Nowość na kanale "Radiobook": "Bez dogmatu" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 10:00
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - Henryka Sienkiewicza poznaliśmy już jako autora prozy historycznej "ku pokrzepieniu serc" (Trylogia, "Krzyżacy", "Quo vadis"), ale też jako zdolnego reportażystę ("Listy z podróży do Ameryki"). Tym razem, dzięki powieści "Bez dogmatu" poznajemy Sienkiewicza jako autora współczesnej powieści psychologicznej.
Bez dogmatu Henryka Sienkiewicza na kanale Radiobook
"Bez dogmatu" Henryka Sienkiewicza na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Po skończeniu Trylogii Henryk Sienkiewicz postanowił, w formie pamiętnika dekadenta, pokazać dylematy młodego pokolenia żyjącego w końcówce XIX wieku.

Pochodzącemu z bogatej szlacheckiej rodziny Leonowi Płoszowskiemu, mieszkającemu z ojcem w Rzymie, inteligentnemu, utalentowanemu i wszechstronnie wykształconemu pięknoduchowi, życie upływa bezproduktywnie na rozrywkach i podróżach po Europie. W dzienniku analizuje permanentnie własne postępowanie i przeżycia. W tle - jak zwykle u Sienkiewicza - mamy romans. Tym razem skomplikowany, niespełniony i nieszczęśliwy, prowadzący do nieszczęśliwego zakończenia tej historii.

Współcześni Sienkiewiczowi krytycy zarzucali autorowi brak dystansu do tematu i jednoznacznego potępienia postawy głównego bohatera.

Powieść "Bez dogmatu" drukowana była najpierw - od grudnia 1889 do października 1890 - w odcinkach, w "Słowie", "Czasie" i "Dzienniku Poznańskim", a w wydaniu książkowym pojawiła się w roku 1891. W proponowanym wydaniu dźwiękowym utwór zinterpretowali w roku 2001, w studiach Polskiego Radia, dwaj znakomici aktorzy - Piotr Adamczyk czytający odcinki 1-10 i nieżyjący już Marek Obertyn, który przeczytał odcinki 11-105.


"Bez dogmatu" #01 Henryk Sienkiewicz | Audiobook po polsku Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk/zch

Czytaj także

Nowa propozycja na kanale "Radiobook": "Nurt" Wacława Berenta

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 08:30
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie – polecamy prozę Wacława Berenta – powieść "Nurt". Czyta Zbigniew Zapasiewicz (nagranie z 1978 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": "Pamiętniki Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 07:32
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - polecamy wyjątkowy tekst Michała Czajkowskiego pt. "Pamiętniki Sadyka Paszy". Czyta Krzysztof Kołbasiuk (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": "Pies Baskerville'ów" Arthura Conana Doyle'a

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 11:20
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - po raz pierwszy sięgamy do twórczości szkockiego pisarza, lekarza, wolnomularza i spirytysty, a przede wszystkim "ojca" Sherlocka Holmesa - Arthura Conana Doyle'a. Polecamy pozycję "Pies Baskerville'ów". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2007 roku).
rozwiń zwiń