy oddany głos. – Bardzo wam wszystkim dziękujemy, że poszliście do wyborów, że wybraliście listę numer 1. To jest dla nas wielkie wyróżnienie - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że jeśli wyniki sondażowe się potwierdzą, będzie to "wielki mandat zaufania od rodaków dla racjonalnego centrum, dla Koalicji Polskiej". 

Lider PSL: to wielki mandat zaufania dla racjonalnego centrum. Czytaj więcej >>> 

Konfederacja, według sondażowych wyników, przekroczyła pięcioprocentowy próg wyborczy – Jeśli potwierdzą się dane o frekwencji, to osiągnęliśmy ogromny sukces, na miarę ponad 1 miliona głosów - mówił w niedzielę wieczorem Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego i jeden z liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość. 

Exit poll: Konfederacja w Sejmie. Robert Winnicki: ogromny sukces. Czytaj więcej >>>

Wyniki wyborów w audycji "Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia", komentowali politycy, z którymi rozmawiała Katarzyna Gójska. Gośćmi pierwszej części byli: Piotr Apel (Komitet wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, Kukiz'15), Dariusz Joński (Komitet wyborczy Koalicja Obywatelska, Inicjatywa Polska), Marek Suski (Komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość), Julia Zimmermann (Komitet wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, Lewica Razem). 

"Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia" – komentarze polityków. Czytaj więcej >>> 

W drugiej części o wyniku wyborów mówili: Marcin Kulasek (Komitet wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej), Ewa Lider (Komitet wyborczy Koalicja Obywatelska, Nowoczesna), Joanna Lichocka (Komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość), Agnieszka Ścigaj (Komitet wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, Kukiz'15). 

"Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia". Joanna Lichocka: Polacy chcą, żeby PiS rządziło samodzielnie. Czytaj więcej >>>

Krzysztof Świątek o ocenę wyborów prosił najpierw publicystów: Elizę Olczyk (Wprost), Michała Rachonia (TVP), Bronisława, Wildsteina (publicysta) i Piotra Zarembę ("Dziennik Gazeta Prawna")

"Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia". Bronisław Wildstein: PiS traktuje państwo poważnie. Czytaj więcej >>> 

Wybory do parlamentu komentowali także: Marcin Makowski ("Do Rzeczy"), Andrzej Rafał Potocki (wPolityce), Mirosław Skowron ("Super Express") i Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). 

"Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia". Mirosław Skowron: Grzegorz Schetyna tak naprawdę odtworzył lewicę w Polsce. Czytaj więcej >>>

W wieczorze wyborczym Polskiego Radia wzięli udział także politolodzy: dr Bartłomiej Biskupprof. Ewa Marciniak, dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 

***

W niedzielę w między godziną 7 rano a 21.00 wieczorem trwało głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybieraliśmy 460 posłów i 100 senatorów.  PKW podała dane o frekwencji w wyborach parlamentarnych. Do godziny 17.00 zagłosowało 45,94 proc. uprawnionych. - W porównaniu do wyborów sprzed 4 lat przyrost wynosi 6.97 procent - dodał Sylwester Marciniak. 

Rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych 2019. Czytaj więcej >>>

Według sondażu Ipsos, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc. Najwyższa frekwencja w wyborach parlamentarnych była w woj. mazowieckim i wyniosła 67,8 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Najniższą zanotowano w woj. warmińsko-mazurskim - 54 proc.

Podczas dzisiejszych wyborów do 18.00 odnotowano 6 przestępstw. Wojciech Kręcisz z Państwowej Komisji Wyborczej poinformował, że są to przestępstwa z Kodeksu karnego. Następna konferencja prasowa PKW odbędzie się w poniedziałek, 14 października o godz. 10.00. 

***

Od godz. 20.30 na portalu polskieradio24.pl i na antenie Polskiego Radia 24 trwa transmisja ze studia telewizyjnego Polskiego Radia , a od godz. 21.00  audycji "Polska decyduje" – wieczór wyborczy Polskiego Radia można było słuchać także w radiowej Jedynce i w Trójce.