Nowość na kanale "Radiobook": "Pies Baskerville'ów" Arthura Conana Doyle'a

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 11:20
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - po raz pierwszy sięgamy do twórczości szkockiego pisarza, lekarza, wolnomularza i spirytysty, a przede wszystkim "ojca" Sherlocka Holmesa - Arthura Conana Doyle'a. Polecamy pozycję "Pies Baskerville'ów". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2007 roku).
Pies Baskervilleów Arthura Conana Doylea na kanale Radiobook
"Pies Baskerville'ów" Arthura Conana Doyle'a na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Uchodzący za czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej Arthur Conan Doyle żył na przełomie XIX i XX wieku. Powołany przez niego do życia genialny detektyw, Sherlock Holmes, który rozwiązuje każdą zagadkę "metodą dedukcji", przygrywając przy tym na skrzypcach, pojawił się na kartach jego czterech powieści i 56 opowiadań.

Akcja "Psa Baskerville'ów" zaczyna się niewinnie. Sherlock Holmes początkowo nawet nie chce zajmować się sprawą osobiście, wysyłając do hrabstwa Devon swojego asystenta i przyjaciela  doktora Watsona. Na miejscu okazuje się jednak, że Watson sam nie jest w stanie poradzić sobie z tajemnicą bagien Grimpen Mire, na których w tajemniczych okolicznościach giną kolejni spadkobiercy majątku Baskerville'ów.

Odcinki tej jednej z najsłynniejszych pozycji z cyklu o londyńskim detektywie drukowane były w "The Strand Magazine" od sierpnia 1901 roku. Wiosną 1902 roku tekst ukazał się po raz pierwszy w wydaniu książkowym. Powieść była wielokrotnie filmowana. Pierwszy niemy film na jej podstawie zaczął powstawać w Niemczech w roku 1914, a dwie ostatnie ekranizacje miały miejsce już w XXI wieku.

"Pies Baskerville'ów" w wydaniu dźwiękowym został zarejestrowany w studiach Polskiego Radia, w roku 2007, przez Jarosława Gajewskiego, aktora teatralnego, ale także przez lata dyrektora wielu teatrów i uznanego pedagoga.


"Pies Baskerville'ów" #01 Arthur Conan Doyle | Audiobook po polsku Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk/zch

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": H. Sienkiewicz "Quo vadis" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 08:09
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy kolejny raz po historyczną prozę Henryka Sienkiewicza. Zachęcamy do słuchania "Quo vadis". Czyta Jan Englert (nagranie z 2015 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook": Eliza Orzeszkowa "Meir Ezofowicz" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 08:09
W serii Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po raz pierwszy po prozę Elizy Orzeszkowej. Jest to powieść "Meir Ezofowicz". Czyta Adam Ferency (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook": "Ziemia obiecana" Władysława Stanisława Reymonta [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:37
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy po raz pierwszy po prozę Władysława Stanisława Reymonta. Prezentację jego twórczości zaczynamy od "Ziemi obiecanej". Czyta Wojciech Malajkat (nagranie z 2008 roku).
rozwiń zwiń