X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trójkowy przewodnik na Nowe Horyzonty!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 11:50
Festiwal zaczyna się we Wrocławiu dokładnie za tydzień. Potrwa 11 dni. Co należy zobaczyć? Oto subiektywny wybór Michała Nogasia, który – wraz z Ryszardem Jaźwińskim – będzie relacjonował na naszej antenie 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.
Legenda Kaspara Hausera
"Legenda Kaspara Hausera"Foto: materiały promocyjne

Program filmowy jest tak bogaty i fascynujący, że każdy z widzów, którzy pojawią się we Wrocławiu, będzie musiał stworzyć własny kalendarz projekcji . Naprawdę jest w czym wybierać: cztery sekcje konkursowe, pięć retrospektyw, znakomita sekcja mockumentów (dokumentalnych opowieści o zmyślonej rzeczywistości), kino Meksyku (gość tegorocznych Nowych Horyzontów), filmy z gwiazdami muzyki - od Davida Bowiego przez Moby’ego po Tupaca i Davida Byrne’a!

Wiele filmów obejrzeliśmy przed festiwalem. Oto siedem, których – naszym zdaniem – przegapić nie można:

1. "Rok tygrysa" (reż. Sebastian Lelio, Chile) – jeden z filmów otwarcia.

"Rok
"Rok tygrysa” (reż. Sebastian Lelio, Chile)

Poruszająca opowieść o człowieku, który po tragicznym trzęsieniu ziemi ucieka z więzienia. Kataklizm zabiera mu najbliższych, traci wszystko, jest na dnie. Manuel wędruje przez zgliszcza, w jego oczach widać obłęd i strach, ucieka przed funkcjonariuszami policji. I nagle, na jeziorze, dostrzega drzemiącego w klatce tygrysa…

Przejmujący, brudny film, kręcony kamerą z ręki. Autentyczny od pierwszego do ostatniego ujęcia. Bezlitosny – i wobec bohatera, i wobec widzów.

Inne filmy otwarcia i zamknięcia to między innymi arcydzieło współczesnego kina – "Miłość" (reż. Michael Haneke, Złota Palma w Cannes) i "W drodze" (reż. Walter Salles, na podstawie powieści Jacka Kerouaca).

2. "Wrong" (reż. Quentin Dupieux, znany także jako Mr Oizo , USA/Francja)

"Wrong”
"Wrong” (reż. Quentin Dupieux, znany także jako Mr Oizo, USA/Francja)

Wciąga od pierwszej sekundy. Historia Dolpha, posiadacza budzika z zegarkiem wskazującym godzinę 7:60. Pewnego dnia znika jego ukochany pies, Paul. A dokładniej: zostaje porwany. I zaczyna się! Jest tu wszystko: biuro w kontenerze z tropikalnym deszczem padającym na biurka pracowników, szukająca miłości telefonistka z pizzerii, żółty samochód sąsiada na pustyni, oddany ogrodnik i mistrz, który dąży do zjednoczenia zwierząt z ich właścicielami - najlepiej przy wykorzystaniu telepatii.

Historia jak z Lyncha, w której zabrakło jedynie żółtego pluszaka, znanego powszechnie jako Eric Flat.

Film pokazywany będzie w sekcji "Panorama" , prezentującej najlepsze filmy z całego świata. A 3 sierpnia wejdzie do polskich kin – z Trójkowym Znakiem Jakości!

3. "Turning" (reż. Charles Atlas, Dania/USA)

"Turning”
"Turning” (reż. Charles Atlas, Dania/USA)

Dokument opowiadający o projekcie, który - wraz z reżyserem, amerykańskim artystą wideo - stworzył Antony Hegarty z Antony And The Johnsons. To zapis niezwykłej trasy koncertowej, w czasie której na scenie, poza muzykami, pojawiały się także performerki. Co je wyróżnia? Szeroko pojęte poczucie odmienności: fizycznej, seksualnej, światopoglądowej. W filmie opowiadają o tym, jak wkraczały - nierzadko brutalnie - w dorosły świat, jak poszukiwały tożsamości, traciły przyjaciół, z czasem - odnajdywały siebie.

Nie ma puenty. Zamiast niej są przepiękne piosenki Antony’ego, znane z jego czterech płyt. "Bird Guhl" brzmi wyjątkowo przejmująco!

Jeden z dwunastu obrazów, które pokazane zostaną w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów o Sztuce.

4. "Legenda Kaspara Hausera" (reż. Davide Manuli, Włochy)

"Legenda
"Legenda Kaspara Hausera” (reż. Davide Manuli, Włochy)

To może być jedno z największych wydarzeń tegorocznych Nowych Horyzontów! Film inny niż wszystkie, ze znakomitą, podwójną kreacją Vincenta Gallo. Wariacja na temat historii znajdy o nieustalonej tożsamości, przeniesiona w realia śródziemnomorskie. To, jak słusznie nazywają go organizatorzy, ‘technowestern’ (!) o pięknym chłopcu ze słuchawkami na uszach, który wyłania się z morza i na którego polują.

