Nowa pozycja na kanale "Radiobook" – "Pierścień i róża" Williama Makepeace'a Thackeraya

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 06:55
W serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie – w tym tygodniu proponujemy powieść dla dzieci (i nie tylko) Williama Makepeace'a Thackeraya – "Pierścień i róża". Czyta Krzysztof Tyniec (nagranie z 2003 roku).
Pierścień i róża Williama Makepeacea Thackeraya na kanale Radiobook
"Pierścień i róża" Williama Makepeace'a Thackeraya na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Żyjący w XIX wieku, w Anglii, William Makepeace Thackeray uchodził w swoim czasie za jedynego pisarza, którego można by porównywać z Karolem Dickensem. Jego najbardziej znany tytuł to "Targowisko próżności".

W satyrycznej powieści fantastycznej "Pierścień i róża", która ukazała się na Boże Narodzenie 1854 roku, autor krytykuje pewne przejawy systemu monarchicznego i zachowania postaci ze szczytów społecznych.

Akcja powieści toczy się w dwóch fikcyjnych państwach: Paflagonii i Krymtatarii. W obu tych krajach rządzą uzurpatorzy. W pierwszym  Walorozo, który zabrał tron prawowitemu następcy Lulejce, a w drugim  Padella, który pokonał króla Kalafiorego i rządzi przekonany o śmierci jego córki  właściwej sukcesorki. Książę Lulejka żyje beztrosko, nie przejmując się brakiem korony. Jest zaręczony z piękną królewną Angeliką, córką Walorozy, o której rękę stara się także przystojny syn Padelli, książę Bulbo. 

Pierwsze oryginalne wydanie powieści zostało opatrzone ilustracjami wykonanymi przez Thackeraya, który kiedyś chciał być ilustratorem.


audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Na podstawie książki powstał w Polsce, w 1986 roku, 5-odcinkowy serial i będący jego skróconą wersją film w reżyserii Jerzego Gruzy z Katarzyną Figurą i Zbigniewem Zamachowskim.

W ramach projektu "Radiobook" powieść  przełożoną na język polski przez Zofię Rogoszównę, żyjącą na przełomie XIX i XX wieku autorkę wielu przekładów arcydzieł światowej literatury dziecięcej  zinterpretował w roku 2003 w studiach Polskiego Radia aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy oraz komik, piosenkarz i prezenter, Krzysztof Tyniec.


Pierścień i róża #01 | William Makepeace Thackeray Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu"  to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

kk/mk

Czytaj także

"Lalka" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - już po raz trzeci sięgamy po prozę żyjącego na przełomie XIX i XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Bolesława Prusa. Tym razem prezentujemy jego najwybitniejsze dzieło - "Lalkę". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:37
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Tym razem proponujemy pozycję "Znachor". Czyta Mieczysław Czechowicz (nagranie z 1980 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": Stendhal - "Czerwone i czarne" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:50
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - prezentacji najwybitniejszych i najciekawszych utworów literackich w formie dźwiękowej - w tym tygodniu proponujemy najbardziej znaną powieść Stendhala - "Czerwone i czarne". 
rozwiń zwiń