Publiczne, czyli nas wszystkich – Polskie Radio wspiera polskich twórców

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 14:00
W wyjątkowo trudnym czasie również dla naszej kultury Polskie Radio stara się zapewnić polskim twórcom i wykonawcom nie tylko możliwość kontaktu z publicznością, ale również wspiera ich i pomaga w dalszym rozwoju. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/davorana

Wszystkie anteny publicznego nadawcy, w tym Trójka, emituje obecnie nie tylko więcej polskiej muzyki, ale też słuchowisk, spektakli i audycji dla dzieci napisanych, wykonywanych lub wyprodukowanych przez rodzimych artystów.

Odwołane koncerty, przekładane premiery, niepewny los festiwali – w taki sposób koronawirus zaatakował nasze życie kulturalne. Puste sale, sceny i estrady oznaczają dla artystów straty dochodów. Nie wiadomo na jak długo. Artyści zarabiają nie tylko wtedy, gdy pojawiają się na scenie. Emisja każdego koncertu, każda piosenka w radiu, każdy aktorski występ oznacza tantiemy dla autorów, wykonawców, reżyserów i aktorów – mówi Agnieszka Kamińska, prezes Zarządu Polskiego Radia.

Publiczne radio postanowiło pomóc rodzimym artystom. Polskie piosenki dominują już nie tylko w audycjach towarzyszących – w ramówkach poszczególnych programów pojawiły się też nagrania koncertów zarejestrowane w trakcie festiwali, przeglądów oraz podczas wydarzeń organizowanych przez Polskie Radio w ramach "Lata z radiem", cykli "To, co najpiękniejsze" i "Będzie głośno!", czy niedzielnych "Koncertów w Trójce".

Waglewski/Fisz/EmadeJednym z niedawno przypomnianych "Koncertów w Trójce" był występ tria Waglewski/Fisz/Emade 

Radiowa Trójka nie tylko gra więcej polskiej muzyki, ale również wspiera dzieci i rodziców poprzez zwiększenie oferty dla najmłodszych: codziennie można posłuchać "Akademii Pana Kleksa" (czyta Piotr Fronczewski), poznać kulturalne rekomendacje dla dzieci i młodzieży oraz przypomnieć sobie najlepsze momenty "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk – w nowym cyklu "Mini Zagadkowa Niedziela". O nowej porze nadawana jest audycja "Projekt Tata" Krystiana Hankego (godz. 8.45). Z kolei od 23 marca emitowana będzie powieść w odcinkach dla dzieci i młodzieży "Banda Michałka" Ewy Karwan-Jastrzębskiej (godz. 13.45).

Piotr Fronczewski Piotr Fronczewski czyta "Akademię Pana Kleksa" w Trójce

Ponadto Agencja Muzyczna Polskiego Radia postanowiła na najbliższe 4 tygodnie obniżyć ceny płyt polskich artystów wydawanych przez Polskie Radio, które dostępne są także w sprzedaży internetowej na stronie sklep.polskieradio.pl (szczegóły w kolejnym osobnym komunikacie prasowym).

(mat.prasowe)