Rozsmakuj się w Świętach ....

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2012 16:36
Polacy coraz częściej zamawiają gotowe dania na świąteczny stół. Ale gotowanie to część tradycji i niezawodny element tworzenia klimatu, nastroju rodzinnego Bożego Narodzenia.
Audio
Rozsmakuj się w Świętach ....
Foto: Glow Images/East News

Na te ostatnie dni przygotowań mamy więc dla Państwa garść dobrych rad i przepisów od szefa kuchi Jarosława Uścińskiego.

Czy karp jest obowiązkowy na wigilijnym stole i jak przygotować najlepszą rybę w galarecie opowiadał w rozmowie z Tomaszem Żądą. - Nie wolno zalać ryby ciepłym wywarem! Czekamy więc, aż się schłodzi i zacznie być lekko ciągnący, a następnie polewamy partiami: dwie łyżeczki wywaru na rybę, czekamy aż się zasklepi na rybce popijając herbatkę i słuchając radia, znów polewamy i wtedy cała ryba jest w galarecie - radzi ekspert.

W Piewszy i Drugi Dzień Świąt nie może zabraknąć na stole pasztetów, kapusty z grzybami, makowca i sernika. - Pamiętajmy, że sernik to nie ciasto, on nie musi wyrastać. Najczęściej popełniany błąd, to nastawianie ciasta na zbyt wysoką temperaturę - radzi kucharz.

Słuchajcie Trójki w Wigilię i Boże Narodzenie >>>

Nawet jeśli nie jestescie kulinarnymi ekspertami - zapamiętajcie, że w "makowcu, jak w pierogach, najważniejsze jest to, co w środku" - i sukces gwarantowany :)

Jakie grzyby są najlepsze do bożonarodzeniowych potraw, po co warzywa w pasztecie i dlaczego najlepiej go piec w prodiżu? Co dają ziemniaki w serniku i dlaczego warszawiacy nie znają smaku schabu po warszawsku? A także wszystkiego o gotowaniu warzyw na sałatkę i kompotu dowiecie się słuchając "Zapachu Świąt".

Czytaj także

Różnorodność kulturowa na stołach Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 07:00
– Polacy zajadają się tym wszystkim, co jest kapitalistyczno-zagraniczne: sushi, kebabami, fast foodami – mówi Jarosław Uściński (szef kuchni). A jak to wygląda w innych krajach Europy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Usłysz rybi krzyk

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 13:24
- Na misie, rysie patrzymy z dużą większą empatią, a ryby też zasługują na nasz szacunek. Kupmy karpia z lodu - apeluje Małgorzata Kossowska, międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieczemy świąteczne pierniki z Arturem Andrusem!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 16:00
W przedświątecznym wydaniu "Zagadkowej Niedzieli" zajmowaliśmy się głównie pieczeniem pierników - nieodłącznych symboli bożonarodzeniowych.
rozwiń zwiń