Wieczór Wigilii Paschalnej w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 11:10
Pascha – czyli Przejście, wieczór oczekiwania. To Spotkanie przeżyjemy, jak co roku, przy świątecznym stole. Barbara Marcinik i jej goście zapraszają w Wielką Sobotę tuż po 21.
Audio
Wieczór Wigilii Paschalnej w Trójce
Foto: Glow Images/East News


Dla wierzących – to najbardziej bodaj tajemniczy Czas.
Dla – niewierzących – czas radosnego "wiosennego przebudzenia”.
Dla wszystkich – oby w zdrowiu i w spokoju oraz w słońcu!
Dla mnie – największe wyzwanie radiowe roku (tak, od … '93?). Jak pogodzić racje świeckiego programu z potrzebą odniesienia się do tego, co rozgrywa się w sferze sacrum?
A w sferze sacrum – to czas po zakończeniu Wielkiego Tygodnia, ale przed nastaniem Nocy Zmartwychwstania. PASCHA – najlepiej oddaje to, co właśnie się dzieje (bo nie jest to jedynie wspominanie tego, co wydarzyło się prawie 2000 lat temu). Pascha – czyli Przejście , ale to dopiero Wigilia Paschalna, a zatem … Jaka muzyka kojarzy się z nastrojem tak trudnego do nazwania/zrozumienia czasu?

Wigilijny


Jak uniknąć powtarzania tych samych słów? Zawsze jednak dotyczą one tego samego. Zmienia się wszak kontekst i trzeba go wziąć pod uwagę. Trzeba więc pogodzić to, co zmienne z tym, co powtarzalne, a powtarzalność jest wpisana w każdy rytuał.
Pozostają gesty symboliczne.

Wigilijny

Wielkanocny stół u Jaśka i Koko Pawłowskich

Procesja
Procesja Wielkopiątkowa w Toskanii
(fot.: Koko i Jaśko Pawłowscy)

Po stronie więc tego, co powraca/powtarza się jest Spotkanie wokół stołu, który symbolizuje stół śniadania wielkanocnego. Takie spotkanie umożliwiają mi przyjaciele i słuchacze Programu Trzeciego: Jaśko i Iwona Pawłowscy, którzy zapraszają nas na wigilie, udzielając gościny w swoim pięknie położonym nad morzem mieszkaniu. Do powracających należą też (oczywiście nie każdego roku): ksiądz Krzysztof Niedałtowski (duszpasterz Środowisk Twórczych Gdańska) oraz Paweł Huelle (pisarz, dziennikarz).

Procesja
Procesja Wielkopiątkowa w Toskanii
(fot.: Koko i Jaśko Pawłowscy)

Po stronie tego, co zmienne są pozostali goście. W tym roku spotkaliśmy u Jaśków dwie świeckie kobiety: Małgorzatę Tusk oraz Idę Łotocką (malarkę). Zaproponowałam Państwu rozmowę o spotkaniu przeciwieństw: pogańskie – chrześcijańskie, ciemność – światło, wierzący – niewierzący, niespokojne czasy – idea pokoju.


Tradycyjnie – rozdałam role. W roli Przewodnika obsadziłam tym razem Pawła Huelle .

Wielkanoc
Wielkanoc w Toskanii (fot.: Koko i Jaśko Pawłowscy)

W przerwie między rozmowami, wypełnionej spożywaniem kolacji, usłyszymy muzykę, którą specjalnie na tę okazję udało mi się zdobyć - "Music for the end” Orkiestry Ósmego Dnia. Nie miałam tej płyty, o czym z jednej z moich audycji dowiedział się Sławomir Rogowski – człowiek filmu i mediów. Dał znać, że ma tę płytę. Zaprosiłam go do rozmowy o muzyce, którą można by spróbować dopasować do sytuacji. Wspomniane gesty/zabiegi  były możliwe dzięki temu, że rozmowy zostały wcześniej nagrane.Dla Państwa, słuchających nas – będą książki: Miron Białoszewski – "Tajny Dziennik” oraz Tadeusz Sobolewski  – "Człowiek Miron” - prezenty od wyd. Znak.

Zapraszamy w Wielką Sobotę 7 kwietnia od 21 do północy - Wieczór Wigilii Paschalnej w Trójce.

Baszka Marcinik, Wojtek Dorosz – wydawca.

Czytaj także

Wielkanoc w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 16:46
Na chwile zadumy i skupienia oraz czas radosnego świętowania redaktorzy Trójki i ich goście przygotowali dla słuchaczy specjalne propozycje programowe.
rozwiń zwiń