Premierowy "Radiobook" – "Zaklęty dwór" Walerego Łozińskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:34
W serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść pt. "Zaklęty dwór" Walerego Łozińskiego. Czyta Krzysztof Kolberger (nagranie z 1977 roku).
Zaklęty dwór Walerego Łozińskiego na kanale Radiobook
"Zaklęty dwór" Walerego Łozińskiego na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Żyjący w połowie XIX wieku Walery Łoziński (1837-1861) zostawił pozornie niewielki dorobek twórczy. Znany ze swej porywczości, z zamiłowania do libacji i awantur, a także do pojedynków zmarł mając jedynie dwadzieścia cztery lata. 


Posłuchaj
02:49 PR3 2021_08_30-14-18-50 radiobook.mp3 – "Zaklęty dwór" Walerego Łozińskiego to doskonała propozycja dla miłośników dreszczowców – mówi, zachęcając do słuchania Dorota Piotrowska

 

10 stycznia 1861 roku Łoziński stanął do pojedynku na szable z Karolem Cieszewskim – popularnym dziennikarzem lwowskim, swoim kolegą redakcyjnym. Poszło o kobietę - pracującą również w redakcji Anielę Przyłęcką. Łoziński został ranny w skroń i zmarł niespełna trzy tygodnie później na skutek pourazowego zapalenia opon mózgowych i zakażenia krwi (otworzyła mu się stara rana z poprzedniego pojedynku z Janem Dobrzańskim).

Najbardziej znany tytuł Łozińskiego to "Zaklęty dwór", rozpoczynający planowaną i niedokończoną trylogię o przygotowaniach do powstania krakowskiego w 1846 roku, uznawany za pierwszą pozycję polskiej literatury sensacyjno-przygodowej.

Rezydencja, w której rządzi upiór, dziwni ludzie, a także różne, typowo romantyczne byty nie z tego świata, są tłem dobrze opowiedzianej intrygi politycznej. Łoziński w działalności publicystycznej, ale także, w zawoalowany sposób, w swojej literaturze, permanentnie atakował austriackiego zaborcę i stojących na straży jego porządków urzędników.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Powieść "Zaklęty dwór" ukazywała się najpierw w odcinkach na łamach lwowskiego "Dziennika Literackiego", zaś jako książka została wydana w roku 1859, na dwa lata przed śmiercią autora.

W roku 1976, na podstawie książki, w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi powstał znakomicie obsadzony serial filmowy w reżyserii Antoniego Krauzego. Prezentowane nagranie powstało w 1977 roku, w studiach Polskiego Radia, a tekst dreszczowca w sposób sobie właściwy zinterpretował, niespełna trzydziestoletni wówczas, wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Krzysztof Kolberger.


Zaklęty dwór #01 | Walery Łoziński | Audiobook po polsku. Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk/kr

Czytaj także

"Lalka" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - już po raz trzeci sięgamy po prozę żyjącego na przełomie XIX i XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Bolesława Prusa. Tym razem prezentujemy jego najwybitniejsze dzieło - "Lalkę". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:37
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Tym razem proponujemy pozycję "Znachor". Czyta Mieczysław Czechowicz (nagranie z 1980 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": Stendhal - "Czerwone i czarne" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:50
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - prezentacji najwybitniejszych i najciekawszych utworów literackich w formie dźwiękowej - w tym tygodniu proponujemy najbardziej znaną powieść Stendhala - "Czerwone i czarne". 
rozwiń zwiń