Krzysztof Klenczon – sylwetka wyjątkowego artysty w serwisie portalu polskieradio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:40
7 kwietnia mija 40 lat od tragicznej śmierci Krzysztofa Klenczona, jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich muzyków przełomu lat 60. i 70., współzałożyciela i autora przebojów zespołu Czerwone Gitary. Z tej okazji portal polskieradio24.pl przygotował serwis specjalny poświęcony temu wyjątkowemu kompozytorowi, wokaliście i gitarzyście.
Obrazek promujący serwis z okazji 40. rocznicy śmierci Krzysztofa Klenczona
Obrazek promujący serwis z okazji 40. rocznicy śmierci Krzysztofa KlenczonaFoto: PR/Grzegorz Lipiński

Posłuchaj
01:18 PR3_MPLS 2021_04_07-11-03-23.mp3 Mija 40 lat od śmierci Krzysztofa Klenczona (Serwis informacyjny Trójki)

  


pap_19780701_010_Krzysztof Klenczon_663x364.jpg
Radio Klenczon – gratka dla fanów "polskiego Lennona"

Wielka kariera Krzysztofa Klenczona rozpoczęła się w 1962 roku, od występu na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, po którym dostał zaproszenie do współpracy od zespołu Niebiesko-Czarni. Fascynujące życie i drogę artystyczną współtwórcy sukcesu Czerwonych Gitar przedstawia serwis klenczon.polskieradio24.pl, podzielony na trzy części:

Droga na szczyt – w tej sekcji dowiadujemy się, kim był ojciec artysty i dlaczego po II wojnie światowej musiał się przez kilka lat ukrywać, skąd Klenczon wziął pieniądze na swoją pierwszą gitarę i w jaki sposób znalazł się na scenie OFMT w Szczecinie.

Złota dekada – historia najbardziej owocnego twórczo i najszczęśliwszego okresu w życiu Klenczona, od pierwszych profesjonalnych szlifów w Niebiesko-Czarnych, przez koncerty w Paryżu, po założenie Pięciolinii i Czerwonych Gitar, najpopularniejszej polskiej grupy lat 60.; jest tu mowa także o miłości i ślubie wokalisty oraz o poszukiwaniu przez niego nowych wyzwań artystycznych z zespołem Trzy Korony.

Krzysztof Klenczon | Trzy Korony - 10 w skali Beauforta [Official Audio] / Polskie Nagrania

Amerykański sen – obejmuje okres od niespodziewanego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych u szczytu kariery, przez trudne życie emigranta, nagranie anglojęzycznej płyty za oceanem, po tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego artysta zmarł w wieku zaledwie 39 lat; epilogiem jest niesamowite zjawisko atmosferyczne, które miało miejsce podczas pogrzebu Klenczona w Szczytnie w 1981 roku.

1200x660_krawczyk-klenczon-01.2.jpg
"Może gdybyśmy dłużej siedzieli nie doszłoby do wypadku". Krawczyk wspomina Klenczona

W serwisie klenczon.polskieradio24.pl można usłyszeć archiwalne wypowiedzi Krzysztofa Klenczona, jego żony Alicji, siostry Hanny oraz współpracowników, m.in. Jerzego Kosseli i Bernarda Dornowskiego. Są tam również do odsłuchania największe przeboje skomponowane przez Klenczona, takie jak dedykowany ojcu "Biały krzyż" czy zainspirowana przez przyszłą żonę "Historia jednej znajomości". Całość ilustrowana jest zdjęciami z różnych etapów życia i kariery muzyka. 

Czerwone Gitary - Historia jednej znajomości [Official Audio] / Polskie Nagrania

Unikatowym elementem serwisu jest Radio Klenczon – radiowy kanał internetowy, mający w repertuarze praktycznie każdy utwór zarejestrowany przez tego artystę, zarówno w studiu nagraniowym, jak i na koncertach. Można tam też usłyszeć piosenki Klenczona w interpretacjach innych wykonawców.

Zobacz więcej na temat: Trójka Krzysztof Klenczon