Pekin jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 15:00
Dziś dziennikarz Trójki Ernest Zozuń gości w stolicy Chin i opowiada o tej zamieszkałej przez 20 milionów ludzi metropolii.
Audio
Stolica Chińskiej Republiki Ludowej - Pekin
Stolica Chińskiej Republiki Ludowej - PekinFoto: 39degN/Wikimedia Commons

Pekin, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Północna Stolica, ma niezwykle bogatą historię. Powstał w I w. p.n.e. za czasów państwa Yan, od 1949 r. jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej oraz jej symbolem. To tam komunistyczne władze krwawo stłumiły protesty w 1989 r., a w 2008 r. z wielką pompą odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Dziś to drugie pod względem ludności miasto w Chinach. Metropolia jest olbrzymim ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym, oświatowym i oczywiście politycznym. Miasto jest przepełnione zabytkami i turystycznymi atrakcjami, jak chociażby Zakazane Miasto czy fragmenty Wielkiego Muru Chińskiego.

Plac
Plac Tiananmen

O Pekinie zapewne już wiele Państwo słyszeli, jednak my pokażemy go od nieznanej dotąd strony. Z naszym dziennikarzem Ernestem Zozuniem będziemy się łączyli 20 czerwca 2012 r. w czasie audycji:

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich relacji!

Czytaj także

W poszukiwaniu tożsamości Chińczyków

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2008 16:49
Niewiele jest narodów na świecie, których kultura jest na tyle stara, że dyskutując o jej powstaniu można co najwyżej podać przybliżone ramy czasowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny, czyli kraj gościnnością i ryżem stojący

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 14:35
To państwo, w którym na dzień dobry pyta się, czy ktoś jadł już dzisiaj ryż, książkę podaje się oburącz, a za nic w świecie nie wypada pytać o Partię i Tybet. Co jeszcze warto wiedzieć o Chinach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińskie władze chcą cenzurować dane o smogu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 13:51
Chińskie władze chcą zakazać publikowania niezależnych informacji o skażeniu powietrza w Pekinie.
rozwiń zwiń