Nowy "Radiobook": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Ferdynanda Ossendowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 08:26
Rok 2022 rozpoczynamy w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie – światowym bestsellerem okresu międzywojennego (19 wersji językowych), powieścią "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" autorstwa Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki (nagranie z 2017 roku),
Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów - Ferdynand Ossendowski
"Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" - Ferdynand Ossendowski Foto: Radiobook

Ferdynand Ossendowski urodził się w drugiej połowie XIX wieku na terenie dzisiejszej Białorusi, w szlacheckiej, lekarskiej rodzinie z tatarskimi korzeniami. Może to właśnie nomadyczne pochodzenie wywołało u niego zamiłowanie do podróży? Faktem jest, że z racji antykomunistycznych poglądów musiał w czasie wojny domowej w Rosji (po rewolucji) uciekać przed bolszewikami.

Luźno oparta na faktach książka "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" (znana też pod tytułem: "Zwierzęta, ludzie, bogowie") jest opowieścią o brawurowej ucieczce autora przez Syberię, Mongolię, Tybet i Chiny. Pełno tu obserwacji etnograficznych, a buddyjskie legendy przedstawiane są jako co najmniej prawdopodobne. Pod koniec tej historii autor opisuje, jak został na krótko doradcą politycznym barona Ungern von Sternberga - nietuzinkowego bałtyckiego Niemca i buddysty, dążącego do zapewnienia Mongolii niepodległości.

Powieść ukazała się na przełomie lat 1920 i 1921, po angielsku, w Nowym Jorku. Potem, w roku 1922, w Londynie i dopiero w roku 1923, po powrocie Ossendowskiego do kraju, w oryginale, w Warszawie. W dźwiękowym wydaniu tej historii usłyszymy wielokrotnie nagradzanego aktora teatralnego, filmowego i serialowego oraz lektora współpracującego z Teatrem Polskiego Radia od początków swojej kariery - Grzegorza Małeckiego, który dokonał nagrań w studiach Polskiego Radia w roku 2017.

Ferdynand Ossendowski – "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" | Audiobook po polsku Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": Michał Czajkowski - "Pamiętniki Sadyka Paszy" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 07:26
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - polecamy wyjątkowy tekst Michała Czajkowskiego - "Pamiętniki Sadyka Paszy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook": "Bez dogmatu" Henryka Sienkiewicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 19:00
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - Henryka Sienkiewicza poznaliśmy już jako autora prozy historycznej "ku pokrzepieniu serc" (Trylogia, "Krzyżacy", "Quo vadis"), ale też jako zdolnego reportażystę ("Listy z podróży do Ameryki"). Tym razem, dzięki powieści "Bez dogmatu" poznajemy Sienkiewicza jako autora współczesnej powieści psychologicznej.
rozwiń zwiń