Mieczysław Fogg – przeboje, wywiady, wspomnienia w serwisie w 30. rocznicę śmierci legendy polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 16:00
Dziś mija 30 lat od śmierci Mieczysława Fogga, artysty, którego piosenki śpiewane są przez kolejne pokolenia.  Wszystkich fanów mistrza międzywojennej piosenki zapraszamy do odwiedzenia poświęconego mu serwisu specjalnego. Na stronie fogg.polskieradio.pl można znaleźć m.in. liczne, bardziej i mniej znane, fotografie Mieczysława Fogga, archiwalne wypowiedzi oraz dostęp do Café Fogg – radia internetowego z dziesiątkami przebojów piosenkarza.
Mieczysław Fogg  serwis specjalny Polskiego Radia w 30. rocznicę śmierci
Mieczysław Fogg – serwis specjalny Polskiego Radia w 30. rocznicę śmierciFoto: Polskie Radio

Mieczysław Fogg serwis specjalny Polskiego Radia 1200.jpg
Mieczysław Fogg – zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Ponad 60 lat kariery, występy na całym świecie, kilka tysięcy piosenek, dziesiątki milionów egzemplarzy wydanych płyt. Bard powstańczej Warszawy, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, legenda polskiego życia kulturalnego. 

Już na początku kariery podbił serca Polaków: w 1937 roku Słuchacze Polskiego Radia uznali go za najpopularniejszego piosenkarza. Występował na całym świecie, a jego "Tango milonga", "Jesienne róże" czy "Ta ostatnia niedziela" znane i śpiewane w nowych aranżacjach są do dziś.

Mieczysław Fogg w obiektywie Edwarda Hartwiga Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Mieczysław Fogg w obiektywie Edwarda Hartwiga Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Obdarzony ogromną klasą i poczuciem humoru był mistrzem anegdoty i barwnych opowieści. Część z nich znalazła się w serwisie specjalnym przygotowanym przez portal Polskiego Radia (nagrania pochodzą z Archiwum Polskiego Radia oraz Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa). Mieczysław Fogg wspomina w nich swoje dzieciństwo przypadające na czas przed I wojną światową, opowiada o młodzieńczych marzeniach o byciu artystą, moment debiutu, sukcesy odnoszone wraz z chórem Dana i karierę solową, która uczyniła z niego legendę.


Adres fogg.polskieradio.pl to również mało znane fakty z życia artysty jak jego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i Powstaniu Warszawskim. Mało mówiło się i o tym, że ryzykując życiem, niósł podczas wojny pomoc żydowskim przyjaciołom i znajomym, za co po wojnie nadano mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Członkowie chóru Dana. Widoczni od lewej: Władysław Daniłowski-Dan, Mieczysław Fogg, Tadeusz , Bogdanowicz, Tadeusz Jasłowski, Adam Wysocki  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Członkowie chóru Dana. Widoczni od lewej: Władysław Daniłowski-Dan, Mieczysław Fogg, Tadeusz, Bogdanowicz, Tadeusz Jasłowski, Adam Wysocki Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W serwisie znalazły się także wspomnienia jego znajomych, przyjaciół i wielbicieli, członków najbliższej rodziny oraz osób zawodowo z nim związanych. Usłyszymy również fragmenty biografii "Poletko pana Fogga" czytane przez Dariusza Michalskiego, autora książki, znajdziemy przedwojenne fotografie oraz kopie dokumentów potwierdzających wojenną odwagę artysty.

Mieczysław Fogg -To ostatnia niedziela [Official Audio]/Polskie Nagrania

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka Mieczysław Fogg

Czytaj także

Mieczysław Fogg - legendarny piosenkarz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 06:01
Podczas Powstania Warszawskiego, jako żołnierz Armii Krajowej, miał specjalną misję – koncertowania w powstańczych domach, szpitalach i schronach. Zagrał wtedy 104 koncerty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Fogg, pieśniarz Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:07
Mieczysław Fogg to także pieśniarz tej powstańczej stolicy. Opowie o nim prawnuk Michał Fogga. Ile koncertów dał Mieczysław Fogg na barykadach stolicy? Gdzie powstało pierwsze Cafe Fogg? I jak pieśniarz kontaktował się z rodziną podczas 63 powstańczych dni? O tym opowiemy w najbliższym "Czasie pogody".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Fogg. 30. rocznica śmierci. Zobacz serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 06:01
Bard powstańczej Warszawy. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W serwisie przygotowanym dla uczczenia 30. rocznicy śmierci Mieczysława Fogga odnajdziemy zarówno artystę znanego wszystkim, jak i tego, o którym możemy wiedzieć trochę mniej. A to wszystko przy dźwiękach jego niezapomnianych piosenek, których można słuchać na okrągło! 
rozwiń zwiń