Ruszyła 50. edycja Lata z Radiem!

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 11:29
W poniedziałek 21 czerwca o godz. 9.00 w Programie I Polskiego Radia ponownie wybrzmiała kultowa melodia "Polka Dziadek", która zainaugurowała start 50. edycji Lata z radiem. Z okazji jubileuszu Jedynka przygotowała szereg atrakcji – koncerty w wyjątkowych sceneriach, konkursy z nagrodami, interaktywne słuchowisko, a reporterzy tradycyjnie wyruszyli w Polskę, aby odkrywać dla słuchaczy najpiękniejsze miejsca w kraju. Pierwsze Lato z radiem zostało wyemitowane 1 lipca 1971 roku jako krótki magazyn informacyjny, a od 1973 roku jest nadawane na żywo.
.
. Foto: www.polskieradio.pl

Przez całe wakacje, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 – 12.00 dziennikarze Jedynki nadawać będą z wyjątkowych miejsc w Polsce. Pierwszego dnia Lata z Radiem odwiedzają Grudziądz i wzbijają się nad okolicę w powietrze balonem. W kolejnych dniach udadzą się na Podlasie, następnie przybliżą słuchaczom urok niespotykanych już końskich zaprzęgów - bryczek, dorożek, wozów. Przeniosą się także do świata iluzji, poszukają letniej stolicy Polski oraz poznają lepiej i przybliżą słuchaczom góralską kulturę i historię.

Tradycyjnie Lato z Radiem poprowadzą w tym roku m.in. Roman Czejarek, Sława Bieńczycka, Daniel Wydrych, Joanna Racewicz, Agnieszka Kunikowska i Marzena Kawa.

Tegoroczną nowością trasy jest peleton motocyklowo-rowerowy, przygotowany wspólnie z Polskim Radiem Kierowców. Reporterzy przemierzą najpiękniejsze trasy rowerowe i motocyklowe w całym kraju.

Niezmiennym punktem Lata z Radiem będą znane i lubiane przez słuchaczy konkursy  Skojarzenia oraz Karuzela z nagrodami.

W programie tegorocznej edycji nie zabraknie także wyjątkowych koncertów, które będzie można wysłuchać - i obejrzeć - z każdego miejsca na świecie. Będzie to muzyczna uczta nie tylko dla ucha, ale także dla oka – gwiazdy wystąpią np. w przepięknej scenerii Zamku Książ, w Pałacu w Nieborowie, a nawet  w swoich rodzinnych domach. Zagrają, m.in., Cleo, Maryla Rodowicz, Pectus, czy De Mono. Premiery koncertów będą miały miejsce w każdy piątek o godz. 20.00, zarówno w wersji audio na antenie Programu I Polskiego Radia, jak i w mediach społecznościowych, kanale YouTube oraz na stronie internetowej Polskiego Radia.

Lato z Radiem 2021 - Konferencja prasowa/Polskie Radio

50. urodziny Lata z radiem to także doskonała okazja do podsumowania 5 dekad wspaniałej muzyki. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało dwa wydania płytowe. Pierwsze to box 5 płyt CD z 93 przebojami polskimi i zagranicznymi, które towarzyszyły słuchaczom audycji przez całe pięćdziesięciolecie wraz ze słynną "Polką Dziadek" w odświeżonej przez Andrzeja Smolika wersji z 2018 roku. Drugie to unikatowa płyta winylowa w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy zawierająca oryginalną wersję "Polki Dziadek" oraz 10 polskich piosenek wybranych spośród tych, które królowały w Lecie z radiem na przestrzeni lat.

Program I wspólnie z Teatrem Polskiego Radia przygotował również interaktywne słuchowisko – "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane specjalnie z okazji 50-lecia Lata z Radiem przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską (autorki m. in. popularnego cyklu powieściowego "Ogród Zuzanny"). Co tydzień słuchacze będą mieli wpływ na dalszy przebieg fabuły: zagłosują, którą z dwóch proponowanych wersji wydarzeń mają wybrać bohaterowie. W rolach głównych wystąpią Edyta Jungowska, Katarzyna Dąbrowska, Andrzej Mastalerz, Andrzej Ferenc, Izabela Bukowska, Jarosław Gajewski czy Krzysztof Szczepaniak.

Bardzo łatwo będzie przenosić się pomiędzy koncertami, anteną czy trasą reporterską za pomocą aplikacji Jedynki Polskiego Radia, która na dwa miesiące zamieni się aplikację Lata z Radiem.

Więcej na temat wszystkich atrakcji jubileuszowej edycji Lata z Radiem na antenie Programu 1.

mat. prasowe/kr

Zobacz więcej na temat: Trójka Lato z Radiem 2021

Czytaj także

Horror i fantastyka w wydaniu retro. "Opowiadania" Stefana Grabińskiego na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 07:30
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od dziś (14.06), od godz. 19.00, dostępna będzie nowa pozycja – "Opowiadania" Stefana Grabińskiego. Czyta Tomasz Borkowski (nagranie z 2016 roku). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze" – koncert pamięci Krzysztofa Krawczyka [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 09:39
Za nami niezwykłe widowisko – Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie oraz znani soliści wykonali utwory Krzysztofa Krawczyka. Nie zabrakło wspomnień o artyście, a także archiwalnych nagrań. Koncert odbył się w niedzielę 20 czerwca o godz. 20.00 w studiu im. Witolda Lutosławskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna z najsłynniejszych powieści wszech czasów – "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 07:53
Kolejna czerwcowa propozycja w serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – to powieściowy debiut angielskiego mistrza powieści społeczno-obyczajowej z XIX wieku – "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa. Czyta Krzysztof Gosztyła (przekład Włodzimierz Górski, nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń