Rocznica katastrofy smoleńskiej w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2011 17:00
W niedzielę, 10 kwietnia, wspominaliśmy w Trójce tragiczne wydarzenia sprzed roku.

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot lecący na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił pod Smoleńskiem. Wstrząśnięci tą tragedią przysyłali Państwo do nas listy.

– Niezmiernie ważne jest, żeby podkreślać, jaki był cel wizyty prezydenta i pozostałych osób, co było dla naszego narodu tak ważne, że zgromadziło na pokładzie samolotu najważniejsze osoby w państwie – pisała pani Agnieszka.  

W specjalnym wydaniu „Zapraszamy do Trójki” przypomnieliśmy fragmenty reportażu  Krzysztofa WyrzykowskiegoKatyń – pamiętam”, opowiadającego o dramacie więźniów w Kozielsku, zamordowanych w Katyniu.

Reportaż stanowi próbę rekonstrukcji  zdarzeń na podstawie relacji świadków i uczestników tego dramatu: ks. Zdzislawa Peszkowskiego, więźnia Kozielska, kapelana Rodzin Pomordowanych na Wschodzie oraz Hieronima Bartoszewskiego, w czasie okupacji pracownika ZG PCK, który w 1943 roku uczestniczył w zorganizowanej przez Niemców wizji lokalnej na terenie Katynia po odkryciu grobów pomordowanych oficerów polskich.

Zachęcamy do wysłuchania fragmentów reportażu:

Fragmenty reportażu „Katyń – pamiętam” Krzysztofa Wyrzykowskiego

 

Trójka od samego początku relacjonowała tragiczne wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Słuchowisko Michała Margańskiego przypomina osiem pierwszych dni po tragedii. Jest oparte na relacjach, dźwiękach i fragmentach audycji nadawanych przez nas w tych dniach. Zapraszamy do jego wysłuchania:

Osiem pierwszych dni po tragedii

/