Bezpieczeństwo i kultura. Zakończyła się pierwsza część XI Kongresu Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 17:00
"XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura" – pod takim hasłem odbyła się I część tegorocznej edycji Kongresu Polska Wielki Projekt. Pierwszego dnia debatowano o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków. Drugiego omawiane było bezpieczeństwo kulturowe. Program 3 Polskiego Radia został patronem medialnym wydarzenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/Ministerstwo Kultury

Na Zamku Królewskim w Warszawie przez dwa dni debatowali przedstawiciele świata kultury, nauki i konserwatywnej myśli politycznej. Bezpieczeństwo kulturowe Polski oraz dwie debaty poświęcone Zamkowi Królewskiemu – koncepcji jego odbudowy oraz wizji jego przyszłości – taki był plan na sobotę. Ważnym elementem pierwszego dnia były dyskusje o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju. W niedzielę została wręczona Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 Bezpieczeństwo energetyczne to bardzo istotny element polityki państwa, ponieważ cała gospodarka, przemysł, wszystko, co funkcjonuje przy użyciu prądu w gospodarstwach domowych, jest zależne od tego, czy dany kraj potrafi produkować określoną ilość energii i będzie umiał zapewnić taką ilość w przyszłości  mówił w Trójce Tomasz Teluk, politolog, ekspert branży energetycznej, który podkreślał, że obecnie Polska jest krajem bezpiecznym energetycznie.


Posłuchaj
05:47 TROJKA Pora na Trojke Kongres Polska Wielki Projekt 2021_05_28-07-41-25.mp3 Dr Tomasz Teluk o bezpieczeństwie energetycznym Polski (Pora na Trójkę)

Tomasz Teluk wspominał o historycznej roli węgla w Polsce, zaznaczając przy tym, że "rodzime złoża gazu ziemnego odpowiadają za 1/4 krajowego zapotrzebowania na energię". – To, przed czym stoi teraz Polska, to transformacja energetyczna, bez wątpienia jest to bardzo wielki projekt  dodał gość Witolda Lazara, podkreślając, że wyzwaniem będzie zarówno budowa elektrowni jądrowej, dywersyfikacja źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem tych odnawialnych, jak i połączenia energetyczne z naszymi sąsiadami, szczególnie w rejonie Trójmorza.

Ludwika Ogorzelec PAP arch 1200.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt. Ludwika Ogorzelec z nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Podczas panelu "Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków" zwracano uwagę m.in. na telemedycynę. – Telemedycyna i jej rozwój to chyba największy pozytywny efekt pandemii. W naszej ofercie funkcjonuje już od pewnego czasu: byliśmy przygotowani już przed pandemią. Wtedy była postrzegana przez pacjentów i inne podmioty wyłącznie jako ciekawostka – mówiła w rozmowie z Piotrem Firanem Prezes Zarządu PZU Zdrowie Joanna Janiczek, która brała udział w panelu. – Jednak w ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy ogromny, nawet kilkusetprocentowy, wzrost wykorzystywania telekonsultacji. Wtedy stworzyliśmy Centrum Telemedyczne, czyli wirtualną placówkę, w której mamy lekarzy różnych specjalizacji – tłumaczyła.


Posłuchaj
07:43 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_28 14-32-28.mp3 Telemedycyna przyszłością opieki zdrowotnej? (Trójka do trzeciej)

– Należy mieć świadomość, że telemedycyna nie jest odpowiedzią na wszystko: trzeba znaleźć złoty środek. Aby pacjenci korzystali z niej w prostszych przypadkach, gdzie będzie to dla nich szybsze, a zarazem da więcej czasu lekarzom, którzy będą mogli się skupić na poważniejszych procedurach  wskazała prezes Janiczek.

 Telemedycyna pozwoliła przetrwać pierwsze fale pandemii. Była czymś zbawiennym, gdyż zapobiegła większej liczbie zakażeń  potwierdził podczas debaty panelowej wiceprezes NFZ, Bernard Waśko, podkreślając zarazem, że konsekwencje pandemii będziemy odczuwać znacznie dłużej.  Część, zwłaszcza tych, które rozwijają się dłużej, rozwijają się podstępnie, ujawnią swojej skutki z pewnym opóźnieniem. I system zdrowia będzie musiał zmierzyć się z tym wyzwaniem, będzie musiał zapewnić pacjentom opiekę, zareagować  wskazywał.


Posłuchaj
04:52 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_05_28-15-38-08.mp3 Kongres Polska Wielki Projekt: panel bezpieczeństwa zdrowotnego i panel bezpieczeństwa energetycznego (Zapraszamy do Trójki)

W czasie panelu poświęconego bezpieczeństwu energetycznemu prezes Instytutu Globalizacji Tomasz Teluk zwracał uwagę na zagrożenia wynikające z budowy gazociągu Nord Stream 2. Podkreślał też, że Polska i tak jest w lepszej sytuacji niż niektóre inne kraje:  Bezpośrednio budowa Nord Stream 2 nas nie dotknie, przy czym widzimy, że jest to też projekt polityczny, który wzmaga naciski na kraje, którym można będzie ten kurek z gazem przykręcić  tłumaczył.

***

W sobotę odbyły się dyskusje na temat Zamku Królewskiego  o koncepcji odbudowy autorstwa profesora Jana Bogusławskiego i Zamku Królewskim jako centrum kultury narodowej. Wcześniej jednak odbył się panel dotyczący bezpieczeństwa kulturowego. 

