Nowość na kanale "Radiobook": "Pamiętniki Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 07:32
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - polecamy wyjątkowy tekst Michała Czajkowskiego pt. "Pamiętniki Sadyka Paszy". Czyta Krzysztof Kołbasiuk (nagranie z 2001 roku).
Pamiętniki Sadyka Paszy Michała Czajkowskiego na kanale Radiobook
"Pamiętniki Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

"Urodziłem się w roku 1804 we wsi Halczyniec, powiatu żytomierskiego, gubernji wołyńskiej, w parafii kodeńskiej, w odległości trzynastu wiorst od Berdyczowa - tej handlowej Jerozolimy żydów Rusi naddnieprzańskiej…" – tak brzmią pierwsze słowa niezwykłej i barwnej opowieści spisanej z życia przez Michała Czajkowskiego, człowieka nietuzinkowego.

Pamiętniki obejmują dziecięce i młodzieżowe lata życia autora, po walki powstania listopadowego, w których brał udział na Wołyniu i po których wyemigrował do Paryża. We Francji Czajkowski związał się ze środowiskiem Hotelu Lambert Adama Czartoryskiego. Ten wysłał go w roku 1841 do Turcji, jako szefa Agencji Głównej Misji Wschodniej Hotelu Lambert. Tam, w roku 1850, Czajkowski przeszedł na islam i został Sadykiem Paszą w służbie tureckiej.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

"Pamięniki Sadyka Paszy" najpierw ukazywały się w rosyjskim oryginale, w latach 1892-1896, drukowane przez pisma "Kijewskaja Starina" i "Ruskaja Starina" już po samobójczej śmierci autora, w styczniu 1886 roku. Pierwsze polskie wydanie tekstu, w tłumaczeniu tajemniczego A.P., ukazało się we Lwowie, w roku 1898 nakładem oficyny Gubrynowicza & Schmidta.

Audiobook został zinterpretowany w studiach Polskiego Radia, w roku 2001, przez Krzysztofa Kołbasiuka, nieżyjącego już lektora oraz aktora filmowego, teatralnego i telewizyjnego.


 

Pamiętniki Sadyka Paszy #01 | Michał Czajkowski | Audiobook po polsku Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk/kr

Czytaj także

Nowy "Radiobook": Eliza Orzeszkowa "Meir Ezofowicz" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 08:09
W serii Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po raz pierwszy po prozę Elizy Orzeszkowej. Jest to powieść "Meir Ezofowicz". Czyta Adam Ferency (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook": "Ziemia obiecana" Władysława Stanisława Reymonta [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:37
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy po raz pierwszy po prozę Władysława Stanisława Reymonta. Prezentację jego twórczości zaczynamy od "Ziemi obiecanej". Czyta Wojciech Malajkat (nagranie z 2008 roku).
rozwiń zwiń