Trójkowy przewodnik na Nowe Horyzonty!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 11:50
Festiwal zaczyna się we Wrocławiu dokładnie za tydzień. Potrwa 11 dni. Co należy zobaczyć? Oto subiektywny wybór Michała Nogasia, który – wraz z Ryszardem Jaźwińskim – będzie relacjonował na naszej antenie 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.
Legenda Kaspara Hausera
"Legenda Kaspara Hausera"Foto: materiały promocyjne

Program filmowy jest tak bogaty i fascynujący, że każdy z widzów, którzy pojawią się we Wrocławiu, będzie musiał stworzyć własny kalendarz projekcji . Naprawdę jest w czym wybierać: cztery sekcje konkursowe, pięć retrospektyw, znakomita sekcja mockumentów (dokumentalnych opowieści o zmyślonej rzeczywistości), kino Meksyku (gość tegorocznych Nowych Horyzontów), filmy z gwiazdami muzyki - od Davida Bowiego przez Moby’ego po Tupaca i Davida Byrne’a!

Wiele filmów obejrzeliśmy przed festiwalem. Oto siedem, których – naszym zdaniem – przegapić nie można:

1. "Rok tygrysa" (reż. Sebastian Lelio, Chile) – jeden z filmów otwarcia.

"Rok
"Rok tygrysa” (reż. Sebastian Lelio, Chile)

Poruszająca opowieść o człowieku, który po tragicznym trzęsieniu ziemi ucieka z więzienia. Kataklizm zabiera mu najbliższych, traci wszystko, jest na dnie. Manuel wędruje przez zgliszcza, w jego oczach widać obłęd i strach, ucieka przed funkcjonariuszami policji. I nagle, na jeziorze, dostrzega drzemiącego w klatce tygrysa…

Przejmujący, brudny film, kręcony kamerą z ręki. Autentyczny od pierwszego do ostatniego ujęcia. Bezlitosny – i wobec bohatera, i wobec widzów.

Inne filmy otwarcia i zamknięcia to między innymi arcydzieło współczesnego kina – "Miłość" (reż. Michael Haneke, Złota Palma w Cannes) i "W drodze" (reż. Walter Salles, na podstawie powieści Jacka Kerouaca).

2. "Wrong" (reż. Quentin Dupieux, znany także jako Mr Oizo , USA/Francja)

"Wrong”
"Wrong” (reż. Quentin Dupieux, znany także jako Mr Oizo, USA/Francja)

Wciąga od pierwszej sekundy. Historia Dolpha, posiadacza budzika z zegarkiem wskazującym godzinę 7:60. Pewnego dnia znika jego ukochany pies, Paul. A dokładniej: zostaje porwany. I zaczyna się! Jest tu wszystko: biuro w kontenerze z tropikalnym deszczem padającym na biurka pracowników, szukająca miłości telefonistka z pizzerii, żółty samochód sąsiada na pustyni, oddany ogrodnik i mistrz, który dąży do zjednoczenia zwierząt z ich właścicielami - najlepiej przy wykorzystaniu telepatii.

Historia jak z Lyncha, w której zabrakło jedynie żółtego pluszaka, znanego powszechnie jako Eric Flat.

Film pokazywany będzie w sekcji "Panorama" , prezentującej najlepsze filmy z całego świata. A 3 sierpnia wejdzie do polskich kin – z Trójkowym Znakiem Jakości!

3. "Turning" (reż. Charles Atlas, Dania/USA)

"Turning”
"Turning” (reż. Charles Atlas, Dania/USA)

Dokument opowiadający o projekcie, który - wraz z reżyserem, amerykańskim artystą wideo - stworzył Antony Hegarty z Antony And The Johnsons. To zapis niezwykłej trasy koncertowej, w czasie której na scenie, poza muzykami, pojawiały się także performerki. Co je wyróżnia? Szeroko pojęte poczucie odmienności: fizycznej, seksualnej, światopoglądowej. W filmie opowiadają o tym, jak wkraczały - nierzadko brutalnie - w dorosły świat, jak poszukiwały tożsamości, traciły przyjaciół, z czasem - odnajdywały siebie.

Nie ma puenty. Zamiast niej są przepiękne piosenki Antony’ego, znane z jego czterech płyt. "Bird Guhl" brzmi wyjątkowo przejmująco!

Jeden z dwunastu obrazów, które pokazane zostaną w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów o Sztuce.

4. "Legenda Kaspara Hausera" (reż. Davide Manuli, Włochy)

"Legenda
"Legenda Kaspara Hausera” (reż. Davide Manuli, Włochy)

To może być jedno z największych wydarzeń tegorocznych Nowych Horyzontów! Film inny niż wszystkie, ze znakomitą, podwójną kreacją Vincenta Gallo. Wariacja na temat historii znajdy o nieustalonej tożsamości, przeniesiona w realia śródziemnomorskie. To, jak słusznie nazywają go organizatorzy, ‘technowestern’ (!) o pięknym chłopcu ze słuchawkami na uszach, który wyłania się z morza i na którego polują.

