X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekstremalny eksperyment poniżej zera na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 13:11
Paweł Drozd, dziennikarz Trójki oraz Krzysztof Kwiatkowski, instruktor surwiwalu, bez specjalnego sprzętu i ubrań spędzili noc ze środy na czwartek w lesie. Zapraszamy do wysłuchania relacji!
Audio
 • Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski o swoim eksperymencie - "Do południa" 20.02.2013
 • - Drzewa, śnieg i nic poza tym ... utknęliśmy - relacja pierwsza
 • Po pierwsze sprawdź co masz przy sobie i do czego może się to przydać
 • Co znajdziemy w plecaku ratunkowym i jak przygotować leśny materac? - kilka cennych porad
 • Dr Stanisław Kędzia: najważniejszą rzeczą w surwiwalu jest nasz rozum
 • Małe opóźnienie i kilka innych niespodzianek, ale dach już wykończony!
 • Po walce o dach, walka o ogień!
 • 35 minut i ognisko rozpalone! Czy w takich warunkach można nie myśleć o kolacji?
 • Paweł Drozd w "Klubie Trójki": sytuacja pod kontrolą, jest naprawdę przyjemnie!
 • Paweł i Krzysztof szykują się do długiej nocy w lesie
 • Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski zdają pierwszą relację po nocy spędzonej w lesie
 • Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski na godzinę przed świtem opowiadają o mijającej nocy
 • Podsumowanie akcji "Od zmierzchu do świtu"
To my, Paweł Drozd (po lewej) i Krzysztof Krisek Kwiatkowski (po prawej) - rozpoczynamy eksperyment Jak widać ubrani jesteśmy zwyczajnie, a nie jak na ekspedycję polarną. I to musi wystarczyć. Dookoła sporo śniegu, który daje się łatwo lepić, ale nie budowaniem bałwanów będziemy się tu zajmować. Czeka nas długa i trudna noc.
To my, Paweł Drozd (po lewej) i Krzysztof "Krisek" Kwiatkowski (po prawej) - rozpoczynamy eksperyment! Jak widać ubrani jesteśmy zwyczajnie, a nie jak na ekspedycję polarną. I to musi wystarczyć. Dookoła sporo śniegu, który daje się łatwo lepić, ale nie budowaniem bałwanów będziemy się tu zajmować. Czeka nas długa i trudna noc.Foto: Fot. Trójka

Zima. Dzień kończy się wcześnie, a niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia na zewnątrz. Na szczęście chronią nas grube ściany domów i mieszkań oraz ogrzewanie. Żywność jest powszechnie dostępna, a telefony są w zasięgu ręki.
A gdyby te zdobycze cywilizacji nagle przestały być dostępne? Gdyby zimą, w nieznanym nam lesie, przy mało uczęszczanej drodze zepsuł się nam samochód? Gdyby telefon komórkowy nie był w zasięgu sieci i gdyby zaczął zapadać zmrok? Gdyby walka o przetrwanie zimowej nocy w lesie bez pomocy z zewnątrz była jedyną możliwą opcją?

Jak przetrwać zimą w lesie "od zmierzchu do świtu"? - radził w Trójce dr Stanisław Kędzia, wieloletni instruktor surwiwalu, geograf PAN.
Paweł Drozd , dziennikarz Trójki oraz Krzysztof Kwiatkowski, doświadczony instruktor surwiwalu, sztuki przetrwania, prowadzili na sobie eksperyment. Ubrani tak, jakby wracali właśnie z pracy do domu, bez specjalnego sprzętu, bez pożywienia i bez specjalnych przygotowań weszli w najdalszy kraniec jednego z polskich lasów, by tam, z dala od cywilizacji, zdani tylko na samych siebie, spędzić noc. Bez jakiejkolwiek pomocy i bez ułatwień, jakie daje specjalistyczny ekwipunek zimowy, byli zmuszeni rozpalić ognisko i przygotować schronienie z tego, co daje zaśnieżony las. Byle przetrwać "Od zmierzchu do świtu"...
Posłuchaj "Klubu Trójki" o surwiwalu>>>

Celem eksperymentu  było sprawdzenie, czy mimo wielu ułatwień i mimo stosowania coraz to liczniejszych wygód cywilizacyjnych człowiek wciąż jest przygotowany na to, by stawić czoło naturze. Czy  mamy w sobie jeszcze pierwotną siłę, by walczyć o przetrwanie w najsurowszych możliwych warunkach, dysponując jedynie wiedzą, pomysłowością i wolą przeżycia?

Paweł Drozd wyjaśniał w audycji "Do południa", skąd wziął się pomysł na eksperyment. - Kilka lat temu miałem okazję zetknąć się z surwiwalowcami. Wiedza, którą oni posiadają, to jest magia i trochę tej magii chciałbym dziś podczas tego eksperymentu pokazać - mówił dziennikarz Trójki.
Przebieg eksperymentu był transmitowany na żywo na antenie Trójki. W studiu Trójki sytuację komentowali specjaliści z zakresu psychologii, medycyny oraz technik surwiwalu. Dodatkowo na bieżąco uczestnicy akcji "Od zmierzchu do świtu” publikowali zdjęcia z przebiegu eksperymentu na stronie internetowej Trójki oraz na Facebooku .

Eksperyment przebiegł pomyślnie. Oczywiście wyprawa Pawła i Krzysztofa z założenia miała potrwać tylko jedną noc, wiedzieli, że następnego dnia wrócą bezpiecznie do swoich domów i bliskich, wezmą gorące kąpiele i napełnią puste brzuchy. Gdyby tej pewności nie mieli, na pewno czuliby o wiele większy niepokój, szczególnie Paweł, który jest niedoświadczonym surwiwalowcem. Jednak – jak podkreśla Krzysztof "Krisek" Kwiatkowski – nawet takie krótkie eksperymenty pozwalają się sprawdzić i przygotować na realne zagrożenie. To jednak nie wszystko. Dzięki takim doświadczeniom stajemy się o wiele bardziej zaradni na co dzień, lepiej sobie radzimy w życiu.

/

Uczestnicy eksperymentu:
Paweł Drozd - dziennikarz Trójki, zastępca kierownika Redakcji Publicystyki Trójki, specjalizuje się m.in. w tematyce podróżniczej. Bez przygotowania surwiwalowego. Ze śniegu umie... lepić bałwany.
Krzysztof "Krisek” Kwiatkowski - wieloletni instruktor surwiwalu, ratownictwa medycznego. Członek-założyciel oraz prezes Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu. Wieloletni wychowawca dyplomowany i pedagog z zakresu resocjalizacji. Wykładowca AWF Warszawa.