Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 09:00
Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy składający się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia, wspomnień, wierszy w interpretacji wybitnych polskich aktorów, a także piosenek do tekstów Baczyńskiego. Strona baczynski.polskieradio24.pl wystartowała w 100. rocznicę urodzin artysty - 22 stycznia tego roku.
Serwis internetowy Polskiego Radia poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu
Serwis internetowy Polskiego Radia poświęcony Krzysztofowi Kamilowi BaczyńskiemuFoto: PR

Baczynski 1200.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński – serwis specjalny Polskiego Radia w setną rocznicę narodzin

Był poetą, prozaikiem i rysownikiem, harcmistrzem Szarych Szeregów, podchorążym Armii Krajowej, wreszcie - powstańcem warszawskim poległym w walce. Jego twórczość, spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury rok 2021 został ustanowiony rokiem poety. Nowy serwis internetowy Polskiego Radia, który wpisuje się w obchody tego ważnego wydarzenia, zawiera obszerny zbiór opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Rzeźba przedstawiająca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Rzeźba przedstawiająca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Serwisowi specjalnemu towarzyszy internetowy kanał "Radio Baczyński" dostępny pod adresem moje.polskieradio.pl. Znajdują się tam wiersze i piosenki do tekstów Baczyńskiego w interpretacjach aktorów oraz muzyków. Wśród wykonawców są m.in. Ewa Demarczyk, Halina WyrodekStanisława Celińska, Gaba Kulka, Grzegorz Turnau, Leszek Długosz, Budka Suflera, Chór Polskiego Radia oraz Chór Narodowego Forum Muzyki.

Polskie Radio regularnie przygotowuje profesjonalne specjalne serwisy poświęcone niezwykłym postaciom oraz ważnym wydarzeniom historycznym. Zespół Portalu PolskieRadio.pl pod kierownictwem dyrektora Krzysztofa Kossowskiego w grudniu ub.r. otrzymał nagrodę Srebrnego BohaterONa 2020 za serwis z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej www.bitwa1920.gov.pl.

Spojrzenie | Mural poświęcony pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego/NCKultury

(mat. prasowe)

Czytaj także

Krzysztof Koehler o młodej polskiej poezji z początku lat 90. XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 15:12
– To było ugrupowanie poetów skupionych wokół periodyku "Brulion. Pisma nosem", które pod opiekę wzięło zaczynających wówczas twórców. Zamieszanie polegało na tym, że ci pisarze chcieli być postrzegani jako pewne środowisko literackie. Chyba nie wszyscy z nas mieli sprecyzowaną wizję, jaką chcemy realizować jako artyści, natomiast łączyła nas silna niechęć do wchodzenia w zastane sytuacje literackie – wspomina Krzysztof Koehler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mela Koteluk i Kwadrofonik "Astronomia poety. Baczyński"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 04:00
Z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wyjątkowe wydarzenie muzyczne – album "Astronomia poety. Baczyński" z piosenkami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nim wstanie dzień". Powstanie Warszawskie w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 06:50
– W tym zadziwiającym świecie jest legenda o Warsie i Sawie i słodkie kotki przechadzające się po mieście, a jednocześnie krwawe ślady i demony jak z najstraszniejszych horrorów. To jedna z prób pogodzenia się z tragedią Powstania Warszawskiego w komiksie – mówi Mateusz Matyszkowicz o wydawnictwie "Nim wstanie dzień".
rozwiń zwiń