Najnowsze relacje i zdjęcia z Haiti

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 12:00
Trzęsienie ziemi pochłonęło życie ponad 230 tysięcy Haitańczyków, ponad miliona ludzi straciło dach nad głową. W tych tragicznych dniach rok temu był na Haiti Marek Wałkuski, jest i teraz.
Audio
  • Haiti wciąż w gruzach - pierwsza relacja Marka Wałkuskiego
  • Obchody rocznicy - druga relacja Marka Wałkuskiego
  • Sytuacja dzieci - trzecia relacja Marka Wałkuskiego

- Rok temu przyleciałem na lotnisko opanowane przez amerykańskie siły zbrojne, spałem na betonie przy huku samolotów transportowych Herkules. Tym razem lotnisko funkcjonuje normalnie, w tym sensie, że lądują samoloty pasażerskie i wysiadających wita haitańska orkiestra ludowa, która zbiera datki – opowiadał Wałkuski na antenie Trójki.

Dziennikarz podkreślił, że ulice stolicy kraju są uprzątnięte, a miasto tętni życiem. - Port-au-Prince przypomina ogromny Bazar Różyckiego, wszędzie są korki, ludzie czymś handlują – wyjaśnił.

Średni zarobek mieszkańców stolicy to 1-2 dolary dziennie, straganiki poustawiane są na gruzach zniszczonych budynków, próbują sobie jakoś radzić w tej sytuacji.

- W tym sensie można powiedzieć, że ludzie się jakoś przystosowali, ale w Port-au-Prince jest wciąż, według różnych szacunków, kilkaset do tysiąca obozów dla bezdomnych, wciąż 800 tysięcy ludzi mieszka pod namiotami – podkreślił Wałkuski.

Korespondent Polskiego Radia zauważył, że wśród Haitańczyków zauważyć można dwa rodzaje postaw. Jedna grupa to ludzie wstający o świcie i starający sie zarobić jakieś pieniądze, by móc przetrwać. - Druga kategoria to ci, którzy czekają na pomoc, duża część Haitańczyków wyspecjalizowała się w zdobywaniu pomocy ze strony różnych organizacji - podkreślił.

 

Jak odbywa się rozdział pomocy na Haiti i jak wygląda praca rządu haitańskiego, szczególnie w obliczu nierozstrzygniętych wyborów prezydenckich?

 

Aby wysłuchać kolejnych relacji naszego korespondenta wystarczy klikać ikony dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.

(asz)

Czytaj także

Haiti: cholera zabiła już 1400 osób

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 17:54
Co najmniej tysiąc pielęgniarek i stu lekarzy brakuje, by walczyć z cholerą na Haiti - alarmuje ONZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Haiti szaleje cholera

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2010 07:00
ONZ stara się ustalić źródła epidemii cholery na Haiti. Zajmuje się tym specjalna komisja ekspertów; sekretarz generalny Ban Ki Mun zaapelował jednocześnie o zwiększenie pomocy dla tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci na Haiti potrzebują pomocy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 10:35
Ponad 4 miliony dzieci wciąż cierpią na skutek ubiegłorocznego trzęsienia ziemi na Haiti - alarmuje UNICEF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cholera pogrąża Haiti. "Ludzie symulują"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 02:00
Cholera zabiła na Haiti około 3500 osób. Pomocy medycznej udzielono dziesiątkom tysięcy mieszkańców tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy ratują Haitańczyków

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 08:15
Mija właśnie rok od tragicznego trzęsienia na Haiti. Trzęsienie to nie jedyne nieszczęście, jakie dotknęło wyspę. Jesienią Haiti zaatakowała epidemia cholery. Posłuchaj poruszającej relacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Haiti wolno powstaje z gruzów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 10:43
- Temu krajowi potrzebna jest większa pomoc, niż miało to miejsce do tej pory - powiedział Marek Wałkuski, wysłannik PR z Port-au-Prince.
rozwiń zwiń