Premiera albumu "Solidarni z Japonią"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 17:43
8 kwietnia ukazał się wyjątkowy album "Solidarni z Japonią" z utworami Fryderyka Chopina. Inicjatorem nagrania tego specjalnego wydawnictwa i akcji pomocowej na rzecz ofiar japońskiej tragedii jest Trójka.
Audio
  • Konferencja z okazji premiery albumu „Solidarni z Japonią”

Album "Solidarni z Japonią" z utworami Fryderyka Chopina został wydany, aby pomóc japońskim dzieciom, które ucierpiały podczas trzęsienia ziemi i fali tsunami w marcu 2011 roku.


Na hasło "Pomoc dla japońskich dzieci" spontanicznie i wzruszająco odpowiedzieli polscy artyści: Rafał Blechacz, Adam Harasiewicz, Barbara Hesse-Bukowska, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak i Krystian Zimerman. Pianiści przekazali na wspólną płytę własne nagrania muzyki Fryderyka Chopina dokonane w różnych latach, rezygnując z przysługujących im praw wykonawczych i honorariów. Całkowity dochód z płyty zostanie przeznaczony na pomoc dla Japonii. W akcję włączyła się Polska Akcja Humanitarna Janiny Ochojskiej.


Płyta została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.


Idea wydania płyty polskich laureatów Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, uznanych na świecie, a cieszących się szczególną estymą w Japonii, w kraju znanym z uwielbienia dla muzyki największego polskiego kompozytora, powstała dzięki inicjatywie radiowej Trójki. Natychmiast zjednoczyła ona dziennikarzy z pozostałych programów Polskiego Radia – Jedynki, Dwójki oraz Czwórki Radia z Wizją oraz środowiska artystyczne. Projekt Trójki poparły i zdecydowały się objąć patronatem medialnym inne rozgłośnie radiowe: RMF FM, RMF Classic, Radio Zet, Radio Chilli Zet, Radio PIN, Radio Tok FM a także telewizje TVN, wszystkie stacje TVP, Polsat, Polsat News, księgarnie internetowe Empik.com i Merlin.pl oraz sieci sklepów Media Markt i Saturn.

Utwory:

1. Krystian Zimerman – Ballada g-moll op. 23
2. Janusz Olejniczak – Etiuda F-dur op. 25 nr 3
3. Janusz Olejniczak – Etiuda F-dur op. 10 nr 8
4. Janusz Olejniczak – Etiuda h-moll op. 25 nr 10
5. Barbara Hesse-Bukowska – Polonez c-moll op. 40 nr 2
6. Adam Harasiewicz – Mazurek G-dur op. 50 nr 1
7. Adam Harasiewicz – Mazurek As-dur op. 50 nr 2
8. Adam Harasiewicz – Mazurek cis-moll op. 50 nr 3
9. Piotr Paleczny – Polonez As-dur op. 53
10. Rafał Blechacz – Preludium e-moll op. 28 nr 4
11. Rafał Blechacz – Preludium E-dur op. 28 nr 9
12. Rafał Blechacz – Preludium Fis-dur op. 28 nr 13
13. Rafał Blechacz - Preludium Des-dur op. 28 nr 15
14. Ewa Pobłocka – Scherzo h-moll op. 20


8 kwietnia, w piątek, w siedzibie Programu 3 Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie odbyła się specjalna konferencja prasowa z udziałem m.in.: Piotra Rzeczyckiego (Universal Music Polska), Janiny Ochojskiej (PAH), Adama Czerwińskiego (RMF FM), Rafała Olejniczaka (Radio Zet), Magdy Jethon (Trójka), Adama Rozlacha (Jedynka) oraz Małgorzaty Zalewskiej (Czwórka).

Magda Jethon podkreśliła na konferencji, że płyta "Solidarni z Japonią" jest wyjątkowa z paru powodów. Po pierwsze zawiera wykonania znakomitych artystów, po drugie kosztuje jedynie 19 zł i99 groszy i po trzecie patronat medialny objęły nad płytą wszystkie ważniejsze stacje radiowe i telewizyjne a patronat honorowy Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski.

Galeria zdjęć z konferencji znajduje się po prawej stronie artykułu.

Aby wysłuchać nagrania z konferencji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".