By poczuć klimat "Legendy…” warto znaleźć w sieci nagranie Vitalic "Kaspar Hauser". To fragment ścieżki dźwiękowej, który wiele wyjaśni. Surrealizm w najczystszej postaci!

Film pokazany zostanie w sekcji "Trzecie oko: The Happy End. Obrazy końca świata" .

5. "Sąsiedzkie dźwięki" (reż. Kleber Mendonça Filho, Brazylia)

"Sąsiedzkie
"Sąsiedzkie dźwięki” (reż. Kleber Mendonça Filho, Brazylia)

Współczesna Brazylia, jedno z tamtejszych wielkich miast. Dzielnica klasy średniej, blokowiska. Bogata rodzina, posiadająca większość budynków w okolicy. Ale ulice są niespokojne, dochodzi do aktów wandalizmu i nagle mieszkańcy idą po – zdawać by się mogło – rozum do głowy. Pojawia się firma ochroniarska, która od zmierzchu do świtu ma dbać o porządek. A co, jeśli to początek prawdziwej tragedii?

Piękne zdjęcia, ciekawie pokazane ludzkie charaktery, intensywny świat gestów i dźwięków – to wszystko pokazuje w swym filmie Kleber Mendonça Filho. To także opowieść o tym, że jednym z najbardziej nieoswojonych stanów jest strach – z nim do dziś nie umiemy walczyć.

"Sąsiedzkie dźwięki" powalczą o główną nagrodę, pokazane zostaną – wraz z 11 innymi obrazami – w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty .

6. "Wojownicy Chrystusa" (reż. Matías Meyer, Meksyk/Holandia)

"Wojownicy
"Wojownicy Chrystusa” (reż. Matías Meyer, Meksyk/Holandia)

Dla wielu zapewne historia całkowicie nieznana. Opowieść o rebelianckim ruchu Cristeros, którego członkowie sprzeciwili się zbrojnie antykościelnym przepisom prezydenta Plutarco Elíasa Callesa. Zakazał on między innymi publicznego odprawiania nabożeństw i noszenia sutann, upaństwowił katolickie szkoły, pozbawił księży prawa wyborczego.

Bohaterowie filmu toczą walkę do końca. W trudno dostępnych terenach ukrywają się przed przedstawicielami władzy, której nie uznają. Liczy się dla nich tylko Słowo Boże, za które gotowi są oddać życie. Ale z dnia na dzień stają się coraz bardziej osamotnieni, coraz bardziej radykalni, a ich walka traci sens…

Ten, zdawać by się z początku mogło, nieco nużący i prawie pozbawiony dialogów film okazuje się być poruszającą opowieścią o niezgodzie na utratę wolności – jakkolwiek byśmy ją pojmowali. Zostanie pokazany w ramach przeglądu "Kino Meksyku" .

7. "Sweet Movie" (reż. Dušan Makavejev, Kanada/Francja/RFN)

"Sweet
"Sweet Movie” (reż. Dušan Makavejev, Kanada/Francja/RFN)

Nie ma jednego przymiotnika, którym można by spróbować ten film opisać. Nakręcony przez mistrza jugosłowiańskiego kina przed blisko czterdziestu laty, wyśmiewa i obnaża to, co cechowało dwa – zwalczające się wówczas – obozy: żądzę pieniądza i rozdmuchany do granic możliwości zachodni konsumpcjonizm oraz (tu można wstawić dowolne epitety) komunistyczny totalitaryzm.

Wyśmiewa w sposób często ordynarny, obrzydliwy, przekraczający wszelkie granice. Polityka miesza się tu z seksem, parodia z tragedią, a to, co słodkie, z tym, co skrajnie odpychające. Warto dodać, że Anna Prucnal, polska aktorka, która zagrała jedną z głównych postaci (Anny Planety) w "Sweet Movie", została przez polskie komunistyczne władze pozbawiona obywatelstwa, ustanowiono zapis cenzorski na jej nazwisko.

Dušan Makavejev będzie jednym z gości tegorocznych Nowych Horyzontów. W ramach retrospektywy pokazanych zostanie 25 jego filmów.

Przestroga: lepiej iść na ten film z pustym żołądkiem. Tylko dla dorosłych i osób o mocnych nerwach!

Wszystkie informacje o festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty można znaleźć na stronie: nowehoryzonty.pl. Trójka jest patronem wydarzenia.

Studio Festiwalowe Trójki działać będzie w Teatrze Lalek we Wrocławiu od 19 do 29 lipca. Poza Ryszardem Jaźwińskim i Michałem Nogasiem na Nowych Horyzontach pojawią się także Jerzy Sosnowski i Marek Niedźwiecki, który 20 lipca poprowadzi "Listę Przebojów Programu Trzeciego" z wrocławskiego Rynku.

Więcej informacji o festiwalu i plan audycji z Wrocławia wkrótce na naszych stronach internetowych.

Czytaj także

Nowe Horyzonty emocji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 23:57
- My sami pracując przy tym festiwalu zaczynamy od naszych emocji, od tego, co mówi do nas kino, jak bardzo nas porusza. Gromadzimy te momenty i one z nami zostają - opowiada dyrektor artystyczna Joanna Łapińska.
rozwiń zwiń