 Rzadko myśli się o kulturze w kontekście zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych, jednak odpowiedź na pytanie, czym one są, nie jest oczywista  stwierdziła dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska w rozmowie z Katarzyną Cygler.  Michał Łuczewski, moderator naszego panelu, zdefiniował zagrożenia zewnętrzne jako te związane z pewnym postkolonialnym, półperyferyjnym patrzeniem na nasz kraj – optyką, która może być narzucana i dominująca w rozmowach z partnerami i w postrzeganiu Polski na arenie międzynarodowej  wyjaśniała.

 Zagrożenie wewnętrzne łączy się z kolei z wątkiem istotnym dla całego kongresu: więzi, która łączy wspólnotę polityczną. Ta więź jest niezbędnym warunkiem wszelkich wysiłków modernizacyjnych  wskazała dyrektor Schabowska.  Dlatego tak bardzo istotny jest konsensus, mówienie jednym głosem o tym, co w naszej kulturze jest wartością, niezależnie od podziałów politycznych czy światopoglądowych  dodała.


Posłuchaj
12:55 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_05_28 10-24-49.mp3 Kongres Polska Wielki Projekt - bezpieczeństwo kulturowe (Trójka przed południem)

 Myślę, że zanim będziemy myśleli o jakimkolwiek projekcie, to w Polsce ważna jest praca nad odbudowywaniem zaufania i więzi. Temu też służy nasz kongres i nasz panel  potwierdzał dr hab. Michał Łuczewski z Wydziału Socjologii UW.  Artystom czy w ogóle ludziom, którzy reprezentują inny światopogląd niż my, często przypisujemy złe intencje. A jeśli do tego nie mamy relacji, to wtedy te intencje będą ich w naszych oczach przekreślały. Więc przed wszystkimi projektami, przed wspaniałymi planami, jest przed nami prosta praca do wykonania: zasiadania przy jednym stole i rozmawiania. I zobaczenia, że wszyscy mamy jeden cel, a tym celem jest Polska  podkreślił Michał Łuczewski.

Tradycyjnie drugiego dnia Kongresu uroczyście wręczona została Nagroda imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Otrzymała ją Ludwika Pogorzelec. To wyróżnienie dla wybitnego polskiego twórcy, którego dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii oraz tradycji Polski i są inspiracją na przyszłość. Podobnie jak w październiku ubiegłego roku, Kongres odbywał zgodnie z rygorami sanitarnymi.

Na jesieni przewidywana jest druga część XI edycji Kongresu Polska Wielki Projekt.

Program 3 Polskiego Radia został patronem medialnym wydarzenia.

***


Program I części XI Kongresu Polska Wielki Projekt

Piątek, 28 maja

10:00 – Rejestracja

11:00-12:30 – Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków
Anna Janiczek
Prof. Grzegorz Gielerak
Prof. Jan Walewski
Filip Nowak
Moderator: Adam Giza

12:30-14:00 – Bezpieczeństwo energetyczne
Tomasz Teluk
Paweł Turowski
Tomasz Szulc
Marcin Chludziński
Moderator: Grzegorz Górny

14:00-15:00 – Przerwa na kawę

15:00-16:30 – Bezpieczeństwo logistyczne
Przemysław Sypniewski
Bogusław Cichoń
Michał Kuczmierowski
Moderator: prof. Krzysztof Szczerski

16:30-18:00 – Bezpieczeństwo finansowe
Paweł Szałamacha
Leszek Skiba
Szymon Sypniewicz
Moderator: Marek Dietl

Sobota, 29 maja

9:30 – Rejestracja

10:30-12:00 – Bezpieczeństwo kulturowe
Mateusz Piotrowski
Edwin Bendyk
Prof. Andrzej Zybertowicz
Barbara Schabowska
Moderator: dr hab. Michał Łuczewski

12:00-13:30 – Dyskusja o koncepcji prof. Jana Bogusławskiego odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Magdalena Gawin
Prof. Jakub Lewicki
Bożena Radzio
Moderator: prof. Jerzy Bogusławski

13:30-14:30 – Przerwa na kawę

14:30-16:00 – Zamek Królewski w Warszawie jako centrum kultury narodowej. Przeszłość i wizja przyszłości
Prof. Juliusz A. Chrościcki
Prof. Wojciech Fałkowski
Prof. Jerzy Miziołek
Moderator: prof. Joanna M. Sosnowska

16:00 – Wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz otwarcie wystawy

Czytaj także

"Stajemy po stronie obywateli". Michał Wójcik o wątpliwościach po orzeczeniu TSUE ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 16:17
- Oczywiście orzeczenia sądowe powinny być realizowane, ale trzeba także wiedzieć, w jakim kontekście jest wydane, jakie może mieć skutki społeczne i gospodarcze i próbować je wyważyć - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, minister w Kancelarii Premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok TSUE ws. kopalni Turów. Jakub Wiech: zagraża to bezpieczeństwu państwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 15:16
- Jest to środek bardzo rygorystyczny i wypada tutaj zgodzić się z premierem, że to postanowienie TSUE ma daleko idące skutki dla bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 o wyroku nakazującym wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, Jakub Wiech z portalu energetyka24.com.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Możemy być zmuszani do szybszego odchodzenia od węgla". Woś o sporze wokół kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 19:00
- Pytaniem otwartym pozostaje to, jak to możliwe, że kraje, które tak blisko ze sobą współpracują, nie potrafiły na drodze dyplomatycznej rozwiązać problemu z odkrywką w Bogatyni - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego". Gościem audycji był też Marcin Wikło z tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl.
rozwiń zwiń