Majówka 2021 z radiową Trójką. Sprawdź, co przygotowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 21:16
Majówka 2021 powoli dobiega końca. Dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia przygotowali dla Państwa audycje obfitujące w rozmowy, informacje i znakomitą rozrywkę. W poniedziałek, 3 maja rozmawiamy o konstytucji. Jakie znacznie miało podpisanie dokumentu? Jak wydarzenie sytuowało Polskę na mapie Europy? Ponadto nie brakuje polskiej muzyki oraz rekomendacji filmowych i literackich. Zapraszamy do słuchania!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/patternlibrary_nes

Flaga Polski ok.jpg
Majówka w Polskim Radiu

3 maja – poniedziałek – święto Konstytucji 3 maja:

08.00-11.00 – specjalna audycja "Muzyczny 3 maja", którą poprowadził Piotr Majewski.
11.00-15.00 – muzyczno-historyczna audycja specjalna prowadzona przez Piotra Łodeja, z udziałem historyków, którzy opowiedzieli o znaczeniu Konstytucji 3 maja.
15.00 do 17.00 – specjalne wydanie audycji prowadzonej przez Monikę Małkowską pt. "Francuski Łącznik", "czyli wolność w życiu i przeżyciu" z nawiązaniem do pierwszej w Europie i drugiej w świecie konstytucji, na której zapisach wzorowała się między innymi Francja, która przyjęła własną ustawę zasadniczą 4 miesiące później.
17.00-19.00 – specjalne wydanie "Trójkowo, filmowo" Ryszarda Jaźwińskiego. W audycji m.in. o "Złotych taśmach", czyli nagrodach krytyków filmowych w kategorii filmu polskiego. Towarzyszyła nam muzyka z polskich filmów i zapowiedzi krajowych premier filmowych. Mówiliśmy też o... Konstytucji 3 maja.
22.00–23.00 – "Klub Trójki" Jakub Jamrozek – Co wynosi się z harcerstwa? Co to znaczy być dziś harcerzem? Czy wartości i umiejętności wyniesione z harcerstwa przydają się w życiu prywatnym i zawodowym? Jak wygląda "harcerskie życie"? Czego harcerstwo uczy? Czy może być mocnym punkcie w CV? W audycji z harcerzami będzie również wątek o znaczeniu flagi i o wartościach Konstytucji 3 maja. Gośćmi audycji będą harcmistrz Antek Kurek i Basia Łochowska, była instruktorka harcerstwa, pracowniczka naukowa UW​​.


***

Za nami dwa dni weekendu majowego. 1 i 2 maja zaprosiliśmy do wysłuchania audycji specjalnych: 

1 maja – sobota – Święto Pracy:
 
06.00-09.00 – "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan. Szczególny charakter miała zwłaszcza ostatnia godzina audycji. Poświęciliśmy ją historii 1 maja jako Święta Pracy ustanowionego po protestach robotników w USA oraz rozmowie o świętym Józefie cieśli, patronie ludzi.
09.00-10.00 – "Śniadanie w Trójce" – Beata Michniewicz. 
10.00-12.00 – "Audycja podzwrotnikowa" – Wojciech Cejrowski – opowiadał o krajach, w których 1 maja wciąż organizowane są pochody. W audycji spotkały się różne zakątki świata. Nie zabrakło również pieśni rewolucyjnych i patriotyczna.​ 
13.00-14.00 – "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra  – w audycji zwróciliśmy uwagę na to, jak ważnym komunikatem wizualnym jest flaga i jakie ma znaczenie. Porozmawialiśmy także o teatrach objazdowych, jako idei udostępnienia kultury wyższej w mniejszych gminach i powiatach. Gościem był Miłosz Lodowski, grafik oraz architekt.
15.00-16.00 "Francuski łącznik"  Monika Małkowska. Programie rozpoczął się nawiązaniem do Święta Pracy, Konstytucji 3 maja oraz znaczenia flagi w naszym społecznym życiu. "O wolności na pewno nie wszystko". Co to znaczy wolność? Każdy pojmuje ją inaczej, jedni starają się wolność poczuć, poszerzyć, doświadczyć, zrozumieć; inni – pozbyć się jej, jeszcze inni – odzyskać.
 
2 maja – niedziela – Dzień Flagi:
 
O Dniu Flagi Trójka informowaliśmy będzie przede wszystkim w serwisach informacyjnych. Tematyce poświęcone zostały również audycje: "Zagadkowa niedziela" (godz. 9.05-10.00) oraz "Leniwe przedpołudnie" (11.05-12-00) Anny Popek. W programach nie zabrakło także miejsca na wspomnienie o przypadającej w tym roku 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

08.05-09.00 – "Audycja specjalna" – W święto flagi rozmawialiśmy o jego znaczeniu w polskiej i anglosaskiej kulturze oraz o tym, dlaczego obchodzimy to święto i jakie ma ono znaczenie dla Polaków.
09.00-10.00 – "Zagadkowa niedziela" Katarzyna Stoparczyk. O Dniu Flagi mówiliśmy w ujęciu rodzinnym.
11.00-12.00 – "Leniwe przedpołudnie" – Anna Popek. W audycji skupiliśmy się na znaczeniu flagi dla każdego, kto czuje się Polakiem, patriotą.
12.00-13.00–  "Audycja specjalna" – Katarzyna Cygler – Tematem programu było znaczenie flagi jako symbolu historycznego i kulturowego oraz jej wartości dla młodego pokolenia –#FLAGAPL    
13.00-13.45 – "Trójka literacka" Magdalena Złotnicka. Konstytucja RP jako dzieło literackie, gościem była m.in. profesor Anna Nasiłowska.
16.00-17.00 – "Księga Muzycznych Olśnień" – Piotr Majewski. Audycja pełna była nawiązań do historii, tradycji, polskości, symboli i znaków, ze szczególnym podkreśleniem flagi państwowej i jej znaczenia dla Polaków. Program wprowadził nas w temat obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
19.05-20.00 –  "Koncert w Trójce" - retransmitowaliśmy występ Lecha Janerki.
  

Zobacz więcej na temat: Trójka 3 Maja