Dla dorosłych i dla dzieci…

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 21:27
Tym razem tę historyczną Trójkową formułkę wygłosił pan Piotr Fronczewski i, zamieniając się w św. Mikołaja, przeczytał fragmenty "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy.
Audio
  • "Akademia Pana Kleksa". Czyta Piotr Fronczewski cz.1 (Trójka)
  • "Akademia Pana Kleksa". Czyta Piotr Fronczewski cz.2 (Trójka)
  • "Akademia Pana Kleksa". Czyta Piotr Fronczewski cz.3 (Trójka)
  • "Akademia Pana Kleksa". Czyta Piotr Fronczewski cz.4 (Trójka)
  • "Akademia Pana Kleksa". Czyta Piotr Fronczewski cz.5 (Trójka)
  • "Akademia Pana Kleksa". Czyta Piotr Fronczewski cz.6 (Trójka)
  • "Akademia Pana Kleksa". Czyta Piotr Fronczewski cz.7 (Trójka)
  • "Akademia Pana Kleksa". Czyta Piotr Fronczewski cz.8 (Trójka)
  • "Akademia Pana Kleksa". Czyta Piotr Fronczewski cz.9 (Trójka)
  • "Akademia Pana Kleksa". Czyta Piotr Fronczewski cz.10 (Trójka)
Piotr Fronczewski i Baszka Marcinik, a w tle - Renata Szewczak, realizująca nagranie
Piotr Fronczewski i Baszka Marcinik, a w tle - Renata Szewczak, realizująca nagranieFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Michał Margański zaproponował, by powrócić do książki samej, gdyż jeśli pamiętamy szaloną uczelnię profesora Ambrożego Kleksa, to głównie za sprawą filmu. Uznaliśmy, że istotnie dzisiaj lektura "Akademii" może okazać się odświeżająca. – Książka, jak i fenomenalny film przenosiły mnie w zupełnie inny wymiar. Magia nakreślona przez Brzechwę, Szancera i Gradowskiego była tak ekscytująca, że sam postanowiłem zostać Kleksem – mówi pomysłodawca radiowej adaptacji Michał Margański. – Pomysł przyszedł we śnie. Następnego dnia przedstawiłem go dyrekcji i Baszce Marcinik. 

Czy młodsi znają w ogóle przygody Pana Kleksa? A starsi – czy nie mają ochoty pobawić się w odczytywanie podtekstów? Postanowiliśmy jednak przerzucić pomost do filmu, zapraszając do przeczytania fragmentów książki odtwórcę roli profesora, czyli właśnie Piotra Fronczewskiego oraz cytując muzykę filmową Andrzeja Korzyńskiego. Ku naszemu zaskoczeniu obaj panowie zaakceptowali nasz pomysł, choć minęło 35 lat od premiery filmu. Krzysztof Gradowski realizował go w warunkach (1983), które trudno sobie dziś wyobrazić. Sama książka Jana Brzechwy także powstała w czasach, o których wolelibyśmy nie pamiętać (1946).

Ciekawi jesteśmy, jak dzisiaj podziałają na wyobraźnię fantastyczne przygody Adasia Niezgódki, w zupełnie innych realiach, w świecie, w którym za sprawą komputerów wszystko prawie jest możliwe… prawie, poza kleksami! Podobno słowo "kałamarz" wyszło z użycia…


Michał Margański zdjęcie z drugiej bądź trzeciej klasy szkoły podstawowej, fot. autor nieznany Michał Margański zdjęcie z drugiej bądź trzeciej klasy szkoły podstawowej, fot. autor nieznany

Zapraszamy:

Barbara Marcinik, Renata Szewczak, Michał Margański i Kuba Sadowski.

***

Fragmentów "Akademii Pana Kleksa" można było słuchać 6 grudnia w: porannympopołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki", "LP Trójce", "Akademii rozrywki""W Tonacji Trójki" oraz "Liście przebojów Trójki". Specjalne wydanie audycji "AnagrammarganA" (15.05-16.00) przygotowuje pomysłodawca przedsięwzięcia – Michał Margański.

Nie wykluczamy obecności Pana Kleksa w naszym świątecznym programie.

Dla dorosłych i dla dzieci Kleksa czyta Program Trzeci!

Czytaj także

"Dla dorosłych i dla dzieci Kleksa czyta Program Trzeci"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 15:09
Z okazji Mikołajek w piątek 6 grudnia Piotr Fronczewski – znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny – czytał w radiowej Trójce fragmenty "Akademii Pana Kleksa". Tego dnia nie zabrakło również rozmowy z Andrzejem Korzyńskim – autorem muzyki do filmów zrealizowanych na podstawie prozy Jana Brzechwy.
rozwiń zwiń