By poczuć klimat "Legendy…” warto znaleźć w sieci nagranie Vitalic "Kaspar Hauser". To fragment ścieżki dźwiękowej, który wiele wyjaśni. Surrealizm w najczystszej postaci!

Film pokazany zostanie w sekcji "Trzecie oko: The Happy End. Obrazy końca świata" .

5. "Sąsiedzkie dźwięki" (reż. Kleber Mendonça Filho, Brazylia)

"Sąsiedzkie
"Sąsiedzkie dźwięki” (reż. Kleber Mendonça Filho, Brazylia)

Współczesna Brazylia, jedno z tamtejszych wielkich miast. Dzielnica klasy średniej, blokowiska. Bogata rodzina, posiadająca większość budynków w okolicy. Ale ulice są niespokojne, dochodzi do aktów wandalizmu i nagle mieszkańcy idą po – zdawać by się mogło – rozum do głowy. Pojawia się firma ochroniarska, która od zmierzchu do świtu ma dbać o porządek. A co, jeśli to początek prawdziwej tragedii?

Piękne zdjęcia, ciekawie pokazane ludzkie charaktery, intensywny świat gestów i dźwięków – to wszystko pokazuje w swym filmie Kleber Mendonça Filho. To także opowieść o tym, że jednym z najbardziej nieoswojonych stanów jest strach – z nim do dziś nie umiemy walczyć.

"Sąsiedzkie dźwięki" powalczą o główną nagrodę, pokazane zostaną – wraz z 11 innymi obrazami – w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty .

6. "Wojownicy Chrystusa" (reż. Matías Meyer, Meksyk/Holandia)

"Wojownicy
"Wojownicy Chrystusa” (reż. Matías Meyer, Meksyk/Holandia)

Dla wielu zapewne historia całkowicie nieznana. Opowieść o rebelianckim ruchu Cristeros, którego członkowie sprzeciwili się zbrojnie antykościelnym przepisom prezydenta Plutarco Elíasa Callesa. Zakazał on między innymi publicznego odprawiania nabożeństw i noszenia sutann, upaństwowił katolickie szkoły, pozbawił księży prawa wyborczego.

Bohaterowie filmu toczą walkę do końca. W trudno dostępnych terenach ukrywają się przed przedstawicielami władzy, której nie uznają. Liczy się dla nich tylko Słowo Boże, za które gotowi są oddać życie. Ale z dnia na dzień stają się coraz bardziej osamotnieni, coraz bardziej radykalni, a ich walka traci sens…

Ten, zdawać by się z początku mogło, nieco nużący i prawie pozbawiony dialogów film okazuje się być poruszającą opowieścią o niezgodzie na utratę wolności – jakkolwiek byśmy ją pojmowali. Zostanie pokazany w ramach przeglądu "Kino Meksyku" .

7. "Sweet Movie" (reż. Dušan Makavejev, Kanada/Francja/RFN)

"Sweet
"Sweet Movie” (reż. Dušan Makavejev, Kanada/Francja/RFN)

Nie ma jednego przymiotnika, którym można by spróbować ten film opisać. Nakręcony przez mistrza jugosłowiańskiego kina przed blisko czterdziestu laty, wyśmiewa i obnaża to, co cechowało dwa – zwalczające się wówczas – obozy: żądzę pieniądza i rozdmuchany do granic możliwości zachodni konsumpcjonizm oraz (tu można wstawić dowolne epitety) komunistyczny totalitaryzm.

Wyśmiewa w sposób często ordynarny, obrzydliwy, przekraczający wszelkie granice. Polityka miesza się tu z seksem, parodia z tragedią, a to, co słodkie, z tym, co skrajnie odpychające. Warto dodać, że Anna Prucnal, polska aktorka, która zagrała jedną z głównych postaci (Anny Planety) w "Sweet Movie", została przez polskie komunistyczne władze pozbawiona obywatelstwa, ustanowiono zapis cenzorski na jej nazwisko.

Dušan Makavejev będzie jednym z gości tegorocznych Nowych Horyzontów. W ramach retrospektywy pokazanych zostanie 25 jego filmów.

Przestroga: lepiej iść na ten film z pustym żołądkiem. Tylko dla dorosłych i osób o mocnych nerwach!

Wszystkie informacje o festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty można znaleźć na stronie: nowehoryzonty.pl. Trójka jest patronem wydarzenia.

Studio Festiwalowe Trójki działać będzie w Teatrze Lalek we Wrocławiu od 19 do 29 lipca. Poza Ryszardem Jaźwińskim i Michałem Nogasiem na Nowych Horyzontach pojawią się także Jerzy Sosnowski i Marek Niedźwiecki, który 20 lipca poprowadzi "Listę Przebojów Programu Trzeciego" z wrocławskiego Rynku.

Więcej informacji o festiwalu i plan audycji z Wrocławia wkrótce na naszych stronach internetowych.

Czytaj także

Nowe Horyzonty emocji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 23:57
- My sami pracując przy tym festiwalu zaczynamy od naszych emocji, od tego, co mówi do nas kino, jak bardzo nas porusza. Gromadzimy te momenty i one z nami zostają - opowiada dyrektor artystyczna Joanna Łapińska.
rozwiń zwiń