X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wieczór Wigilii Paschalnej w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 11:10
Pascha – czyli Przejście, wieczór oczekiwania. To Spotkanie przeżyjemy, jak co roku, przy świątecznym stole. Barbara Marcinik i jej goście zapraszają w Wielką Sobotę tuż po 21.
Audio
Wieczór Wigilii Paschalnej w Trójce
Foto: Glow Images/East News


Dla wierzących – to najbardziej bodaj tajemniczy Czas.
Dla – niewierzących – czas radosnego "wiosennego przebudzenia”.
Dla wszystkich – oby w zdrowiu i w spokoju oraz w słońcu!
Dla mnie – największe wyzwanie radiowe roku (tak, od … '93?). Jak pogodzić racje świeckiego programu z potrzebą odniesienia się do tego, co rozgrywa się w sferze sacrum?
A w sferze sacrum – to czas po zakończeniu Wielkiego Tygodnia, ale przed nastaniem Nocy Zmartwychwstania. PASCHA – najlepiej oddaje to, co właśnie się dzieje (bo nie jest to jedynie wspominanie tego, co wydarzyło się prawie 2000 lat temu). Pascha – czyli Przejście , ale to dopiero Wigilia Paschalna, a zatem … Jaka muzyka kojarzy się z nastrojem tak trudnego do nazwania/zrozumienia czasu?

Wigilijny


Jak uniknąć powtarzania tych samych słów? Zawsze jednak dotyczą one tego samego. Zmienia się wszak kontekst i trzeba go wziąć pod uwagę. Trzeba więc pogodzić to, co zmienne z tym, co powtarzalne, a powtarzalność jest wpisana w każdy rytuał.
Pozostają gesty symboliczne.

Wigilijny

Wielkanocny stół u Jaśka i Koko Pawłowskich

Procesja
Procesja Wielkopiątkowa w Toskanii
(fot.: Koko i Jaśko Pawłowscy)

Po stronie więc tego, co powraca/powtarza się jest Spotkanie wokół stołu, który symbolizuje stół śniadania wielkanocnego. Takie spotkanie umożliwiają mi przyjaciele i słuchacze Programu Trzeciego: Jaśko i Iwona Pawłowscy, którzy zapraszają nas na wigilie, udzielając gościny w swoim pięknie położonym nad morzem mieszkaniu. Do powracających należą też (oczywiście nie każdego roku): ksiądz Krzysztof Niedałtowski (duszpasterz Środowisk Twórczych Gdańska) oraz Paweł Huelle (pisarz, dziennikarz).

Procesja
Procesja Wielkopiątkowa w Toskanii
(fot.: Koko i Jaśko Pawłowscy)

Po stronie tego, co zmienne są pozostali goście. W tym roku spotkaliśmy u Jaśków dwie świeckie kobiety: Małgorzatę Tusk oraz Idę Łotocką (malarkę). Zaproponowałam Państwu rozmowę o spotkaniu przeciwieństw: pogańskie – chrześcijańskie, ciemność – światło, wierzący – niewierzący, niespokojne czasy – idea pokoju.


Tradycyjnie – rozdałam role. W roli Przewodnika obsadziłam tym razem Pawła Huelle .

Wielkanoc
Wielkanoc w Toskanii (fot.: Koko i Jaśko Pawłowscy)

W przerwie między rozmowami, wypełnionej spożywaniem kolacji, usłyszymy muzykę, którą specjalnie na tę okazję udało mi się zdobyć - "Music for the end” Orkiestry Ósmego Dnia. Nie miałam tej płyty, o czym z jednej z moich audycji dowiedział się Sławomir Rogowski – człowiek filmu i mediów. Dał znać, że ma tę płytę. Zaprosiłam go do rozmowy o muzyce, którą można by spróbować dopasować do sytuacji. Wspomniane gesty/zabiegi  były możliwe dzięki temu, że rozmowy zostały wcześniej nagrane.Dla Państwa, słuchających nas – będą książki: Miron Białoszewski – "Tajny Dziennik” oraz Tadeusz Sobolewski  – "Człowiek Miron” - prezenty od wyd. Znak.

Zapraszamy w Wielką Sobotę 7 kwietnia od 21 do północy - Wieczór Wigilii Paschalnej w Trójce.

Baszka Marcinik, Wojtek Dorosz – wydawca.

Czytaj także

Wielkanoc w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 16:46
Na chwile zadumy i skupienia oraz czas radosnego świętowania redaktorzy Trójki i ich goście przygotowali dla słuchaczy specjalne propozycje programowe.
rozwiń zwiń