Bob Dylan. Idol na własnych warunkach – serwis specjalny Polskiego Radia z okazji 80. urodzin artysty

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 14:40
W poniedziałek 24 maja Bob Dylan świętuje 80. urodziny. Z tej okazji portal PolskieRadio.pl przygotował specjalny serwis poświęcony artyście i jego twórczości. Pod internetowym adresem dylan.polskieradio.pl znaleźć można biografię największego poety rocka, jego teksty oraz linki do materiałów, które ukazały się na antenach i stronach internetowych Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/doddis77

Aktywny na muzycznej scenie od sześciu dekad, Bob Dylan nagrał blisko 40 albumów studyjnych i tuzin płyt koncertowych oraz garść soundtracków do filmów z jego muzyką. Nazywany "Szekspirem swojego pokolenia" napisał ponad 500 piosenek, z których wiele stało się kamieniami milowymi muzyki popularnej. Wystarczy wymienić takie tytuły jak "Knockin' on Heaven's Door", "Like a Rolling Stone", "Blowin' in the Wind" czy "The Times They Are a-Changin'".

Serwis dylan.polskieradio.pl skupia się na wybranych, najważniejszych epizodach z życia i kariery artysty. Stąd kalendarium przedstawiające najważniejsze wydarzenia w jego życiorysie: od narodzin w mieście Duluth w stanie Minnesota, przez przeprowadzkę do Nowego Jorku, pierwsze nagrania, wielkie sukcesy przypieczętowane najbardziej prestiżowymi nagrodami (Grammy, Oscar, Nobel), po niedawną sprzedaż praw do wszystkich utworów jednej z wielkich wytwórni płytowych.

Bob Dylan - Knockin' On Heaven's Door (Unplugged) / Bob Dylan

Kolejna część serwisu przedstawia w pigułce stylistyczną różnorodność muzyki Dylana, który zaczynał jako skromny bard z gitarą i harmonijką ustną, a potem stał się rasowym rockmanem, sięgającym do tradycji bluesa, country czy gospel. I wreszcie to, co najważniejsze w twórczości tego artysty, czyli teksty jego piosenek. Niepokojące, prowokujące, zmuszające do refleksji. Czasem poruszające ważne problemy społeczne i polityczne, a kiedy indziej w przejmujący sposób opowiadające o Bogu lub miłości.

bob dylan forum-1200.jpg
Bohater z amerykańskiej prowincji. 80 urodziny Boba Dylana!

Ostatnia część serwisu zawiera linki do tekstów i materiałów, które ukazały się na antenach i internetowych stronach Polskiego Radia. Można tam przeczytać m.in. o kontrowersyjnych okolicznościach odebrania przez Dylana nagrody Nobla, o tym, jak nagrywał słynną płytę "The Times They Are a-Changin'" oraz o szacunku, jakim darzy amerykańskiego artystę Bogdan Olewicz, autor słów wielu polskich przebojów.

Serwis dylan.polskieradio.pl dostępny jest od poniedziałku 24 maja.

Zobacz więcej na temat: Bob Dylan Polskie Radio

Czytaj także

Bob Dylan sprzedał prawa do swojej twórczości

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 09:31
Umowa z muzycznym gigantem opiewa na około 300 milionów dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Król Dylan i muzyczna szlachta – najlepsi w 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 04:00
The Avalanches, Nadine Shah, Perfume Genius, Phoebe Bridgers, Fleet Foxes i Bob Dylan – to bohaterowie muzycznego podsumowania 2020 roku Grzegorza Hoffmanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bob Dylan i robota za 50 dolców

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 09:00
60 lat temu Bob Dylan po raz pierwszy w życiu wszedł do studia nagrań, by zagrać na harmonijce w utworze "Midnight Special" Harry'ego Belafonte. Przyszły noblista, laureat nagród Grammy i Oscara, wziął za swą usługę 50 dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bob Dylan skończył 80 lat – niezbędnik wiedzy o największym poecie piosenki

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 06:00
Choć "wiecznie młody" to jednocześnie coraz śmielej "pukający do niebios bram" – Bob Dylan, żywa legenda popkultury, muzyk, poeta i noblista, 24 maja skończył 80 lat. Z tej okazji portal polskieradio.pl przygotował specjalny serwis poświęcony życiu i twórczości tego wybitnego artysty.
rozwiń zwiń