Eliza Rycembel, Arkadiusz Jakubik i Piotr Machalica czytają "Solaris" Stanisława Lema w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 15:20
"Solaris" zostało uznane najważniejszym rodzimym dziełem literackim w plebiscycie "100 książek na Stulecie Niepodległości" radiowej Trójki​ w roku 2018. W zrealizowanym wówczas słuchowisku na podstawie prozy Stanisława Lema wystąpili: Eliza Rycembel, Arkadiusz Jakubik i Piotr Machalica. Adaptacji tej można słuchać na antenie Trójki od 4 maja, od poniedziałku do piątku o godz. 11.45. 
Od lewej: Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel, Baszka Marcinik i Piotr Machalica
Od lewej: Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel, Baszka Marcinik i Piotr Machalica Foto: Jakub Sadowski

W cyklu adaptacji radiowych "Klasyka polska na Stulecie" w 2018 roku w Trójce nagrane zostały premierowe wersje takich powieści, jak: "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Sztafeta" Melchiora Wańkowicza oraz właśnie "Solaris" Stanisława Lema.

"Od 1 czerwca 120 stron napisałem, a i te tylko dlatego stołu się trzymają… bom się przeczytać ich bojący" – pisał Lem do Ścibora-Rylskiego latem 1959 roku w liście z Zakopanego. Fragment tego listu przytacza Wojciech Orliński w książęce "Lem. Biografia nie z tej ziemi" (tę książkę prezentowaliśmy w ubiegłym roku). Autor "Biografii" rekonstruuje m.in. proces powstawania "Solaris". "Sześć stron (dziennie) jednej z najważniejszych powieści science fiction w dziejach gatunku! Lem jednak… nie miał poczucia, że tworzy arcydzieło. Przeciwnie, dręczyła go obawa, że wychodzi mu powieść o niczym… W finale – pisanym rok później Lem wiedział, że wyszła mu książka zupełnie o czym innym. O czym? Tego po napisaniu tych pierwszych stu dwudziestu stron sam jeszcze nie wie. W tym momencie prawdopodobnie jeszcze jest przed napisaniem rozdziału "Mały Apokryf", w którym akcja powieści zamiera… Rozdział ten jest w gruncie rzeczy pastiszem metody naukowej. W kategoriach powieści akcji – jest błędem kompozycyjnym… Z filmów Tarkowskiego i Soderbergha ten rozdział zresztą wyleciał w całości, bo też i nawet nie wiadomo, jak go sfilmować…".

Arkadiusz Jakubik i Eliza Rycembel w studiu radiowej Trójki Arkadiusz Jakubik i Eliza Rycembel w studiu radiowej Trójki  (foto: Polskie Radio)

Nową adaptację klasyka literatury science-fiction przygotowała Barbara Marcinik oraz zespół w składzie: Renata Szewczak, Wojciech Dorosz i Jakub Sadowski. Muzykę napisał i wykonał kompozytor Łukasz Borowiecki. Słuchowisko otrzymało znakomitą obsadę: w postać Harvey – ukochanej głównego bohatera – wcieliła się młoda aktorka Eliza Rycembel (m.in. "Boże Ciało" i laureatka Talentów Trójki w kategorii Film). Jako narrator występuje Arkadiusz Jakubik, z kolei Piotra Machalicę można słuchać w podwójnej roli Snauta i Sartoriusa.

Arkadiusz Jakubik i Eliza Rycembel w studiu radiowej Trójki Arkadiusz Jakubik i Eliza Rycembel w studiu radiowej Trójki

Po raz pierwszy "Solaris" było prezentowane w Programie 3 Polskiego Radia w latach 70. w cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym". W tamtej adaptacji (autorstwa Józefa Grotowskiego), w obsadzie znaleźli się m.in. Zygmunt Józefczak, Marek Walczewski, Barbara Barska, Jerzy Nowak, Leszek Herdegen i Jerzy Trela.

20-odcinkowy serial powstał we współpracy z Instytutem Książki oraz Wydawnictwem Literackim.

***

Na słuchowisko na podstawie powieści "Solaris" Stanisława Lema zapraszamy od poniedziałku do piątku, o godz. 11.45.