Bolesław Prus "Faraon" – najnowsza premiera na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 07:43
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej, od poniedziałku (5.04) dostępna będzie kolejna propozycja –  spopularyzowana kilkadziesiąt lat po wydaniu genialną filmową adaptacją w reżyserii Jerzego Kawalerowicza powieść Bolesława Prusa "Faraon".
Faraon Bolesława Prusa dostępny jest na kanale Radiobook od poniedziałku (5.04)
"Faraon" Bolesława Prusa dostępny jest na kanale "Radiobook" od poniedziałku (5.04) Foto: mat. promocyjne
książka radio audiobook 1200 free
Projekt "Radiobook"

Wybór przez Prusa Egiptu jako miejsca, w którym dzieje się akcja "Faraona" był podyktowany zarówno podziwem, jaki pisarz żywił dla tego kraju, jak i możliwością przedstawienia przez pryzmat historii mechanizmów funkcjonowania państwa oraz wielkiego wpływu religii i mistycyzmu. Stąd też tak wiele intryg na dworze faraona Ramzesa XIII, które doprowadzają do zmian oraz tragicznych w skutkach wydarzeń. Prusa powieść historyczna została ukończona w 1895 roku. Początkowo publikowana była na łamach "Tygodnika Ilustrowanego", by ukazać się drukiem po raz pierwszy w 1897 roku. 


Posłuchaj
03:44 _PR3_AAC 2021_04_05-14-27-16 Radiobook.mp3 Czym zachwyca najnowszy "Radiobook", czyli "Faraon" Bolesława Prusa (Trójkowy dyngus kulturalny)

 

"Faraon" okazał się wielkim sukcesem, którego jedną z miar może być przetłumaczenie powieści na 21 języków. Dzieło Prusa w formie dźwiękowej zostało zarejestrowane w studiach Polskiego Radia w 2001 roku. Utwór, który ukazał się w cyklu "Radiobook", nagrał znakomity aktor filmowy, teatralny i serialowy Andrzej Ferenc (m.in. "Na Wspólnej", "Samo życie"). 


"Faron" Bolesława Prusa w wersji "Radiobook" ma 70 odcinków "Faron" Bolesława Prusa w wersji "Radiobook" ma 70 odcinków

Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. 

Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. 

To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


gs

Czytaj także

"Tętniące serce" Selmy Lagerlöf w interpretacji Włodzimierza Pressa kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 07:00
To właśnie tej powieści Olga Tokarczuk oddała hołd w mowie wygłoszonej na bankiecie noblowskim po przyznaniu jej Nagrody Nobla w 2019 roku. "Tętniące serce" laureatki Nagrody Nobla Selmy Lagerlöf to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego formie dźwiękowej prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Wyprawa po żonę" Józefa Korzeniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 07:00
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pochodząca z drugiej połowy XIX wieku powieść Józefa Korzeniowskiego o wymownym tytule "Wyprawa po żonę". Czyta Zbigniew Zapasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Hrabina Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 09:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" nie mogło zabraknąć dzieł jednego z najwspanialszych i najpłodniejszych pisarzy w historii literatury, czyli Józefa Ignacego Kraszewskiego. Do prezentowanych dźwiękowych wersji arcydzieł literatury polskiej i światowej dołączamy jego wybitną powieść "Hrabina Cosel".
rozwiń zwiń