Święta Bożego Narodzenia w Trójce za nami! Zobacz, co przygotowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 09:00
Narodzenie Pańskie to w kulturze chrześcijańskiej jedno z najważniejszych świąt w całym roku liturgicznym. W dniach 24-26 grudnia Trójka przeniosła swoich słuchaczy do muzycznego świata różnych epok i różnych stylów. W repertuarze znalazły się kolędy i utwory świąteczne, koncerty, a także polscy artyści z życzeniami świątecznymi dla słuchaczy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rainer Fuhrmann

24 grudnia o godz. 17.05 Aleksandra Kaczkowska zaprezentowała Państwu "Kolędy w Trójce", a godzinę później – koncert Justyny Steczkowskiej, która w 2004 roku wystąpiła na trójkowej scenie, by zaśpiewać najpiękniejsze świąteczne pieśni. Towarzyszył jej wtedy zespół kierowany przez jej braci, Marcina i Pawła, którzy również wspomagali swoją utalentowaną siostrę śpiewem.

Kolędy, śpiewki i różne radosne utwory zapowiadające Boże Narodziny z różnych epok i krajów – to wszystko pojawiło się w Trójce o godz. 19.05 w audycji "Podziel się radością" Moniki Małkowskiej. Były to utwory od renesansu do czasów współczesnych; od muzyki kościelnej poprzez musicale (np. "Sisters Act") do filmów ("Dźwięki muzyki"). Oczywiście zabrzmiały też zespoły takie jak SkaldowieChór i Orkiestra Filharmonii Warszawskiej oraz Ewa Bem.

Haendel Jerzy  shutter free 1200.jpg
Händel kontra czarne brzmienia

O godz. 21.05 na "Wigilijne Trzy Nuty" zaprosił Państwa Roman Dziewoński. W audycji wybrzmiała Msza Georga Friedricha Händla "Mesjasz", za którą wzięli się wspaniali muzycy – m.in. Patti Austin, Stevie Wonder, Dianne Reeves, Al Jarreau, Take 6, Yellowjackets i wielu innych wokalistów oraz chóry negro spirituals. 

25 grudnia pozostaliśmy w klimacie świątecznym, nie zapominając jednocześnie o naszym nowym cyklu "Osiecka w Trójce". O godz. 16.05 wyemitowaliśmy koncert "Skaldowie i ich goście. Piosenki Agnieszki" z 1997 roku, kiedy to dawne studio M1 zostało wyremontowane i nazwane na cześć poetki. Wystąpili m.in. Skaldowie, Magda Umer i Łucja Prus.

O godz. 17.05 trójkowy eter przejął Michał Kirmuć i wybrane przez niego "Świąteczne melodie". "Bohaterami" audycji były świąteczne utwory, które nie stały się przebojami, choć taki był zamiar. Punktem wyjścia dla tej muzycznej opowieści była grupa Queen i piosenka "Thank God It’s Christmas".

Queen - Thank God It's Christmas (Official Animated Video)/Queen Official

O godz. 21.05 przeszliśmy na "Jasną Stronę Mocy", gdzie Aleksandra Kaczkowska zaprezentowała nam zarówno jazzowych klasyków, jak i filmowe ścieżki do brzmień bardziej współczesnych. Wszystko w ciepłym, otulającym klimacie świątecznym. 

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia pożegnaliśmy audycją "Szukamy stajenki", w której usłyszeliśmy kolędy i pastorałki Jacka Kaczmarskiego z muzyką Zbigniewa Łapińskiego w wykonaniu m.in. Czyżykiewicza, Soyki i Szcześniaka. Program poprowadził Janusz Deblessem.

26 grudnia odbywaliśmy świąteczne podróże w czasie i przestrzeni. O godz. 14.05 dzięki Monice Małkowskiej i jej "Francuskiemu łącznikowi" poznaliśmy kolędy i piosenki związane z Bożym Narodzeniem napisane w języku Gainsbourga i Piaf. O godz. 20.05 przed trójkowym mikrofonem usiadł Mateusz Krautwurst, który poprowadził "Nietypowe Święta", czyli audycję o spędzaniu Świąt w nietypowych okolicznościach przyrody.

***

shutterstock wigilia .jpg
Cyfrowe Radio Gwiazdka. Na Święta od Polskiego Radia

Z okazji świąt Bożego Narodzenia Polskie Radio przygotowało dla swoich słuchaczy specjalny kanał świąteczny:

Posłuchaj >>>Cyfrowe Radio Gwiazdka>>>

Zapraszamy również do wysłuchania świątecznych wydawnictw Agencji Muzycznej Polskiego Radia:

  •  "Il Canto – Najpiękniejsze kolędy",
  • "Kolędy w aranżacji Krzysztofa Herdzina".

Więcej informacji o ramówce i audycjach Polskiego Radia na: polskieradio.pl


mat. prasowe/kr