Fani piszą o Liście Przebojów Programu Trzeciego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 19:00
"Lista Przebojów Programu Trzeciego - ABC druhów zastępowych i kaziów" to niezwykłe, ekskluzywne wydawnictwo liczące grubo ponad 300 stron, które powinno znaleźć się na półce każdego prawdziwego fana tej kultowej audycji.
Audio

W audycji "Tu Baron" Jacek Marcinkowski i Jakub Jarosz - fani i uczestnicy forum Listy, autorzy książki - opowiadali, jak doszło do jej napisania i wydania.

- To jest 9 miesięcy pracy i 46 przeprowadzonych rozmów z osobami, które zastępowały Pana i Pana Marka w prowadzeniu Listy, czyli druhami zastępowymi, oraz tymi, którzy blisko są związani z Listą, pomagają przy audycji, ale są niesłyszalni na antenie  - opowiadał w audycji Piotra Barona Jacek Marcinkowski.

W książce znalazło się także ponad 140 zdjęć, skanów kart pocztowych z pierwszych lat Listy i listów kierowanych do "Kącika Marii". Nie zabrakło także wywiadów z głównymi prowadzącymi Listę Przebojów Trójki Markiem Niedźwiecki i Piotrem Baronem.

- Wielu faktów nie znałem - napisał na swojej stronie pierwszy prowadzący audycję, Marek Niedźwiecki, a jego słowa potwierdzają, jak ciekawy jest to zbiór. Podobnego zdania jest redaktor Baron.

Kuba Jarosz podkreślił, że książka jest szczególnie interesująca dla osób, które nie słuchają Listy od początku, czyli 1982 roku. - Oczywiście są fakty, o których się wie i to sa legendy, ale w tej książce jest mnóstwo faktów nieznanych, na przykład rozmowy z osobami, o których - rozpoczynając pracę nad książką - nie wiedziałem - mówił.

Autorzy dodali, że choć na okładce znalazły się tylko ich nazwiska, ogromny wkład w tworzenie książki miał administrator forum i twórca internetowego archiwum Listy Jacek Kmiecik. - On to wszystko złożył, przygotował do druku.

Z jeszcze ciepłymi książkami Jacek Marcinkowski zjawił się w 21 maja w "Markomanii". - Podjęliśmy ryzyko przygotowania tego wydawnictwa i sami to sprzedajemy. Nie znajdzie się ona w dużych sklepach internetowych - podkreślił.

"Listę Przebojów Programu Trzeciego - ABC druhów zastępowych i kaziów" zamyka rozdział poświęcony 1500. notowaniu LP3. Książkę, która ukazała się 20 maja 2011 roku można kupić na stronie www.abc-lp3.pl. Tam też można zapoznać się ze spisem treści oraz wstępem do wydawnictwa.

- Myślę, że autorem sformułowania "druh zastępowy" jestem ja, a kto wymyślił "kaziów" - pytał Piotr Baron. Odpowiedź na to pytanie zdnajdą Państwo w rozmowach z autorami, które znajdują się w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

A jeszcze więcej ciekawostek - w książce!

"Listę Przebojów Programu Trzeciego - ABC druhów zastępowych i kaziów" można kupić na stronie sklep.polskieradio.pl.

Przypomnijmy, że wcześniej ukazały się dwie książki autorstwa Marka Niedźwieckiego obejmujące historię audycji od 1 do 1300 notowania: "Lista Przebojów Programu Trzeciego 1982-1994" i "Lista Przebojów Trójki 1994-2006".

W 2007  roku pojawiło się pierwsze,a w 2009 roku drugie wydanie książki, autorstwa Jakuba Jarosza i Jacka Marcinkowskiego "Lista Przebojów Trójki not. 1301-1330", ale były to wydawnictwa kolekcjonerskie, nakład każdej liczył jedynie 100 sztuk.

(asz)

Zobacz więcej na temat: boks Kuba Piotr Baron

Czytaj także

1500. wydanie LP3 - zobacz wideo i galerię

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 08:05
W piątek 29 października Trójka oraz jej Słuchacze obchodzili wyjątkowe święto - 1500. wydanie Listy Przebojów Programu 3. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z tego wydarzenia!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedźwiedź i Balonik o swojej przygodzie z LP3

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 08:00
Marek Niedźwiecki i Piotr Baron udzieli wywiadu Michałowi Margańskiemu, któremu zdradzili swoje sekrety związane z najlepszą listą na świecie - Listą Przebojów Programu Trzeciego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1500 odsłon "radiowego mistrzostwa świata"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 11:18
- 1500 wydań minęło, za chwilę minie 30 lat, a ja myślałem, że do setki może dociągniemy – wspomina Marek Niedźwiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzykoterapia: Do czego tańczy Marek Niedźwiecki

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 07:00
Zobacz, jak na to i inne pytania z naszej muzycznej wideo ankiety odpowiedział legendarny prezenter Listy Przebojów Programu Trzeciego.
rozwiń zwiń