Prymas Stefan Wyszyński – nowy serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 09:56
Z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i ogłoszenia 2021 rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego Portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis wyszynski.polskieradio.pl
Materiał promocyjny
Materiał promocyjnyFoto: Anna Szmida/PR

Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ jego autorytetu zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Kardynał Stefan Wyszyński – serwis specjalny Polskiego Radia

Dzięki archiwalnym nagraniom pokazano też inną, osobistą stronę postaci Wyszyńskiego – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą. Autorzy serwisu sięgnęli do bogatych zbiorów dźwiękowych Archiwum Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i nagrań Instytutu Prymasowskiego. Wśród nich są m.in. fragmenty homilii Prymasa oraz wspomnienia rodziny i najbliższych przyjaciół. Niektóre materiały zostaną opublikowane po raz pierwszy od ponad 60 lat.

Kardynał Stefan Wyszyński  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Kardynał Stefan Wyszyński Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Serwis ozdabiają bogate zbiory fotograficzne Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Przed kamerą Polskiego Radia stanęli historycy Kościoła i biografowie prymasa, których zapytano o spuściznę kardynała i wynikające z niej przesłanie dla ludzi żyjących w XXI wieku.

Serwis został podzielony na siedem rozdziałów: Droga do godności Prymasa, Stalinizm i internowanie, Millenium kontra Tysiąclecie, Prymas i Papież, Prymas i "Solidarność", Koniec drogi, Co Prymas ma nam do powiedzenia?

Ojciec Prymas - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Kardynale Stefanie Wyszyńskim/Polskie Radio

mat. prasowe

Zobacz więcej na temat: Trójka Stefan Wyszyński

Czytaj także

"Sercem Polak, a talentem świata obywatel". Polskie Radio w hołdzie artystom-emigrantom

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 10:00
Dziś (7.05) premierę ma album Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". To wyjątkowe wydawnictwo, prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju ukazujące dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji oraz ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo i kultura. Zakończyła się pierwsza część XI Kongresu Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 17:00
"XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura" – pod takim hasłem odbyła się I część tegorocznej edycji Kongresu Polska Wielki Projekt. Pierwszego dnia debatowano o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków. Drugiego omawiane było bezpieczeństwo kulturowe. Program 3 Polskiego Radia został patronem medialnym wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas i głos polskiego kościoła

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 12:20
Czterdzieści lat temu odszedł kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski. Swoją postawą i nauczaniem zapisał się w pamięci wielu Polaków, jako charyzmatyczny i stanowczy głos Kościoła katolickiego. Z postacią prymasa związana jest także osoba Karola Wojtyły, papieża, a prywatnie przyjaciela kardynała Wyszyńskiego. O sile łączącej ich relacji w audycji "Leniwe przedpołudnie" opowiadała Jolanta Sosnowska, autorka książki "Hetman Chrystusa". 
rozwiń zwiń