Nowość w "Radiobook": "Kariera Nikodema Dyzmy" T. Dołęgi-Mostowicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 11:50
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" przedstawiamy drugą już pozycję Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, najważniejszą i najbardziej popularną spośród kilkunastu w dorobku autora – "Karierę Nikodema Dyzmy" w interpretacji Jerzego Bończaka.
Kolejna odsłona Radiobooka - Kariera Nikodema Dyzmy Tadeusza Dołęgi Mostowicza
Kolejna odsłona Radiobooka - "Kariera Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi MostowiczaFoto: PR

a career of nicodemus dyzma 1200.jpg
"Kariera Nikodema Dyzmy" za oceanem. Zwycięski przekład polskiej tłumaczki

W powieści, która po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1932 roku, obserwujemy, jak pochodzący z Kresów bezrobotny nieudacznik, tytułowy Nikodem Dyzma, dzięki zbiegowi okoliczności, wrodzonemu tupetowi i zdolności do manipulacji, zostaje wpływową gwiazdą stołecznych salonów, ocierając się wręcz o urząd premiera.


Posłuchaj
21:17 Jedynka/KJ Radiobook 23.05.2021.mp3 Kolejna odsłona Radiobooka - "Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi Mostowicza (Kulturalna Jedynka)

 

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, był przeciwnikiem przewrotu majowego w 1926 roku i sanacji, czemu wyraz dawał w swojej działalności publicystycznej. W efekcie został ciężko pobity przez „niewykrytych sprawców”. Po powrocie do zdrowia nie wrócił już do działalności publicystycznej, ale na kartach "Kariery…", w sposób prześmiewczy, pokazał, jak łatwo dzięki oszustwom i cwaniactwu wspiąć się na wyżyny władzy i drabiny społecznej. Termin "Dyzma" wszedł do języka potocznego i do dziś określa współczesnych spadkobierców bohatera powieści Dołęgi-Mostowicza.


audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Tekst utworu był wielokrotnie interpretowany przez twórców teatralnych i filmowych, a w najbardziej znanych Nikodemów Dyzmów wcielili się Adolf Dymsza (film z 1956) i Roman Wilhelmi (serial TVP z 1980).


Prezentowana wersja audio "Kariery Nikodema Dyzmy" jest powstałym w 2010 roku w studiach Polskiego Radia zapisem interpretacji tekstu przez wspaniałego aktora, Jerzego Bończaka, skądinąd kreującego serialowego (1980) sekretarza tytułowego bohatera.


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

ans/kr

Zobacz więcej na temat: Radiobook Trójka

Czytaj także

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 07:15
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (29.03, godz. 19.00) dostępna będzie kolejna propozycja - jedno z ostatnich i jednocześnie najważniejszych dzieł Stefana Żeromskiego - "Przedwiośnie" w interpretacji Krzysztofa Banaszyka.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Emancypantki" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 19:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (19.04, godz. 19.00) dostępne jest dzieło czołowego przedstawiciela pozytywizmu Bolesława Prusa pt. "Emancypantki" w interpretacji Anny Seniuk (nagranie z 1980 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Stanisława Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 09:26
Program 3 Polskiego Radia włącza się w obchody Roku Stanisława Lema z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza i zaprasza na lekturę jego powieści "Katar". Dzieło o nietypowym śledztwie rezerwowego kosmonauty czyta w Trójce Przemysław Bluszcz. Emisja od 24 maja – codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 11.45.
rozwiń zwiń