"Huragan" Wacława Gąsiorowskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 10:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - tym razem wędrujemy do czasów napoleońskich i prezentujemy czytelnikom w wydaniu dźwiękowym pierwszą ze wspaniałych powieści Wacława Gąsiorowskiego należącą do tak zwanej trylogii napoleońskiej. Dzieło nosi tytuł "Huragan". Czyta Krzysztof Kolberger.
Huragan Wacława Gąsiorowskiego dostępny na kanale Radiobook od poniedziałku (15.03)
"Huragan" Wacława Gąsiorowskiego dostępny na kanale "Radiobook" od poniedziałku (15.03)Foto: mat. promocyjne

 

 

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

Urodzony w Warszawie Wacław Gąsiorowski (1869-1939) to postać barwna i otoczona dużym szacunkiem. Był nie tylko pisarzem, publicystą, lecz również działaczem niepodległościowym. Ścigany przez carską policję, ratował się emigracją, gdzie aktywnie pracował na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Zafascynowany czasami Napoleona I odwiedzał też miejsca związane z cesarzem Francuzów i toczonymi przez niego bitwami.


Czytaj także:


Powieść "Huragan" zaczęła się ukazywać w 1901 roku na łamach warszawskiego "Dziennika dla Wszystkich". Gąsiorowski zebrał za nią mnóstwo pochwał, a redakcja została zasypana listami od zachwyconych czytelników. W książce pisarz przedstawił wydarzenia z lat 1806-1809, czyli z okresu wojen napoleońskich, w tym również stosunek cesarza do sprawy polskiej.

Powieść w wydaniu dźwiękowym została zarejestrowana w studiach Polskiego Radia w 1980 roku przez wybitnego aktora teatralnego i filmowego Krzysztofa Kolbergera.


"Huragan" Wacław Gąsiorowski #01 | Radiobook

Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" – nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" –  to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

kk/kr

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Hrabina Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 09:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" nie mogło zabraknąć dzieł jednego z najwspanialszych i najpłodniejszych pisarzy w historii literatury, czyli Józefa Ignacego Kraszewskiego. Do prezentowanych dźwiękowych wersji arcydzieł literatury polskiej i światowej dołączamy jego wybitną powieść "Hrabina Cosel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Opowieść o naszym domu". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 07:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, mamy coś, co zaciekawi zarówno miłośników czytania, jak i muzyki. To "Opowieść o naszym domu" autorstwa Zofii Szymanowskiej, najmłodszej siostry wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń