Nowy "Radiobook": "Opowieść Artura Gordona Pyma" E.A. Poe

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 09:20
W serii Polskiego Radia "Radiobook" po raz pierwszy sięgamy do twórczości mistrza horroru - Edgara Allana Poe. Proponujemy "Opowieść Artura Gordona Pyma", w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (nagranie z 1995 roku).
Opowieść Artura Gordona Pyma E.A. Poe na kanale Radiobook
"Opowieść Artura Gordona Pyma" E.A. Poe na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Edgar Allan Poe yo amerykański pisarz i poeta, żyjący w pierwszej połowie XIX wieku (zmarł, mając zaledwie 40 lat). Wpływ, jaki wywarł na światową literaturę ten, jest odczuwalny po dzień dzisiejszy. Zasłynął przede wszystkim jako autor krótkich opowiadań, prekursor historii kryminalnych, horroru i science fiction w literaturze. Jego twórczość inspirowała Dostojewskiego, Baudelaire'a, Verne'a, Lovecrafta, Grabińskiego, jak i całą rzeszę poetów surrealistycznych.

"Opowieść Artura Gordona Pyma" to jedyna ukończona powieść Edgara Allana Poe. Została wydana w roku 1838, w dwóch tomach. Powieść opisuje niezwykłe losy tytułowego bohatera, który wyrusza w podróż na gapę, na statku wielorybniczym "Grampus", gdzie doświadcza wielu przygód: sztormów morskich, buntu załogi, katastrof okrętowych, kanibalizmu czy nadprzyrodzonych zjawisk z pogranicza koszmaru.

W.H. Auden i J.L. Borges, wspaniali pisarze żyjący już w XX wieku, głoszą niezależnie, że to najlepsza rzecz, jaką Poe napisał.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

"Opowieść Artura Gordona Pyma", w przekładzie Stanisława Sierosławskiego (lingwisty, literata i przyjaciela Stanisława Przybyszewskiego), została zinterpretowana w studiach Polskiego Radia, w 1995 roku, przez nieżyjącego już aktora filmowego i teatralnego, a przede wszystkim znakomitego lektora oraz aktora i reżysera dubbingowego - Krzysztofa Kołbasiuka.


Opowieść Artura Gordona Pyma #01 | Edgar Allan Poe Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:00
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook" - Norwid "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:00
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - mamy nieco zaskakującą propozycję... prozę Cypriana Kamila Norwida, a mianowicie dwa - związane ze sobą - tytuły: "Czarne kwiaty" i "Białe kwiaty". Czyta Zbigniew Zapasiewicz (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": H. Sienkiewicz "Quo vadis" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 08:09
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy kolejny raz po historyczną prozę Henryka Sienkiewicza. Zachęcamy do słuchania "Quo vadis". Czyta Jan Englert (nagranie z 2015 roku).
rozwiń zwiń