Andrzej Mastalerz czyta w radiowej Trójce opowiadania Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 08:25
Po dwutygodniowej przerwie na antenę Trójki powróciły opowiadania Sławomira Mrożka. "Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane" czyta Andrzej Mastalerz.
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Mastalerz 1200.JPG
Krócej nie można!

14 września od godz. 11.45 rozpoczęliśmy radiową lekturę lekturę zbioru "Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane" Sławomira Mrożka. Fragmenty tych satyrycznych i ponadczasowych tekstów czytał w radiowej Trójce znakomity aktor Andrzej Mastalerz

– Opowiadania Sławomira Mrożka mają to do siebie, że czytane w którymkolwiek dziesięcioleciu trafiają w sedno aktualnych ludzkich rozterek, wątpliwości, fałszywych czy prawdziwych przekonań, pokazując w sposób zaskakująco oczywisty ich prawdę czy fałsz, a czasem niemożność oddzielenia i przenikanie się jednego z drugim. Wzbudzają w Czytelniku pewność, że wiele z tych spraw i historii przydarzyło się także i jemu lub wokół niego. Właśnie taka jest proza Sławomira Mrożka, takie są jego krótkie, ale całe historie. Cała prawda o nas wszystkich. Wczoraj i dziś – czytamy w słowie od wydawcy "Krótkich, ale całych historii – opowiadań wybranych". Te literackie miniatury sprzed kilkudziesięciu lat zaadaptowała na potrzeby radiowej lektury Barbara Marcinik z Programu 3 Polskiego Radia.

Mastalerz czyta opowiadania Sławomira Mrożka  Foto: Polskie Radio Mastalerz czyta opowiadania Sławomira Mrożka Foto: Polskie Radio

– Powstałe w czasach, o których nie mamy najlepszej opinii, te przenikliwe i przezabawne opowiadania wciąż zachwycają zwięzłą formą. Kto tak dzisiaj potrafi pisać? – pyta Barbara Marcinik.

W radiowym studiu przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie nagranych zostało 20 opowiadań z tego tomu. Pierwszą część, czyli połowę z nich, Trójka wyemitowała w drugiej połowie września. W poniedziałek 12 października powracamy z kolejnymi.

Lekturą tą Trójka upamiętnia 90. rocznicę urodzin autora (1930-2013). Poniekąd już po raz drugi – już na początku lata przedstawiała korespondencję Sławomira Mrożka z Leopoldem Tyrmandem, włączając się w obchody Roku Leopolda Tyrmanda (100-lecie urodzin).

Sławomir Mrożek – "Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane". Czyta: Andrzej Mastalerz; muzyka: Łukasz Borowiecki; opracowanie: Barbara Marcinik, Renata Szewczak, Magdalena Trzaska, Kuba Sadowski.

***

Emisja w radiowej Trójce od poniedziałku do piątku o godz. 11.45.

Zobacz więcej na temat: Trójka

Czytaj także

Sławomir Mrożek: nie chciałem być pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 05:46
Pisarz zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Nicei. Miał 83 lata. Pochowany został w Panteonie Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leopold Tyrmand. Setna rocznica urodzin

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 08:00
Legendarny pisarz, publicysta, lider polskiego ruchu jazzowego, ikona Warszawy lat 50., kontestator PRL-owskiej rzeczywistości. Autor "Dziennika 1954" i "Złego"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 16:08
W Dwójce literacka premiera: Antoni Libera "Liryki lozańskie. Wariacje na temat Jerzego Pilcha" i "Kompot z wisien", czyta Wiktor Zborowski, opracowała Elżbieta Łukomska. W trójkowej Prozie czytanej Sławomir Mrożek "Krótkie, ale całe historie - opowiadania wybrane", czyta Andrzej Mastalerz, przygotowała Barbara Marcinik. Zapraszamy do słuchania.
rozwiń zwiń