"Dziennik z rejsu" Romana Paszke w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 10:00
Kapitan Roman Paszke staje przed kolejnym wielkim wyzwaniem. To samotne opłynięcie Ziemi najtrudniejszą trasą, czyli "pod wiatr”, i do tego - w jak najkrótszym czasie. W Trójce relacje z przygotowań, a także "Dziennik z rejsu", w którym Roman Paszke będzie osobiście opowiadał o wyprawie.
Roman Paszke
Roman PaszkeFoto: Fot.: Marcin Łukawski/Polskie Radio

Dotychczasowy rekord, który ustanowił w 2004 roku kapitan Jean Luc Van Den Heende, to 122 dni 14 godzin 3 minuty i 9 sekund. Kapitan Paszke zaplanował przepłynięcie oceanów: Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego i ponownie Atlantyckiego do linii startu/mety w mniej więcej 100 dni.

Zamierza to zrobić na jednym z najszybszych na świecie jachtów – katamaranie GEMINI 3. To bardzo nowoczesna i jak na razie największa tego typu jednostka w Polsce. 28 metrów długości oraz powierzchnia żagli, która w zależności od ustawienia sięga od 350 do ponad 700 metrów kwadratowych, sprawiają, że łódź może osiągać nawet 70 km/h.

Kiedy i gdzie rozpocznie się ten wyścig z czasem? Roman Paszke wystartuje z okolic Wysp Kanaryjskich najprawdopodobniej ok. 5 grudnia. Wszystko zależy jednak od pogody i decyzja o ruszeniu nastąpi w ostatniej chwili. Żeglarz przepłynie co najmniej 21 600 mil morskich (40 000 km).

Do 26 listopada kapitan Paszke przeprowadza testy w okolicach francuskiego Lorient. To ostatni port przed startem. Na miejscu te przygotowania obserwuje z bliska specjalny wysłannik Trójki – Marcin Łukawski. Jego relacje w porannych i popołudniowych audycjach "Zapraszamy do Trójki". Trójka - jako patron medialny rejsu - będzie także przedstawiała w każdy piątek po godzinie 17.00  "Dziennik z rejsu", w którym Roman Paszke osobiście opowiade o wyprawie.   

Zobacz więcej na temat: van POLSKA Wyspy Kanaryjskie