Nowość na kanale "Radiobook" - "Poganka" Narcyzy Żmichowskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 11:04
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – od poniedziałku (10.05), od godz. 19.00 – można będzie posłuchać uznawanej za najważniejsze dzieło Narcyzy Żmichowskiej, której twórczość po raz pierwszy pojawia się w ramach projektu, "Poganki" w interpretacji aktorki Anny Seniuk (nagranie z 2001 roku). 
Poganka Narcyzy Żmichowskiej
"Poganka" Narcyzy ŻmichowskiejFoto: Radiobook

Powieść, będąca znakomitym przykładem literatury czasów romantyzmu, opisuje historię miłości, którą trudno byłoby romantyczną nazwać. To, co wydarza się w życiu Beniamina po spotkaniu Aspazji, tytułowej "Poganki", to raczej prawdziwa szkoła niełatwego życia dla dojrzewającego mężczyzny. 

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Niektórzy literaturoznawcy uznają, że Beniamin, to… alter ego autorki, a sama "Poganka" jest paraboliczną autobiografią Narcyzy Żmichowskiej.


Żmichowska, pisarka XIX-wieczna, była w swoich czasach kobietą nieprzeciętną. Niezamężna, znakomicie wykształcona w Paryżu, przez prawie całe życie pracująca jako guwernantka, opracowała między innymi – dziś powiedzielibyśmy wręcz feministyczny – program kształcenia dziewcząt.Narcyza Żmichowska - Poganka #01 Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Czytaj także:


kk/kr

Zobacz więcej na temat: Radiobook Trójka

Czytaj także

Klementyna Hoffmanowa – pierwsza kobieta niezależna

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 05:35
- Z wrodzonym sobie darem wrodzonego wdzięku umiała w obieg puścić najnowsze swej epoki wyobrażenia pod osłoną najstarożytniejszych zasad – tak o Klementynie Hoffmanowej pisała Narcyza Żmichowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narcyza Żmichowska – zapomniana nauczycielka i powieściopisarka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 15:40
- Żmichowska miała niezwykle oryginalne poglądy, jeśli chodzi o to,  co jest sednem istnienia człowieka w świecie. Pisała, że największym obowiązkiem ciążącym na ludziach jest obowiązek bycia szczęśliwym. Nie przyszliśmy na świat przecież po to, aby cierpieć – mówiła prof. Grażyna Borkowska w audycji Kai Kamińskiej z cyklu "Biografie niezwykłe".
rozwiń zwiń