Niezwykły sukces "Solidarnych z Japonią"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykły sukces "Solidarnych z Japonią"
Płyty "Solidarni z Japonią"Foto: fot. PR/W. Dorosz

Ta płyta jest przykładem natychmiastowej, spontanicznej reakcji, która połączyła producenta płyty, Polskie Radio i wybitnych muzyków.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

Propozycja wzięcia udziału w projekcie "Solidarni z Japonią" (płyta sprzedała się w 65 tys. nakładzie) spotkała się z bardzo pozytywną reakcją artystów, wśród których znaleźli się Rafał Blechacz, Adam Harasiewicz, Barbara Hesse-Bukowska, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak i Krystian Zimerman.

– To zaszczyt dla mnie, ja musze być na tej płycie, chciałbym, aby moje nagranie się tam znalazło i dziękuję, że ktoś o mnie pomyślał –  wspomina reakcje artystów Małgorzata Zalewska, dziennikarka Czwórki. Pianiście zrzekli się na rzecz tego celu swoich praw.

Cała procedura wydania płyty, z której dochód został przeznaczony na ofiary trzęsienia ziemi w Japonii, odbyła się we wprost niewyobrażalnym tempie. Jak podkreślają goście w studiu Trójki, ciężko sobie wyobrazić, aby w jakichkolwiek innych okolicznościach wszystko przebiegło w tak sprawnie.

- Pomysł narodził się w Trójce, sygnał dostaliśmy od Magdaleny Jethon – mówi Piotr Rzeczycki z Universal Music Polska. – Stworzyliśmy listę roboczą wykonawców, która początkowo była dłuższa niż ostateczna. To było dość aktywnie spędzone 7 dni i nocy – wspomina proces powstania płyty.

"Solidarnych z Japonią" nadal można kupować - na stronie sklep.polskieradio.pl, a także w salonach i sklepach internetowych empik.com i merlin.pl. Przypominamy, że płyta kosztuje jedynie 19 zł 99 groszy.

*

8 kwietnia 2011 ukazał się wyjątkowy album "Solidarni z Japonią" z utworami Fryderyka Chopina. Inicjatorem nagrania tego specjalnego wydawnictwa i akcji pomocowej na rzecz ofiar japońskiej tragedii była Trójka. Album osiągnął status diamentowej płyty.

Na hasło "Pomoc dla japońskich dzieci" spontanicznie i wzruszająco odpowiedzieli polscy artyści: Rafał Blechacz, Adam Harasiewicz, Barbara Hesse-Bukowska, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak i Krystian Zimerman. Pianiści przekazali na wspólną płytę własne nagrania muzyki Fryderyka Chopina dokonane w różnych latach, rezygnując z przysługujących im praw wykonawczych i honorariów. Całkowity dochód z płyty został przeznaczony na pomoc dla Japonii. W akcję włączyła się Polska Akcja Humanitarna Janiny Ochojskiej.

Płyta została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Idea wydania płyty polskich laureatów Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, uznanych na świecie, a cieszących się szczególną estymą w Japonii, w kraju znanym z uwielbienia dla muzyki największego polskiego kompozytora, powstała dzięki inicjatywie radiowej Trójki. Natychmiast zjednoczyła ona dziennikarzy z pozostałych programów Polskiego Radia – Jedynki, Dwójki oraz Czwórki Radia z Wizją oraz środowiska artystyczne. Projekt Trójki poparły i zdecydowały się objąć patronatem medialnym inne rozgłośnie radiowe: RMF FM, RMF Classic, Radio Zet, Radio Chilli Zet, Radio PIN, Radio Tok FM a także telewizje TVN, wszystkie stacje TVP, Polsat, Polsat News, księgarnie internetowe Empik.com i Merlin.pl oraz sieci sklepów Media Markt i Saturn.

Polecane