Radiowa Trójka na monetach! WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 20:30
- NBP 30 marca wyemituje dwuzłotówkę na cześć 50-lecia Trójki i każdy będzie mógł taką monetę posiadać - zapowiedział prof. Marek Belka, prezes NBP, podczas specjalnej audycji "Trójka na parkiecie" nadawanej z Giełdy Papierów Wartościowych.
Audio
  • Profesor Marek Belka zdradza niespodziankę!
  • Jak w Trójce można było rozpoznać prowadzących Listę Przebojów - opowiada Grzegorz Miecugow
  • O sporych emocjach jakie towarzyszą Liście Przebojów i giełdzie opowiada ekonomista Marek Zuber
  • Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych ocenia notowania Trójki na GWP
  • Pierwsze notowania warszawskiej GPW przypominały Listę Przebojów – opowiada Wiesław Rozłucki, wieloletni gospodarz Giełdy Papierów Wartościowych
Marek Niedźwiecki, Marek Belka i Piotr Baron w trakcie specjalnego wydania LP3 z Giełdy Papierów Wartościowych
Marek Niedźwiecki, Marek Belka i Piotr Baron w trakcie specjalnego wydania LP3 z Giełdy Papierów WartościowychFoto: W.Kusiński/PR

Podczas urodzinowej audycji "Trójka na parkiecie", która odbyła się 28 lutego 2012 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka zapowiedział emisję nowej monety dwuzłotowej, poświęconej 50-leciu Programu 3. Jest to pierwszy taki przypadek w historii mediów!

/

Okolicznościowa moneta ze stopu Nordic Gold będzie miała wartość 2 zł i będzie prawnym środkiem płatniczym. Nowa moneta, o nakładzie 800 tysięcy, znajdzie się w obiegu 30 marca. Na jej rewersie znajdzie się napis "Trójka 50 lat" oraz nasze logo na tle rozchodzących się fal radiowych. Na awersie zamieszczony oczywiście zostanie orzełek. Niezwykle interesujący jest kształt monety, wzorowany na tzw. kwiecie hiszpańskim. Po raz pierwszy zastosowano go w monecie hiszpańskiej 50 pesetas produkowanej w latach 1900-2000. Obecnie ten rodzaj obrzeża stosowany jest w monetach 20 eurocentów. To pierwsza moneta w Polsce o takim kształcie brzegu.

Specjalnie na tę okoliczność powstał wiersz, który na Giełdzie odczytała sama jego autorka - Magda Jethon:

"Dziś nadeszła chwila wielka,

oto sam pan prezes Belka,

rządząc Bankiem Narodowym,

pieniądz wydał wyjątkowy.

 

Niezłą trzeba mieć makówkę,

by na nową dwuzłotówkę,

wybić Trójkę nam radiową. 

Pięknie to i honorowo!

 

Łamie się nie jedna główka, 

gdzie podziała się złotówka?

Sprawę prostą ma parlament,

to pieniądz na abonament"

 

Od samego rana Trójka gościła na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych! W specjalnej audycji "LP Hossa" między 9 a 12 sprawdzaliśmy, co wspólnego mają "Lista Przebojów Trójki" i warszawska Giełda Papierów Wartościowych oraz czy Trójka miałaby szanse dostać się na WIG 20? Dr Ludwik Sobolewski, prezes zarządu GPW, ekonomista prof. Adam Noga i Witold Szymański, Główny Specjalista w Dziale Notowań GPW odpowiadali na niezwykłe pytania – ich opowieści można posłuchać tu.

A to wszystko miało miejsce na 33 dni przed 50. urodzinami Programu Trzeciego Polskiego Radia. 

Jubileuszowe obchody Trójka rozpoczęła już w styczniu, a potrwają one aż do samych urodzin – 1 kwietnia 2012 roku. Z tej okazji na antenie Trójki pojawiły się nowe propozycje programowe, audycje specjalne oraz koncerty. Wśród nich codzienny cykl autorstwa Marcina Gutowskiego pt. "Trójka z dżemem – palce lizać!". Od 9 stycznia do 30 marca w każdym odcinku można usłyszeć historię Programu Trzeciego od momentu powstania do dziś, opowiedzianą przez twórców Trójki i osoby z nią związane. Dotychczas odbył się m.in. specjalny koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, zapowiadający urodziny radiowej Trójki – "Studniówka" oraz cykl antenowy Katarzyny Stoparczyk "Dzieci widzą lepiej", w którym dzieci swoimi słowami opisywały zdjęcia dziennikarzy Programu Trzeciego.


Więcej informacji o urodzinach Programu Trzeciego i specjalnych wydarzeniach już wkrótce.

Czytaj także

"Studniówka" Trójki! Zobaczcie wideo ze specjalnego koncertu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 08:25
1 kwietnia Trójka skończy 50 lat. 7 stycznia odbyła się wyjątkowa "Studniówka" z udziałem Ani Rusowicz, Grzegorza Turnaua, Justyny Steczkowskiej, Adama Nowaka i Gaby Kulki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy wiedźmy, niedźwiedź i byk, czyli Trójka na parkiecie!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 06:00
Co wspólnego mają "Lista Przebojów Trójki" i warszawska Giełda Papierów Wartościowych? Czy Trójka miałaby szanse dostać się na WIG 20? Na 33 dni przed 50. urodzinami Programu Trzeciego Polskiego Radia nadajemy z Sali Notowań GPW!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tom piąty jubileuszowej kolekcji w sprzedaży!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 08:35
Na rynku dostępny jest już kolejny tom kolekcji "30 lat Listy Przebojów Trójki". Tym razem wyboru dokonał Marek Niedźwiecki.
rozwiń zwiń