Nowość na kanale "Radiobook": "Emancypantki" Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 09:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (19.04, godz. 19.00) dostępne będzie dzieło czołowego przedstawiciela pozytywizmu Bolesława Prusa pt. "Emancypantki" w interpretacji Anny Seniuk (nagranie z 1980 roku).
Emancypantki na kanale Radiobook
"Emancypantki" na kanale "Radiobook"Foto: Radiobook

 

Zgodnie z tytułem, Bolesław Prus zajął się na kartach powieści "Emancypantki" kwestią emancypacji kobiet w drugiej połowie XIX wieku. Przedstawiał ją najpierw przez kilka lat w odcinkach na łamach prasy, by w 1884 roku doczekać się wydania książkowego.

Główną bohaterką jest w "Emancypantkach" Magdalena Brzeska, z którą los nie obszedł się zbyt łaskawie. Nie mniej ważną postacią jest prowadząca pensję dla dziewcząt pani Latter, której losy w 1982 roku w formie filmu przedstawił Stanisław Różewicz.

audiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą

Powieść dźwiękowo zinterpretowała wspaniała Anna Seniuk (polecamy również "Pamiętnik pani Hanki" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w jej wykonaniu). Wybitna aktorka zarejestrowała dzieło Bolesława Prusa w studiach Polskiego Radia w 1980 roku.


Czytaj także:"Emancypantki" Bolesława Prusa #01. Profil: Radiobook

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

kr

Czytaj także

"Huragan" Wacława Gąsiorowskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 09:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - tym razem wędrujemy do czasów napoleońskich i prezentujemy czytelnikom w wydaniu dźwiękowym pierwszą ze wspaniałych powieści Wacława Gąsiorowskiego należącą do tak zwanej trylogii napoleońskiej. Dzieło nosi tytuł "Huragan". Czyta Krzysztof Kolberger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera z cyklu "Radiobook": "Kaśka Kariatyda" Gabrieli Zapolskiej. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 23:59
Kolejna w cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, powieść autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Po "Sezonowej miłości" tym razem proponujemy czytelnikom dużo wcześniejsze dzieło pisarki "Kaśka Kariatyda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook": "Jądro ciemności" Conrada - POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 06:50
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (12.04, godz. 19.00) dostępna jest kolejna propozycja - wspaniałe dzieło Josepha Conrada, czyli naprawdę Józefa Konrada Korzeniowskiego, powieść "Jądro ciemności".
rozwiń zwiń