X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspominamy Zembatego. Posłuchaj archiwalnych wywiadów oraz ballad Cohena w interpretacjach polskiego poety

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 23:23
- Każde tłumaczenie, poza tłumaczeniem notarialnym, musi dotyczyć nie tylko słów, lecz także emocji. To najważniejsze – powiedział Maciej Zembaty w rozmowie z Magdą Jethon w 1988 roku.
Audio
  • Prywatnie u Macieja Zembatego, audycja Magdy Jethon - 1 maja 1988 rok
  • Ballady Leonarda Cohena w tłumaczeniu i interpretacji Macieja Zembatego - 28 marca 1977 rok
  • Rozmowa z Maciejem Zembatym (5.11.2010) (Tym żyło radio/Trójka)

- To, co robię, prowokuje wiele zarzutów. Ale nie spotkałem się do tej pory z opinią, że moje tłumaczenia są emocjonalnie martwe. To bywa trudne, bo te same słowa pod różnymi szerokościami geograficznymi wywołują różne emocje – powiedział Maciej Zembaty.

W rozmowie z Magdą Jethon poeta opowiadał ponadto, jak nauczył się języka angielskiego oraz gry na gitarze. Zdradził także, jak jego głos pomagał w załatwianiu codziennych spraw.

Pytania nie dotyczyły jednak wyłącznie poezji oraz muzyki. – Lubię gotować. To jest moje hobby, choć w tych ciężkich czasach nie uprawia mi się go najlepiej - mówił Zembaty - Najbardziej lubię zapraszać na kolację wegetarian. Oni tam mają jakąś marchewkę czy cebulkę, a ja stawiam pieczeń. I jeszcze nie było przypadku, żeby się taki wegetarianin nie złamał.

8 lipca, w dniu pogrzebu Macieja Zembatego w hołdzie wybitnemu artyście i współpracownikowi Trójki z Wieży Kościoła Mariackiego zabrzmiało "Alleluja" Leonarda Cohena. To wyjątkowe wydarzenie transmitowała Trójka. Szczegóły  znajdziecie Państwo TU.