Republika z 1998 roku i Męskie Granie 2010, czyli dwa znakomite koncerty w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 00:00
W najbliższy weekend Trójka przypomni dwa znakomite koncerty. W piątek 8 maja o godz. 23.07 odbędziemy muzyczną podróż do pierwszej trasy Męskiego Grania z 2010 roku, a dwa dni później, w niedzielę 10 maja o godz. 19.05 cofniemy się aż do 1998 roku, kiedy to na Trójkowej scenie wystąpiła grupa Republika na czele z Grzegorzem Ciechowskim, którego utwór "Nie pytaj o Polskę" zwyciężył w 13. Polskim Topie Wszech Czasów.
Republika. Od lewej: Zbigniew Krzywański, Leszek Biolik, Grzegorz Ciechowski i Sławomir Ciesielski
Republika. Od lewej: Zbigniew Krzywański, Leszek Biolik, Grzegorz Ciechowski i Sławomir CiesielskiFoto: mat. promocyjne

Wyjątkowy koncert po kilkuletniej nieobecności

Republika, zagrała 6 grudnia 1998 roku w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w składzie: Grzegorz Ciechowski, Sławomir Ciesielski, Zbigniew Krzywański i Leszek Biolik. Ten mikołajkowy koncert był pierwszym po długiej, trzyletniej nieobecności zespołu – zarówno na scenie, jak i listach przebojów. Trójkowe spotkanie z publicznością i Słuchaczami odbyło się niedługo po wydaniu płyty "Masakra" (1998).

Republika tuż przed koncertem w Trójce 6 grudnia 1998 roku (foto: Archiwum Trójki) Republika tuż przed koncertem w Trójce 6 grudnia 1998 roku (foto: Archiwum Trójki)

I to właśnie utwory z tego albumu znalazły się – obok największych przebojów grupy i solowych piosenek Obywatela G.C. – w repertuarze tamtego wieczoru. Koncert zapowiadał Piotr Kaczkowski, a zapis całego występu można znaleźć na płycie "Republika – Live 6.12.1998" z serii "Koncerty w Trójce", wydanej nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Płytę można nabyć w Sklepie Polskiego Radia.

Koncerty w Trójce vol. 13 - Republika Live 6.12.1998  (foto: mat. promocyjne) Koncerty w Trójce vol. 13 - Republika Live 6.12.1998 (foto: mat. promocyjne)

Mikołajkowy koncert Republiki z 1998 roku przypomnimy w niedzielę 10 maja o godz. 19.05.


Męskie Granie – to już dekada!

Radiowa Trójka towarzyszy trasie Męskiego Grania od samego początku, czyli przez dziesięć długich lat – w ubiegłym roku projekt ten obchodził swoje okrągłe urodziny. 11. edycja muzycznego cyklu, który w lipcu i sierpniu na scenach w kilku miastach gromadził najlepszych polskich artystów związanych z muzyką alternatywną, niestety nie odbędzie się w tym roku w stałej formule. Dlatego Program 3 Postanowił choć nieco zrekompensować Słuchaczom i fanom niedosyt i przypomnieć jeden z koncertów, który odbył się w ramach inauguracyjnej trasy Męskiego Grania 2010. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. VooVoo, Maciej Maleńczuk, Apteka i Abradab. A wydana przez Polskie Radio płyta z zapisem wybranych występów została w kolejnym roku nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album roku – muzyka alternatywna.


Na dwupłytowym albumie będącym zapisem pierwszej trasy Męskiego Grania pojawili się tacy wykonawcy jak m.in.  Smolik, Abradab, Maleńczuk/Waglewski, Voo Voo, Kim Novak, Waglewski Fisz Emade, Jacaszek, dj Eprom, OxyGen, Pogodno czy Mitch & Mitch  (foto: mat. promocyjne) Na dwupłytowym albumie będącym zapisem pierwszej trasy Męskiego Grania pojawili się tacy wykonawcy jak m.in. Smolik, Abradab, Maleńczuk/Waglewski, Voo Voo, Kim Novak, Waglewski Fisz Emade, Jacaszek, dj Eprom, OxyGen, Pogodno czy Mitch & Mitch (foto: mat. promocyjne)

Hymnem pierwszej trasy koncertowej Męskiego Grania był utwór "Wszyscy muzycy to wojownicy", w którym swoje siły połączyli Wojciech Waglewski, Maciej Maleńczuk i Abradab.

Początek retransmisji koncertu Męskie Granie 2010 w piątek 8 maja o godz. 23.07.


kr/mat. prasowe

Czytaj także

Dwa koncerty Męskiego Grania w Żywcu na zakończenie trasy!

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 11:00
Z okazji dziesiątej edycji trasy Męskie Granie, w Amfiteatrze pod Grojcem, odbędą się aż dwa koncerty zwieńczające tegoroczną odsłonę projektu – w piątek, 23 sierpnia i w sobotę, 24 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obywatel Miłość". Wzruszający film o Grzegorzu Ciechowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 16:33
– Jak pokazywałem film "Obywatel Miłość" znajomym i widziałem reakcje osób, które znają twórczość mojego Taty, a także tym, które nie znają, nie widziałem różnicy między nimi. Ta historia jest na tyle wiarygodna i intymna, że po prostu wzrusza – ocenia Bruno Ciechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Męskie Granie 2019. Dogrywka". Premiera wyjątkowej płyty wydanej przez Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 00:00
Nosowska, Krzysztof Zalewski, Ørganek, Lao Che, Voo Voo, duet Maleńczuk & Waglewski – ci i wielu innych znakomitych artystów pojawiło się albumie  "Męskie Granie 2019. Dogrywka", który miał swoją premierę 17 kwietnia! Wydawnictwo ukazało się także w formie cyfrowej.
rozwiń zwiń