Premiera na kanale "Radiobook": "Jądro ciemności" Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 06:50
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej, od poniedziałku (12.04, godz. 19.00) dostępna będzie kolejna propozycja – wspaniałe dzieło Josepha Conrada, czyli naprawdę Józefa Konrada Korzeniowskiego, powieść "Jądro ciemności".
Jądro ciemności Josepha Conrada
"Jądro ciemności" Josepha ConradaFoto: Radiobook

Posłuchaj
02:58 PR3_MPLS 2021_04_12-13-40-03.mp3 Radiobook. "Jądro ciemności" i inne powieści Josepha Conrada w wersji dźwiękowej dla słuchaczy Polskiego Radia (Trójka do trzeciej)

 

Morze i podróże odegrały wielką rolę zarówno w życiu, jak i twórczości Josepha Conrada. Znalazło to odbicie również w fabule "Jądra ciemności". Powieść oparta jest bowiem na doświadczeniach, jakie autor zebrał podczas podróży do Afryki w roli członka załogi jednego ze statków należących do belgijskiego króla. Tu nie jedynie podróż była inspiracją, lecz także osobiste doświadczenie kolonializmu na terenie Konga.

audiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą

Bohater powieści, Charles Marlow, płynąc z przyjaciółmi po Tamizie, wspomina swoje przygody z Konga, gdzie miał odnaleźć niejakiego Kurtza, sławnego handlarza, którego ogarnia coraz większe szaleństwo. Nazwisko Kurtz z pewnością kojarzy się wielbicielom "Czasu Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli i słusznie. Słynny reżyser przeniósł dzieło Conrada na ekran, a akcję filmu umiejscowił w Azji.

Czytaj także:
Materiał na audiobook został nagrany w studiach Polskiego Radia w 1986 roku. Rejestracji powieści dokonał ceniony aktor filmowy, teatralny i serialowy Józef Duriasz (m.in. "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Życie na gorąco", "Lalka", "Wielka miłość Balzaka"). Aktor zarejestrował tłumaczenie "Jądra ciemności", którego dokonała spokrewniona z Josephem Conradem Aniela Zagórska.

Joseph Conrad - "Jądro ciemności" #01. Profil: Radiobook

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu"  to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Czytaj także

Premiera z cyklu "Radiobook": "Kaśka Kariatyda" Gabrieli Zapolskiej. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 23:59
Kolejna w cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, powieść autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Po "Sezonowej miłości" tym razem proponujemy czytelnikom dużo wcześniejsze dzieło pisarki "Kaśka Kariatyda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 07:15
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (29.03, godz. 19.00) dostępna będzie kolejna propozycja - jedno z ostatnich i jednocześnie najważniejszych dzieł Stefana Żeromskiego - "Przedwiośnie" w interpretacji Krzysztofa Banaszyka.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera z cyklu "Radiobook": "Faraon" Prusa. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 07:33
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (5.04, godz. 19.00) dostępna jest kolejna propozycja - "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca (nagranie z 2001 roku). 
rozwiń zwiń