Nowość na kanale "Radiobook" - "Profesor Wilczur" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 07:30
W serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie – w zeszłym tygodniu zaproponowaliśmy "Znachora" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W tym tygodniu przedstawiamy kolejną pozycję pisarza – powieść pt. "Profesor Wilczur".
Profesor Wilczur na kanale Radiobook
"Profesor Wilczur" na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Zachęcony powodzeniem "Znachora", Tadeusz Dołęga-Mostowicz dopisał dalsze losy Rafała Wilczura, które drukiem ukazały się w roku 1939.

Odzyskanie pamięci, odnalezienie córki i przywrócenie na stanowisko warszawskiego ordynatora tylko pozornie oznaczały dla Wilczura koniec pasma niepowodzeń i problemów, przed którymi stanął w poprzednim tomie, oraz początek wygodnego życia w stolicy. 

Są ludzie – jak choćby dotychczasowy zastępca Wilczura, Dobraniecki – których nie cieszy jego powrót, którym profesor przeszkadza i żeby się go pozbyć gotowi są na wszystko. Zmęczony intrygami wybitny chirurg postanawia opuścić Warszawę i decyduje się zamieszkać z powrotem na wsi, gdzie czuje się dużo bardziej potrzebny.


audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

W 1938 roku, jeszcze przed wydaniem książki, "Profesora Wilczura" zekranizował – podobnie jak wcześniejszą o rok powieść "Znachor" – Michał Waszyński. W obu częściach jako Rafał Wilczur wystąpił Kazimierz Junosza-Stępowski.

Prezentowana wersja audio "Profesora Wilczura" powstała w 1980 roku w studiach Polskiego Radia. Tekst zinterpretował aktor teatralny, kabaretowy, filmowy i telewizyjny Mieczysław Czechowicz.


Profesor Wilczur #01 | Tadeusz Dołęga-Mostowicz Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk/kr

Czytaj także

Skandalizujące "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 12:00
Jako ostatnią czerwcową propozycję w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - przedstawiamy, po raz trzeci sięgając do dorobku autora, "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego w interpretacji znakomitego i wszechstronnego polskiego aktora, Olgierda Łukaszewicza (nagranie z 2001 roku).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook" - François Rabelais "Gargantua i Pantagruel" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 08:30
Pierwszą lipcową propozycją w serii Polskiego Radia "Radiobook", w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej, jest fantastyczno-satyryczna powieść pt. "Gargantua i Pantagruel", czytana przez aktora Andrzeja Szczepkowskiego (nagranie z 1994 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lalka" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - już po raz trzeci sięgamy po prozę żyjącego na przełomie XIX i XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Bolesława Prusa. Tym razem prezentujemy jego najwybitniejsze dzieło - "Lalkę". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń