"Niesamowici bracia Limbourg". Prapremiera na Scenie Teatralnej Trójki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 14:50
Dzisiejszy wieczór w teatrze radiowym w Trójce przenosi słuchaczy w czasy średniowiecza, na dwór księcia i gubernatora Paryża Jana de Berry'ego. To tu, na jego zamówienie, powstają misterne ilustracje m.in. do modlitewników. W obsadzie dzieła Beniamina M. Bukowskiego "Niesamowici bracia Limbourg" m.in. aktorskie rodzeństwo – Marcin i Jędrzej Hycnarowie. Trwa radiowy spektakl. Posłuchaj!
Od lewej: Jędrzej Hycnar, Mateusz Rusin, Marcin Hycnar
Od lewej: Jędrzej Hycnar, Mateusz Rusin, Marcin Hycnar Foto: Wojciech Kusiński/PR

Radiowego spektaklu możesz posłuchać TUTAJ

Tytułowi bracia Limbourg – iluminatorzy Jean, Paul, Hermant – to postaci historyczne. Urodzeni w Niderlandach, a działający we Francji, przeszli do historii jako twórcy tzw. Bardzo Bogatych Godzinek księcia de Berry, wielkiego miłośnika sztuki, zdobionych przepięknymi miniaturami przedstawiającymi alegorie dwunastu miesięcy. W roku 1416 zarówno artyści, jak i ich mecenas zmarli na dżumę.

Autorem tej oryginalnej historii jest Beniamin M. Bukowski – młody dramatopisarz (rocznik 1991), dramaturg i reżyser, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015, od niedawna zastępca dyrektora do spraw artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Premiera jego sztuki "Niesamowici bracia Limbourg" w Teatrze Telewizji (Teatroteka) odbyła się w 2018 roku. Teraz doczekała się ona adaptacji radiowej na potrzeby Sceny Teatralnej Trójki.

Zdaniem Bukowskiego sztuka nie jest "obrazkiem historycznym". Paralela między średniowieczem a czasami współczesnymi jest oczywista. Podkreśla ją zarówno język dramatu, jak i zauważalne w tekście, całkiem współczesne poczucie humoru autora, który w średniowiecznych iluminatorach dostrzeże protoplastów współczesnej kultury obrazkowej. Ten niezwykle erudycyjny, bogaty w konteksty filozoficzne dramat jest właściwie rozpisanym na głosy traktatem mówiącym o kondycji artysty, niezmiennej i niezależnej od epoki, w której przyszło mu żyć i tworzyć.

Beniamin M. Bukowski – "Niesamowici bracia Limbourg"

Reżyseria – Waldemar Modestowicz

W rolach głównych: Marcin Hycnar (Jean Limbourg), Jędrzej Hycnar (Paul Limbourg), Mateusz Rusin (Hermant Limbourg), Piotr Grabowski (książę Jean de Berry).

Premiera w Trójce w niedzielę 30 maja o godz. 20.05.

Zobacz więcej na temat: Trójka Scena Teatralna Trójki

Czytaj także

"Bezdech" na STT. Machalica czyta Barta

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 21:00
Na Scenie Teatralnej Trójki przypomnieliśmy słuchowisko Andrzeja Barta. Przed laty prezentowaliśmy jego "Owację na stojąco" oraz "Fabrykę muchołapek". "Bezdech" miał premierę w Programie 1 PR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Teatr Manekinów", czyli dawno, dawno temu...

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 21:00
Tak głęboko jeszcze nie sięgaliśmy do szaf ze starymi taśmami. Dawno, dawno temu, do lat 80., Teatr Polskiego Radia mieścił się w budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7. Niewielu już dziennikarzy Programu 3 pamięta tamte studia, wtedy należące do najsłynniejszych studiów radiowych, jedynych w swoim rodzaju. W obecnej, od ponad 30 lat, siedzibie Teatru PR pracuje natomiast nadal kilku reżyserów oraz realizatorów dźwięku, którzy współtworzyli słuchowiska przy Myśliwieckiej. Należy do nich Waldemar Modestowicz, którego twórczości minifestiwal zorganizowaliśmy w maju na Scenie Teatralnej Trójki.
rozwiń zwiń